Kulinarna podróż z Samar Khanafer

Autorka książek kulinarnych - Samar Khanafer postanowiła zabrać nas w kulinarną podróż dookoła świata. Zobaczcie jakie przepisy nam zaproponowała! Smacznego.

Spring-rollsy ze świeżymi warzywami

Składniki:

1 sałata lodowa

świeża kolendra

świeża mięta

marchew

200 g boczniaków

sos teriyaki

marchew

makaron ryżowy

papier ryżowy

3 łyżki sosu sojowego

1 łyżka majonezu

2 łyżki sezamu

Sposób przygotowania:

Boczniaki marynujemy w sosie teriyaki. Makaron ryżowy gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Marchew kroimy w paseczki. Boczniaki podsmażamy po 1 minucie z każdej strony.

Płat papieru ryżowego namaczamy w wodzie, następnie układamy makaron ryżowy, boczniaka, kilka listków świeżych ziół, sałatę lodową, marchew. Zwijamy jak np. gołąbki - układamy całość na górze, zawijamy boki i skręcamy.

Sezam podprażamy i mieszamy z majonezem oraz sosem sojowym. Spring rollsy podajemy z sosem.

Rada:

Można też dodać do środka mango lub/i inne warzywa: grillowanego bakłażana, cukinię czy pieczarki, doskonale sprawdzą się też różnego rodzaju kiełki oraz mięso: grillowany kurczak, wołowina lub kaczka oraz ryby i owoce morza takiej jak łosoś czy krewetki. To co zawinięcie do środka zależy od waszej kreatywności.

Młoda kapusta z curry

Składniki:

1 młoda kapusta

pomidory krojone w puszce lub passata pomidorowa

1 cebula

150 g ugotowanej ciecierzycy lub/i soczewicy

2 łyżeczki curry

sól i pieprz do smaku

świeża kolendra do podania

opcjonalnie: szczypta chili

oliwa z oliwek

Sposób przygotowania: Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie z oliwek. Następnie dodajemy poszatkowaną młodą kapustę, całość przesmażamy w garnku z dodatkiem przypraw. Przykrywamy pokrywką i gotujemy 5 minut. Po tym czasie dodajemy przyprawy oraz pomidory. Kiedy kapusta będzie już miękka, dodajemy ciecierzycę lub/i soczewicę i gotujemy ostatnie 5 minut. Opcjonalnie można doprawić szczyptą chili. Podajemy z ulubionym pieczywem, idealnie sprawdzi się też jako dodatek do obiadu np. pieczonego mięsa, kaszy lub ziemniaków.

Różany sernik na zimno

Składniki:

150 g herbatników

20-30 g pistacji (bez łupinek)

40 g masła

50 ml mleka (opcjonalnie)

800 g twarogu półtłustego lub tłustego (zmielonego przynajmniej dwukrotnie)

200 g mascarpone

½ słoiczka konfitury z płatków róż

1 łyżka wody różanej

1 łyżeczka kardamonu

15 g żelatyny w proszku

róże i płatki róż do dekoracji

maliny lub truskawki

Sposób przygotowania:  Herbatniki i pistacje blendujemy w malakserze na drobny piasek, następnie mieszamy z rozpuszczonym masłem i mlekiem. Masę przekładamy do okrągłej tortownicy o średnicy 28 cm. Schładzamy. Twaróg mieszamy z mascarpone, kardamonem i konfiturą różaną. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody i powoli wlewamy do masy nieustająco mieszając. Masę przelewamy na spód i wkładamy do lodówki do schłodzenia na min. 2 godziny. Tuż przed podaniem dekorujemy świeżymi owocami np. malinami, truskawkami i płatkami róż. Można też polać sernik klasycznie galaretką.

Lemoniada daktylowo-różana

Składniki:

4 łyżki syropu z granatów

4 łyżki wody różanej

1 litr wody

opcjonalnie: miód, jeśli syrop jest mało słodki

do podania: płatki róż, lód, pestki granatu

Sposób przygotowania: Syrop, wodę różaną i wodę mieszamy do połączenia składników. Mocno schładzamy. Podajemy z pestkami granatu i lodem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości