Calzone z grzybami
Składniki:
½ szklanki mąki pszennej białej
½ szklanki mąki pszennej razowej graham
10 g drożdży
letnia woda
płaska łyżeczka cukru
płaska łyżeczka soli
3 łyżki oliwy z oliwek
farsz:
250 g pieczarek
250 g boczniaka
15 g suszonych podgrzybków
½ szklanki mleka
2 cebule
2 łyżki oliwy z oliwe
1 łyżka masła
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Drożdże rozcieramy z cukrem i dodajmy ½ szklanki letniej wody. Mieszamy z mąką pszenną białą oraz razową i dolewamy powoli taką ilość wody, żeby uzyskać sprężyste, ale miękkie ciasto. Odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia.Grzyby suszone szatkujemy na małe kawałki i gotujemy w lekko osolonym mleku, aż staną się miękkie. Cebulę kroimy w cienkie plasterki i wrzucamy na rozgrzaną oliwę z masłem, solimy i pieprzymy do smaku i dusimy pod pokrywką kilka minut. Pieczarki i boczniaki kroimy na cienkie plasterki i dorzucamy do cebuli. Podgrzybki odsączamy i również dodajemy do grzybów. Całość dusimy na małym ogniu około 15-20 minut, mieszając od czasu do czasu. Jeżeli istnieje taka potrzeba możemy dodać jeszcze odrobinę oliwy lub masła. Gdy grzyby są już uduszone odstawiamy je do przestygnięcia. Wyrośnięte ciasto zagniatamy ponownie i dzielimy na mniejsze porcje. Każdą z nich rozwałkowujemy na posypanym mąką blacie na placek. Na środek palcka nakładamy farsz, rant smarujemy wodą, skaładamy na pół i sklejamy rant. Wierzch calzone nacinamy w kilku miejscach i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika ( 200 stopni) na ok. 15-20 minut aż się przypieką na złocisty kolor.
Deser z płatków owsianymi i śliwek
Składniki:
szklanka płatków owsianych
3 łyżki masła
3 dojrzałe banany
250 g śliwek ( mogą być mrożone)
200 g jogurtu naturalnego
200 g malin
Przygotowanie:
Płatki owsiane podprażamy na patelni z masłem na złocisty kolor. Maliny miksujemy z 1 bananem. Do kokilek do zapiekania posmarowanych masłem wsypujemy 2-3 łyżki podprażonych płatków, na płatkach układamy plasterki bananów, a górę przykrywamy kilkoma śliwkami. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni na ok. 20 minut. Następnie polewamy odrobiną jogurtu i sosu malinowo-bananowego.
Placki drożdżowe z serem Roquefort i rodzynkami
Składniki:
ciasto:½ szklanki mąki pszennej białej
½ szklanki mąki pszennej razowej graham
10 g drożdży
letnia woda
płaska łyżeczka cukru
płaska łyżeczka soli
3 łyżki oliwy z oliwek
dodatki:
150 g sera Roqefort
1/3 szklanki mleka
70 g rodzynek królewskich
1/3 szklanki orzechów włoskich
odrobina masła i trochę bułki tartej do formy
Przygotowanie:
Drożdże rozcieramy z cukrem i dodajmy ½ szklanki letniej wody. Mieszamy z mąką pszenną białą oraz razową i dolewamy powoli taką ilość wody, żeby uzyskać sprężyste, ale miękkie ciasto. Odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia.
W małym garnku podgrzewamy mleko, a następnie dorzucamy do niego pokruszony ser. Mieszamy, aż ser się rozpuści i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.
Wyrośnięte ciasto zagniatamy ponownie i dzielimy na mniejsze porcje. Każdą z nich rozwałkowujemy na posypanym mąką blacie na małe placki. Na środek każdego nakładamy 2 łyżki roztopionego sera, wrzucamy kilka rodzynek, poszatkowanych orzechów włoskich i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika ( 200 stopni) na ok. 15-20 minut aż ciasto przypiecze się na złocisty kolor.
Roladki z papryką i serem
Składniki:
3-4 czerwone papryki ( najlepiej ramiro)
1 ostra czerwona papryka
garść świeżej bazylii
ząbek czosnku
100 g greckiej fety
100 g twarogu tłustego
1/2 szklanki delikatnej oliwy z oliwek
wykałączki
Przygotowanie:
Paprykę pieczemy w piekarniku ( 200 stopni) aż się lekko przypali a każdej strony. Wyjmujemmy, odstawiamy do wystygnięcia, obieramy ze skóry, dzielimy wzdłuż na pół ( jeśli to ramiro) albo na 4 części jeśli to zwykła papryka. Ostrą paprykę, czosnek i bazylię drobno szatkujemy i mieszamy z fetą oraz twarogiem. Najlepiej użyć blendera, żeby pasta serowa miała idealnie jednolitą konsystencję. Łyżkę pasty serowej nakładamy na kawałek paprykii zwijamy jak koreczki, przekłuwamy wykałączką, żeby nie rozpadły się. Gotowe roladki zalewamy delikatną oliwą z oliwek.
Rainbow lassi
Składniki:
½ dojrzałego mango
1/3 szkalnki malin ( mogą być mrożone)
1/3 szklanki jagód ( mogą być mrożone)
300 ml gęstego jogurtu naturalnego
½ banana
Przygotowanie:
Mango obieramy ze skórki, kroimy na mniejsze kawałki i miksujemy w blenderze razem ze 100 g jogurtu. Maliny z ¼ banana także miksujemy ze 100 g jogurtu i jagody z ¼ banana także. Do szklanek wlewamy najpierw odrobinę jogurtu z malinami, potem z mango, a na końcu z jagodami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN