Ulubiony przepis Jakuba Kurzepa
To danie z pewnością pokocha każdy smakosz klasycznych, mięsnych potraw. Jakub przygotował dla Was przepis, który przenosi go w "młodzieńcze" czasy i przypomina najlepsze chwile. Uczestnik MasterChefa zapewnił, że jego przyrządzenie nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać.
Czy wy też lubicie wracać wspomnieniami do dzieciństwa? Ja wracam wspomnieniami na moje ukochane Kujawy bardzo często. Na co dzień mieszkam i studiuję w romantycznym Edynburgu, a Polska jest mi bardzo bliska. Dlatego mam coś specjalnego dla Was. Polędwiczka wieprzowa z pachnącym jesienią rozmarynem oraz sosem malinowym. Do tego wszystkiego zapach ogniska, czyli pieczone ziemniaki z wędzoną solą
- przekonuje Jakub.
Leśna polędwica wieprzowa - przepis Jakuba Kurzepa
Składniki:
(Porcja dla 2 osób)
- 300 g polędwiczki wieprzowej;
- 300 g dojrzałych świeżych malin (mogą być mrożone);
- 250 g ziemniaków;
- pęczek szparagów lub jeden brokuł;
- 8 gałązek świeżego rozmarynu;
- 5 jagód jałowca;
- 2 ząbki czosnku;
- 1 łyżka miodu;
- 50 ml wody;
- 50 g masła prawdziwego;
- 10 ml octu winnego lub jabłkowego;
- sól wędzona oraz sól morska;
- oliwa z oliwek.
Marynowanie mięsa:
Oczyścić polędwice z błon i przerostów. Następnie przygotować marynatę, obrać i pokroić rozmaryn na drobno, to samo zrobić z czosnkiem. Zalać całość oliwą z oliwek i odstawić na 15 min. Po tym czasie nasmarować polędwiczkę wcześniej przygotowaną marynatą. Zamarynowane mięso należy schować do lodówki w misce przykrytej folią spożywczą na co najmniej 2h.
WAŻNE! Nie dodawać soli morskiej do marynaty - to spowoduje utwardzenie mięsa i w konsekwencji będzie ono suche i twarde.
Przygotowanie dania:
Umyte ziemniaki nasmarować odrobią oliwy z oliwek i wędzoną solą. Piec w piekarniku rozgrzanym do 200 C z trzema gałązkami rozmarynu, aż ziemniaki się zarumienią i zmiękną tak jak w ognisku.
Do rondla przełożyć maliny z rozgniecionymi owocami jałowca, octem i wodą. Całość należy gotować aż do ujednolicenia masy. Następnie dodać miód (zależy od kwasowości malin) i odrobinę soli morskiej. Otrzymany sos przetrzeć przez sito z małymi oczkami. Przetarty sos zredukować i dodać masło. Sos powinien mieć dość gęstą konsystencję z lekką słodko-kwaskowatą nutą i delikatnym słonym zakończeniem.
Polędwiczkę wyciągnąć z lodówki 40-60 min przed pieczeniem. Po tym czasie należy oczyścić mięso z marynaty i obsmażyć z każdej strony. W tym samym czasie rozgrzać piekarnik do 200 C. Posoloną solą morską polędwiczkę włożyć do rozgrzanego piekarnika i zmniejszyć temperaturę do 180 C. Polędwiczkę piec co najmniej 4-8 min. Po upieczeniu powinna mieć lekko różowy kolor i być soczysta.
Na sam koniec krótko gotujemy w osolonej wodzie (z odrobiną cukru) szparagi lub brokuł. Serwujemy danie na talerzu. Smacznego!
Koniecznie dajcie znać, jak Wam wyszło lub jakie dania przenoszą Was w rodzinne strony i wspomnienia z dzieciństwa.
Pędy groszku z polędwicą według Piotra Kucharskiego:
Zobacz także:
- Hot dogi w najlepszym wydaniu. Proste przepisy Szymona Czerwińskiego
- Po grzybobraniu czas na przepisy Darii Ładochy
- Grillowane smakołyki Sebastiana Olmy. "To jest coś, co ja bym chciał zjeść na plaży"
Autor: Aleksandra Lewandowska
Źródło: Jakub Kurzep