Kiszone cytryny
Składniki:
12 niewoskowanych cytryn
250 g soli morskiej
10 gwiazdek anyżu
2 laski cynamonu
2 łyżeczki ziaren kolendry
Przygotowanie:
Sześć cytryn dobrze umyć płynem do mycia naczyń i sparzyć gorącą wodą, przekroić na ćwiartki. Umieścić je w czystym wysterylizowanym słoiku. Dodać sól i przyprawy. Słoik zakręcik i wszystko dokładnie wstrząsnąć. Z pozostałych cytryn wycisnąć sok i dodać do słoika. Przegotowaną wodą uzupełnić poziom żeby wszystkie cytryny były zakryte. Ustawić na 6 tygodni w chłodne ciemne miejsce. Od czasu do czasu wstrząsnąć, żeby dokładnie rozpuścić sól. Po tym czasie cytryny są gotowe i zdatne do spożycia przez 6 miesięcy. Po otwarciu należy trzymać je w lodówce.
Gulasz z kiszonymi ogórkami
Składniki:
2 cebule
1 marchewka
mały kawałek selera
6 ząbki czosnku
1 papryczka chilli
3 cm kawałek imbiru
3 łyżeczki curry
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka kminu
400 ml przecieru pomidorowego
sól i pieprz
oliwa z oliwek
300 g łopatki wieprzowej
olej do smażenia
200 g dyni
200-300 g kiszonych ogórków
2 litry wywaru wieprzowego lub wody
Przygotowanie:
Cebulę, marchewkę, seler, czosnek, papryczkę i imbir drobno posiekać i poddusić na oliwie z oliwek. W trakcie dodać curry oraz paprykę oraz kmin. Wszystko jeszcze razem smażyć kilka minut. Dodać przecier pomidorowy i dusić około 15 minut, a następnie zmiksować. Łopatkę pokroić w centymetrową kostkę. W dużym garnku o grubym dnie rozgrzać olej do smażenia, przesmażyć łopatkę, aż się bardzo mocno zrumieni. Podlać odrobiną wywaru i dusić aż zmięknie. Następnie dodać pokrojoną w kostkę dynie, zalać wywarem oraz zmiksowanymi warzywami. Gotować około 20 minut. Dodać pokrojone w 1 cm plasterki ogórki, gotować jeszcze około 30 minut, żeby ogórki puściły kwaśne soki i się podgotowały.
Ciepła sałatka z pęczaku z salsą z kiszonych cytryn
Składniki:
3 marchewki
3 gruszki
1 mały koper włoski
oliwa z oliwek
1 papryczka chilli
1 kiszona cytryna
1 pęczek natki pietruszki
250 g pęczaku
200 g fety
sól i pieprz
Przygotowanie:
Marchewkę pokroić wzdłuż na ćwiartki, następnie każdą ćwiartkę na 3 części. Skropić oliwą z oliwek i wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180ºC i piec około 20 minut. W tym czasie ugotować zgodnie z instrukcja na opakowaniu pęczak. Do marchewek dołożyć gruszki pokrojone na ćwiartki i piec razem kolejne 10 minut. W tym czasie koper włoski pokroić na cienkie paski, cytrynę również pokroić w paseczki, chili i natkę drobno posiekać. Wszystko razem wymieszać, dolać solidny chlust oliwy z oliwek, doprawić solą i pieprzem. Upieczoną marchewkę oraz gruszkę wymieszać z ugotowanym i odcedzonym pęczakiem. Całość posypać pokruszoną fetą i polać salsą.
Placek z kiszoną kapustą i kiełbasą
Składniki:
Ciasto:
15 g drożdży
500 ml/g wody
800 g mąki pszennej typ 750
3 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżeczki soli
Kapusta:
1 cebula
2 łyżki oleju
300 g dobrej jakości wędzonej kiełbasy
600 g kiszonej kapusty
1 listek laurowy
2-3 ziarna ziela angielskiego
3-4 ziarna jałowca
1 puszka krojonych pomidorów
sól i pieprz
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w wodzie. Dodać mąkę i sól i oliwę, wymieszać. Następnie przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagnieść przez około 6-8 minut, aż ciasto będzie sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania, szczególnie w początkowej fazie warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką aby ciasto się nie kleiło. Przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 2-3 godziny. W tym czasie podsmażyć pokrojoną w piórka cebulę na oleju. Dodać pokrojoną w plasterki kiełbasę przesmażyć. Następnie dodać kiszoną kapustę oraz przyprawy i dusić całość razem. Gdy kapusta będzie miękka, dodać pomidory z puszki i dusić aż powstanie gęsty sos.
Naoliwionymi dłońmi przełożyć ciasto na natłuszczoną dużą blachę z piekarnika. Rozłożyć ciasto równomiernie na całej blasze i natłuszczonymi palcami zrobić wgłębienia w całym cieście.
Kapustę równomiernie rozłożyć na całej powierzchni ciasta. Odstawić na około 20 minut, aż ciasto ponownie podrośnie. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 180ºC. Blachę wstawić do piekarnika i piec około 40 minut.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN