Chcemy Was przekonać do tego, że w Wigilię można jeść nie tylko karpia, ale także inny ryby. Alternatywą dla królującego na naszych stołach w święta karpia może być np. dorsz, śledź lub łosoś. Co przygotowała dla Was w kuchni Dzień Dobry TVN Beata Kartowicz? Sami zobaczcie!
Zdjęcie: Jan Kucharzayk/ East News
Dorsz z sosem winno-pomidorowm
Składniki na 4 porcje:
800 g filetów z dorsza
8 cebulek szalotek
6 średnich pomidorów obranych ze skóry, bez gniazda nasiennego
pęczek zielonej pietruszki
100 ml białego wytrawnego wina
2 limonki
4 łyżki stołowe mąki
100 g masła klarowanego
6 łyżek oleju słonecznikowego
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Filet z dorsza podzielić na 4 części po 150 gram. przyprawić solą i pieprzem i panierować w mące. Na rozgrzanym tłuszczu smażymy filety z dorsza do uzyskania złotego koloru. Na maśle klarowanym dusimy pokrojoną cebulkę szalotkę, dodajemy pokrojone na kostkę pomidory i wyciśnięty sok z limonki oraz 100 ml białego wytrawnego wina. Odparowujemy część płynu i dodajemy drobno posiekaną pietruszkę, sol i pieprz do smaku. Usmażony filet z dorsza układamy na sosie winno-pomidorowym i dekorujemy ćwiartką limonki.
Karp w posypce grzybowo-ziołowej
Składniki:
600g filetu z karpia
25 g grzybów suszonych
120 g bułki tartej
150 g mrożonych podgrzybków
8 sztuk średniej wielkości cebuli
świeży tymianek
150 g masła klarowanego
8 łyżek stołowych oleju słonecznikowego
1 litr mleka 3,2 procent
sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
Filet z karpia moczymy przez calą noc w słodkiej i posiekanej cebuli. Grzyby suszone i bułkę tartą mielimy bardzo drobno w blenderze. Pokrojoną cebulę podsmażamy na klarowanym maśle i dodajemy pokrojone w kostkę grzyby, doprawiamy solą i pieprzem i posiekanym drobno tymiankiem do smaku. Następnie mieszany to ze zmiksowana bułką tarta i suszonymi grzybami. Dzielimy masę na 4 części i układamy na oczyszczonych i osuszonych filetach z karpia. Ukladamy tak przygotowanę rybę w żaroodpornym naczyniu, dodajemy masło i oliwę i pieczemy w temperaturze 160 C między 20 – 25 minut.
Śledziowy tatar ze śmietaną
Skladniki na 4 porcje:
250 g śledzi a la maties
50 g ogórek konserwowy
80 g cebula czerwona
cytryna 1 sztuka
1 opakowanie śmietany kwaśnej 18 %
1 ogórek zielony
koperek do dekoracji
sol,pieprz, cukier do smaku
Przygotowanie:Śledzie moczymy w wodzie przez 6 godzin ( do wody możemy dodać sok wyciśnięty z polowy cytryny). Po wymoczeniu kroimy śledzie w bardzo drobną kostkę, ogórek konserwowy rownież kroimy w drobną kosteczkę i dodajemy śmietanę doprawiając do smaku. Świeży ogórek kroimy wzdłuż w cienkie plastry i układamy na ściankach wcześniej przygotowanego ringu. Następnie wypełniamy ring wcześniej przygotowanym tatarem i posypujemy czerwoną cebulą i dekorujemy koperkiem.
Śledź po karaibsku
Składniki na 4 porcje:
250 g śledzi a la maties
25 g rodzynek namoczonych w rumie
40 g cebula czerwona
40 g cebuli białej
polowa świeżego ananasam
50 moreli suszonych (nie moczonych)
pól pęczka świeżej kolendry
2 g świeżego imbiru (starty)
100 ml oliwy z oliwek
cytryna 1 sztuka
koperek do dekoracji
sol,pieprz, cukier do smaku
10 ml octu balsamicznego
Przygotowanie:
Śledzie moczymy w wodzie przez 6 godzin (do wody możemy dodać sok wyciśnięty z polowy cytryny). Po wymoczeniu kroimy śledzie w małe kawałki o szerokości około 3 cm, ananasa kroimy dokładnie tak samo, resztę składników siekamy w małą kosteczkę i wszystko mieszamy dodając starty imbir. Na końcu do mikstury dodajemy rodzynki i bardzo drobno posiekaną kolendrę. Łączymy ocet balsamiczny z oliwą z oliwek i dodajemy delikatnie mieszając (tak, by płatki siedzi i ananasa pozostały w całości ). Gotowe śledzie odstawiamy do lodówki na około 3 godziny posypując uprzednio koperkiem.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN