Kotlet po góralsku – przepis na wyśmienite danie

Dwa kotlety w panierce na patelni
Fot. moriyu / Getty Images

Kotlet po góralsku to wzbogacona wersja kotleta klasycznego. Jest sycący i kaloryczny, ale też naprawdę bardzo smaczny! Jeżeli chcesz przyrządzić taki przysmak w swoim domu, koniecznie sprawdź, jaki jest przepis na oryginalny kotlet po góralsku!

Kotlety schabowe bardzo często pojawiają się na polskich stołach – to klasyk w naszej kuchni. Przyrządzamy je chętnie i często! Podaje się je na wiele sposobów, ale jak zrobić kotlet po góralsku? Przepis znajdziesz poniżej!

Zobacz też: Kotlety mielone według przepisu Polana >>>

Kotlet po góralsku – nieco historii

Zanim zajmiemy się przepisem na kotlet po góralsku , warto co nieco napisać o samym kotlecie. Kotlet schabowy z ziemniaczkami i zasmażaną kapustką jest przecież jednym z najważniejszych dań w kuchni polskiej. Ale zaskoczyć może fakt, że schabowy nie ma tak długiej historii, jak inne nasze narodowe potrawy. Na pewno przepisu na niego nie znajdziemy w najstarszych książkach kucharskich. Pierwsza informacja o kotlecie schabowym pojawia się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, w książce kucharskiej Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Dlaczego tak późno? Ponieważ przez bardzo długi czas w kuchni polskiej panowała przede wszystkim dziczyzna . Mięso wieprzowe nie było doceniane – traktowano je jako mięso przeznaczone dla niższych warstw społecznych – ludzi ciężko pracujących fizycznie. Dopiero druga połowa XIX wieku przyniosła „modę” na wieprzowinę i tak już zostało do dzisiaj. Teraz znamy wiele sposobów podawania kotleta, a jednym z nich jest kotlet po góralsku.

Kotlet po góralsku – przepis

Kotlet po góralsku to udoskonalona wersja klasycznego kotleta schabowego, który często gości na wielu polskich stołach. Przygotowując zwykły kotlet, nie potrzebujemy pieczarek oraz oscypka – natomiast w tej wersji są to składniki konieczne!

Zobacz też: Tradycyjna kuchnia polska – przepisy kulinarne >>>

Składniki:

  • schab bez kości w plastrach (1 plaster = 1 porcja),
  • 20 dag pieczarek,
  • 20 dag oscypka,
  • 1 jajko,
  • ok. 10 łyżek bułki tartej,
  • ok. 10 łyżek mąki,
  • szczypta soli na każdy kotlet,
  • szczypta pieprzu na każdy kotlet,
  • ok. 100 ml oleju do smażenia.

Krok pierwszy : Schab kroimy w plastry – w zależności od tego, ile porcji potrzebujemy. Każdy plaster cienko rozbijamy, następnie pieprzymy i solimy do smaku.

Krok drugi : Przygotowujemy panierkę – mąkę, jajko, bułkę tartą i panierujemy rozbite mięso. Następnie smażymy je z obydwu stron na złoty kolor. Należy uważać, aby nie „spalić” kotletów, będą miały wtedy znacznie gorszy smak.

Krok trzeci : Przygotowujemy pieczarki – należy je obrać i cienko pokroić lub zetrzeć na tarce o grubszych oczkach. Pieczarki smażymy. Pod koniec smażenia dodajemy soli oraz pieprzu.

Krok czwarty : Przygotowujemy ser – oscypek należy zetrzeć na tarce.

Krok piąty : Kotlety układamy na brytfance do pieczenia, a na nich umieszczamy smażone pieczarki oraz starty oscypek. Składników tych dodajemy wedle uznania, ale w góralskim kotlecie nie powinno zabraknąć dużych ilości góralskiego sera!

Teraz wystarczy już tylko włożyć brytfankę do nagrzanego piekarnika i poczekać, aż ser się rozpuści. Zarówno mięso, jak i pieczarki są już usmażone, dlatego zapiekanie nie powinno trwać długo. W tym czasie warto przygotować na talerzach dodatki, gdyż kotlet po góralsku powinien być podawany od razu po wyciągnięciu z piekarnika (świeżo roztopiony ser wygląda najlepiej).

Jeżeli chodzi o dodatki, najczęściej kotlet po góralsku podawany jest z ziemniakami – tłuczonymi ( purée ), opiekanymi lub gotowanymi w całości – jeżeli są młode. Kotlet podaje się również w towarzystwie kapusty zasmażanej, czerwonej lub kiszonej. Jeżeli chcemy, aby nie był zanadto tuczący , należy zwrócić uwagę na to, na jakim oleju pieczemy zarówno kotlet, jak i pieczarki. Warto wybrać oliwę z oliwek lub olej kokosowy. Dobrze jest również zmniejszyć ilość oscypka na kotlecie. Do takiego dania doskonały będzie również świeży kompot z sezonowych owoców!

Zobacz też: Pierś z kurczaka po cygańsku, czyli wariacje na temat drobiu >>>

Poznaj zalety wieprzowiny

Kotlet po góralsku ma nie tylko walory smakowe. Mięso wieprzowe posiada wiele zalet i wartości odżywczych. Wieprzowina jest doskonałym źródłem witaminy B1 i pod tym względem jest niedościgniona, jeśli chodzi o inne mięsa. Ponadto mięso wieprzowe ma w swoim składzie duże ilości białka. Dobrze wpływa na wygląd skóry, ponieważ zawiera witaminę E. To jednak nie wszystko – jest również bogate w żelazo, cynk, potas oraz fosfor.

Warto również pamiętać o tym, że dzięki poprawie jakości hodowli, zwiększyła się mięsistość świń . To z kolei oznacza, że w mięsie jest mniej tłuszczu, a przez to wieprzowina nie zawiera tak wielu kalorii, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dziś kaloryczność dobrej jakości mięsa wieprzowego jest porównywalna z kalorycznością mięsa drobiowego! Zatem bez obaw można od czasu do czasu zjeść kotlet po góralsku lub w innej odsłonie!

Zobacz film: (Nie)codzienny kotlet. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości