Urodziła się w Afryce, tam też spędziła pierwsze lata swojego życia. Dlatego Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, z tęsknoty do smaków dzieciństwa, przygotowała w kuchni Dzień Dobry TVN smaczne potrawy kuchni ziołowo-korzennej.
Zdjęcie: Piotr Bławicki/ East News
Brick wołowy
Składniki:
Ciasto youfka (można zastąpić ciastem filo)
pół kilo mielonej wołowiny
5 ząbków czosnku
ubita szklanka posiekanej pietruszki
1 łyżeczka kuminu
sól
pieprz
skórka starta z 2 cytryn
2 cytryny do podania
olej do głębokiego smażenia
Wykonanie:
Zmielone mięso wymieszać z pietruszką, zgniecionym czosnkiem, przyprawami i skórką z cytryn. Dodać pieprz i sól do smaku (można kawałek podsmażyć jeżeli nie chcemy smakować surowego mięsa). Ciasto pokroić na trójkąty i zawijać ciasno mięso, zakładając boki trójkąta na kształt cygara.
Smażyć na głębokim tłuszczu w temp. 160 stopni.
Bstilla z kurczakiem
Składniki:
Ciasto filo
kurczak
kostka masła
2 cebule
3 ząbki czosnku
dwie łyżki cynamonu
łyżka suszonego imbiru
szafran
pół szklanki płatków migdałów
szklanka posiekanej pietruszki
pół szklanki posiekanej natki kolendry
3 jaja
sól
pieprz
oliwa
Wykonanie:
Kurczaka podzielić na części i przesmażać na oliwie, dodać posiekaną w kostkę cebulę i czosnek, cynamon, imbir i szafran. Chwilę przesmażać, gdy cebula się zeszkli i przyprawy uwolnią aromat podlewamy wodą i zostawiamy do uduszenia do miękkości. Pozostawiamy do ostudzenia, następnie obieramy mięso z kości, siekamy niezbyt drobno. Dodajemy pozostałe składniki, migdały, zioła, sól, pieprz, próbujemy i ewentualnie dodajemy cynamonu. Na koniec dolewamy pół kostki stopionego masła i roztrzepane jaja. Resztę masła klarujemy. W tortownicy układamy 6 warstw ciasta filo, przesmarowując je klarowanym masłem, brzegi ciasta powinny wystawać poza formę. Nakładamy farsz i zamykamy ciastem. Wierch przesmarowujemy obficie klarowanym masłem.
Wiosenna Gargouille w imbirowo-koperkowej emulsji
Składniki:
fasolka mamut
groszek cukrowy
młode ziemniaki
ziemniaki truflowe
marchew
kalafior
brokuł
cukinia
dymka
rzodkiewka
kalarepka
bukiet świeżych ziół
szczawik zajęczy
szczawik czerwony
stewia słodzik
młode listki kolorowych sałat
jadalne kwiatki (bratek, aksamitka, nasturcja)
oliwa
świeży imbir
koper
Wykonanie:
Warzywa obieramy, kroimy cienko na pasy plastry, kalafiora, brokuł na różyczki. Blanszujemy. Chłodzimy w wodzie z lodem dla zachowania koloru. Robimy emulsję. Ścieramy imbir i wyciskamy sok do oliwy, dodajemy koper, trochę soli. Podgrzewamy. Można dodać odrobinę mocno schłodzonego masła posiekanego w drobną kostkę. Dodajemy wybrane warzywa, podgrzewamy delikatnie mieszając. Układamy z na talerzu, dodając zioła i jadalne kwiaty.
Tagine z policzkiem wołowym
Składniki:
policzek wołowy
1 cebula biała
1 cebula czerwona
seler naciowy
ziemniak
marchew
bakłażan
anyż gwiazdkowaty
cynamon w lasce
ostra pasta
harissa
Wykonanie:
Na dno tagine wylać odrobinę oliwy, wyłożyć policzek wołowy, przykryć go cebulą i czosnkiem. Dodać anyż i cynamon. Szklankę wody wymieszać z harissą i podlać tajine, zakryć i na około godzinę wstawić do piekarnika lub na kuchenkę gazową na płytkę. Pilnować, by woda nie wyparowała. Obrać ziemniaka, marchew, posiekać dwie łodygi selera naciowego. Dodać do tajine, rozkładając promieniście na daniu. Dusić dalsze pół godziny do miękkości. Bakłażana pokroić w cienkie plastry, oprószyć solą, pieprzem, cynamonem i zgrillować. Podając tagine przykryć warzywa bakłażanem i posypać cebulą skrojoną w cienkie pióra.
Półzamrożony deser różany
Składniki:
róża (kwiat – czerwona lub różowa)
pół litra śmietany kremówki
4 jaja
100g cukru drobnego
100 g cukru na karmel
laska wanilii
galaretka różana
woda różana
Wykonanie:
Cukier rozpuścić na dużym ogniu, tworząc ciemny karmel. Nie smakować! Gorący karmel wylać na pergamin, po wystudzeniu zblendować na drobny pył. Oddzielić żółtka od białek, żółtka utrzeć z cukrem, białka ubić na sztywno. Ubić śmietanę. Dodać żółtka z cukrem, wymieszać dodać delikatnie mieszając pianę z białek. Na koniec wsypać pył karmelowy (zostawiając odrobinę do dekoracji) i 3 łyżki wody różanej. Wylać na płaską formę wyłożoną folia spożywczą. Wstawić na trzy godziny do zamrażarki. Podawać krojąc w kwadraty, dekorując talerz płatkami cukrowych róż, galaretką różaną, i pozostałym pyłem karmelowym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN