Trwa sezon na śliwki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Bukowską, która przygotowała powidła śliwkowe oraz podpowiedziała, jakie śliwki będą na powidła najlepsze.
TRADYCYJNE POWIDŁA ŚLIWKOWE
Składniki:
- 2kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek
Przygotowanie:
Najlepsze do tego przepisu są śliwki węgierki – takie, które są bardzo dojrzałe, lekko pomarszczone, niezbyt soczyste. Myjemy je, wyjmujemy pestki, ewentualnie kroimy na mniejsze kawałki.
Śliwki wrzucamy do szerokiego rondla o grubym dnie. Im większa powierzchnia parowania, tym krócej będziemy gotować powidła. Garnek przykrywamy i gotujemy śliwki około pół godziny, aż puszczą sok.
Następnie pokrywkę zdejmujemy i gotujemy śliwki na średnim ogniu przez 4 godziny, od czasu do czasu mieszając. Rondel zdejmujemy z ognia i pozostawiamy całość na noc do ostygnięcia.
Drugiego dnia powidła gotujemy 3 godziny na małym ogniu, mieszając częściej niż pierwszego dnia. Ponownie zostawiamy je na noc do ostygnięcia.
Trzeciego dnia czeka nas najkrótsze gotowanie – 2 godziny na małym ogniu, ale za to znacznie częstsze mieszanie. Należy bardzo uważać, by nie przypalić powideł, a jeśli się to wydarzy przekładamy je od razu do czystego garnka, absolutnie nie oddrapując przypalonej warstwy od dna.
Jeśli śliwki były bardzo soczyste może okazać się, że ilość soku po 3 dniach jest nadal zbyt duża i należy je wtedy gotować jeszcze jeden dzień, aż uzyskamy odpowiednią gęstość.
Gorące powidła przekładamy do wyparzonych słoiczków. Przed zakręceniem słoika należy się upewnić, że jego gwint i pokrywką są idealnie czyste. Następnie słoiki ustawiamy na blacie do góry dnem, okrywamy ręcznikiem i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Jeśli boimy się, że ten sposób nie zakonserwuje wystarczająco przetworów możemy je zapasteryzować. Słoiczki wstawiamy do garnka, zalewamy gorącą wodą do około 2/3 wysokości słoika i gotujemy na niewielkim ogniu 15 minut od zagotowania wody. Wyjmujemy i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
DROŻDŻÓWKI Z POWIDŁAMI ŚLIWKOWYMI I KRUSZONKĄ ORZECHOWĄ
Składniki:
Ciasto
- 1/3 kostki drożdży
- 1 szklanka lekko ciepłego mleka
- 2 ½ - 3 szklanki mąki
- 3 łyżki cukru waniliowego
- 3 jajka
- ½ kostki masła roztopionego
- ¾ łyżeczki soli
- 1 słoiczek powideł śliwkowych
Kruszonka
- ½ szklanki mąki
- ¼ szklanki mielonych orzechów włoskich
- ¼ szklanki cukru
- ¼ kostki masła roztopionego
Przygotowanie:
Drożdże wkruszamy do dużej miski, zalewamy lekko ciepłym mlekiem, dosypujemy 2-3 łyżki mąki oraz cukier waniliowy. Mieszamy, przykrywamy ściereczkę i odstawiamy na 5-10 minut aż na powierzchni pojawią się małe bąbelki. To znak, że drożdże zaczęły pracować i możemy iść dalej.
Do zaczynu dosypujemy resztę mąki, dodajemy 2 całe jajka i 1 żółtko (białko odkładamy do miseczki i chowamy do lodówki na później), wlewamy roztopione i przestudzone masło oraz dodajemy sól. Zaczynamy zagniatanie ciasta – ręcznie lub robotem kuchennym. Zagniatamy je około 10 minut, aż zrobi się lśniące, elastyczne i będzie ładnie odchodzić od dłoni.
Następnie chowamy je do miski (można ją posmarować lekko olejem) i odstawiamy przykryte ściereczką w ciepłe miejsce na około 2 godziny.
Po tym czasie wyrośnięte ciasto znów krótko zagniatamy, by je odgazować. Następnie z ciasta odrywamy kulki o średnicy około 5-6cm. Każdą z nich spłaszczamy lub wałkujemy, aż osiągnie około 10cm średnicy. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zostawiając między nimi odstępy.
Po środku każdej bułeczki robimy szklanką wgłębienie i odstawiamy przykryte ściereczką na drugie rośnięcie – tym razem 30 minut.
Przygotowujemy kruszonkę – mieszamy ze sobą mąkę, mielone orzechy, cukier i roztopione, ciągle ciepłe masło. Zagniatamy, aż masa będzie łączyła się w grudki.
Po drugim wyrastaniu do każdego wgłębienia nakładamy około łyżeczki powideł, posypujemy porcją kruszonki i wstawiamy do dobrze nagrzanego piekarnika (180oC) na około 20-25 minut.
SZYBKI DŻEM ŚLIWKOWY Z JABŁKAMI I CYNAMONEM
Składniki:
- 1kg śliwek
- ½ kg kwaśnych jabłek
- 1 laska cynamonu
- 1 pomarańcza
- ½ - 1 szklanka cukru
Przygotowanie:
Śliwki i jabłka myjemy, pozbawiamy pestek. Żeby dżem był naprawdę szybki w przygotowaniu możemy owoce albo drobno pokroić albo rozdrobnić w robocie kuchennym, dzięki czemu nie będziemy musieli czekać, aż rozpadną się podczas gotowania.
Tak przygotowane owoce przekładamy do garnka, dodajemy do nich laskę cynamonu (ewentualnie ½ łyżeczki mielonego) i skórkę cienko otartą z wyparzonej pomarańczy. Zaczynamy gotować dżem na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu i uważając, by się nie przypalił. Pod koniec gotowania ogień zmniejszamy i mieszamy częściej.
Czas gotowania dżemu zależy od soczystości owoców – średnio zajmuje to godzinę. Dzięki użyciu jabłek i pozostawieniu ich skórek zgęstnieje znacznie szybciej, ponieważ mają dużą zawartość pektyn odpowiadających za gęstnienie.
Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodajemy cukier. W zależności od słodkości owoców i naszego gustu będzie to od połowy do całej szklanki cukru. Po dodaniu cukru ponownie gotujemy dżem, około 15 minut.
Gotowy dżem możemy przetrzeć przez sitko, by był zupełnie gładki lub jeszcze gorący przelać do wyparzonych słoiczków. Przed zakręceniem słoika należy się upewnić, że jego gwint i pokrywką są idealnie czyste. Następnie słoiki ustawiamy na blacie do góry dnem, okrywamy ręcznikiem i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Jeśli boimy się, że ten sposób nie zakonserwuje wystarczająco przetworów możemy je zapasteryzować. Słoiczki wstawiamy do garnka, zalewamy gorącą wodą do około 2/3 wysokości słoika i gotujemy na niewielkim ogniu 15 minut od zagotowania wody. Wyjmujemy i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
KORZENNE ŚLIWKI W OCCIE
Składniki:
- 2kg drobnych śliwek
- ½ litra wody
- 1 szklanka octu spirytusowego
- ½ kg cukru
- 1 łyżeczka goździków
- 3 kawałki kory cynamonu
- 3 strączki kardamonu
- 1 kawałek imbiru wielkości kciuka
Przygotowanie:
Śliwki myjemy, każdą nacinamy do połowy i pozbawiamy pestki. Układamy je we wcześniej wyparzonych słoikach.
W garnku przygotowujemy zalewę – wodę, ocet, cukier, goździki, cynamon, nasionka wyłuskane ze strączków kardamonu oraz imbir pokrojony w cienkie plasterki zagotowujemy. Po około 5 minutach gotującą zalewą zapełniamy słoiki ze śliwkami. Dobrze, by w słoikach znalazły się również przyprawy z gotowania – po równo w każdym.
Od razu po wlaniu gotującej się zalewy słoiki zakręcamy czystymi nakrętkami i ustawiamy do góry dnem. Jeśli chcemy mieć większą pewność, że przetwory wytrzymają całą zimę możemy poddać je pasteryzacji. Na dnie garnka układamy ściereczkę, wstawiamy do niego słoiki i zalewamy gorącą wodą do około 2/3 wysokości słoika. Gotujemy na średnim ogniu około 15 minut od momentu wrzenia. Wyjmujemy i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Zobacz też:
- Doskonałe knedle ze śliwkami. Sprawdzony przepis Andrzeja Polana.
- Sezon na grzyby rozpoczęty! Poznaj najlepsze przepisy.
- Pomysły na drugie śniadanie. Przepisy na pastę z ciecierzycy, owocowe szaszłyki, kanapkowe ślimaki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto