Szaszłyki z wołowiny i cukinii z sosem pieprzowo-miodowym
Składniki:
400 g antrykotu wołowego
2 cukinie
2 marchewki
sól
suszony tymianek
Sos:
2 łyżeczki pieprzu Kamis
4 łyżki miodu
1 ząbek czosnku
Przygotowanie:
Antrykot włożyć do zamrażarki na ok. godzinę. Następnie ostrym nożem wzdłuż włókien pokroić na długie i cienkie plastry. Cukinię i marchewkę pokroić przy pomocy obieraczki do warzyw na podłużne paski. Wszystko przyprawić solą i tymiankiem. Wołowinę i warzywa ponabijać na patyczki do szaszłyków i upiec na grillu lub usmażyć na patelni. Wystarczy kilka minut z każdej strony.
Miód wymieszać z pieprzem i posiekanym czosnkiem. Mięsem i warzywami napełnić pity i polać sosem.
Pity
Składniki:
Zaczyn:
10 g drożdży
100 ml wody
100 g mąki pszennej typ 750
Ciasto właściwe:
200 g zaczynu
170 ml letniej wody
350 g mąki pszennej typ 750
2–3 łyżki oliwy
1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
W misce wymieszać składniki na zaczyn, odstawić na ok. 30–60 min. Po tym czasie wymieszać zaczyn z pozostałymi składniki na ciasto - aż powstanie jednolita masa. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagnieść przez ok. 5–7 min. aż ciasto będzie sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W trakcie wyrabiania, szczególnie w początkowej fazie warto delikatnie podsypywać stolnicę i dłonie mąką, aby ciasto się nie kleiło. Przełożyć z powrotem do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na ok. 2–3 godz. do pierwszego wyrośnięcia, czyli fermentacji. Ciasto przełożyć z powrotem na oprószoną mąką stolnicę, lekko zagnieść i podzielić na 8 części. Z każdej uformować bułkę. Ułożyć na stolnicy, przykryć folią spożywczą i odstawić na ok. 30 min. do drugiego wyrośnięcia, czyli garowania. Każdą porcję ciasta rozwałkować na płaski placek o średnicy ok. 10–12 cm. Ułożyć po cztery sztuki na lekko obsypanej blasze do pieczenia. Odstawić na 15 min. Rozgrzać piekarnik do 240 st. C. Wstawić kolejno po jednej blasze do piekarnika, zaparować i piec 7–8 min. Po tym czasie wyjąć chlebki z piekarnika i odstawić na kratkę do studzenia, aby odparowały.
Grzanki ze szparagami i truskawkami marynowanymi w pieprzu
Składniki:
4 kromki jasnego pieczywa na zakwasie
1 pęczek zielonych szparagów
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka masła
sól
pieprz
300 g truskawek
1 łyżeczka pieprzu Kamis
2 łyżki octu balsamicznego
4 jajka
Przygotowanie:
Truskawki pokroić na połówki, a jeśli są duże, to na ćwiartki. Pieprz wymieszać z octem i polać nim truskawki. Odstawić do zamarynowania.
Chleb opiec z obu stron, aby był chrupiący. Szparagi umyć, odciąć od dołu ok. 2 cm i usmażyć na rozgrzanej patelni z oliwą i masłem.
W tym czasie na małej patelni przygotować omlety. W miseczce rozbełtać 2 jajka, przyprawić solą i pieprzem, i wylać na ciepłą patelnię natłuszczoną masłem. Miękką szpatułką unosić boki omleta, aby pod spód wpłynęło jeszcze nieścięte jajko. Gdy wierzch już nie jest płynny, zwinąć omlet tworząc rulonik. Dopiec jeszcze z obu stron po minucie. W ten sam sposób przygotować drugiego omleta.
Na pieczywie ułożyć podsmażone szparagi, na nich ułożyć omlet i całość posypać marynowanymi w pieprzu i occie truskawkami.
Chleb z pieprzem i suszonymi śliwkami
Składniki:
350 g letniej wody
10 g drożdży
400 g mąki pszennej
100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
1 łyżeczka soli
100 g suszonych śliwek
1 łyżeczka pieprzu
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w wodzie. Następnie dodać suche składniki z wyjątkiem śliwek i pieprzu, wymieszać i połączyć. Przełożyć na oprószoną mąką powierzchnię i zagniatać przez ok. 5 min. Śliwki posypać pieprzem i pokroić na kawałki. Dodać do ciasta i jeszcze przez chwilę wyrabiać, żeby śliwka się równomiernie rozprowadziła w cieście. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 2 godz. Po tym czasie uformować podłużny bochenek. Ułożyć na blasze do pieczenia, odstawić do wyrośnięcia na 30-40 min. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200 st. C. Chleb przed upieczeniem naciąć w 3-4 miejscach, przy użyciu żyletki. Piec ok. 40 min. Po upieczeniu odstawić do ostygnięcia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN