Gruszki z kwaśnymi lodami na obchody dnia św. Marcina

W kuchni Dzień Dobry TVN Piotr Kucharski przygotował dania inspirowane kuchnią dwudziestolecia międzywojennego oraz dania przygotowywane specjalne na obchody dnia św. Marcina. Oto one: korzenne gruszki z kwaśnymi lodami; gęsie nóżki z jabłkami i żurawiną; sandacz na maśle z kaszą i porami; śledzik, gruszka, ziemniaki, chrzanowa śmietana oraz tatar z sardelą. Smacznego!

Tatar z sardelą

Składniki:

Tatar:

300-400 g polędwicy wołowej

2-3 korniszony

1 szalotka

5-6 filecików sardeli (anchovis)

3-4 żółtka

sól

pieprz

Sos worcester:

ok. 50-80 ml wody

parmezan

pieczywo do podania

Przygotowanie:

Mięso oczyszczamy z błon i tłuszczu. Następnie dużym i ostrym nożem siekamy, starając się szarpać mięso. Pozostałe składniki drobno kroimy. Dodajemy do mięsa i dokładnie mieszamy. Przyprawiamy solą, pieprzem, sosem worcester według uznania. Dodajemy wodę i mieszamy. Schładzamy i podajemy z płatkami parmezanu i świeżym pieczywem.

Śledzik, gruszka, ziemniaki, chrzanowa śmietana

Składniki:

4 płaty solonego śledzia

200 ml mleka

1 duży ziemniak

150 ml kwaśnej śmietany 18%

1 łyżka tartego chrzanu

1 gruszka

sól

pieprz kolorowy

ocet jabłkowy do smaku

klarowane masło

Przygotowanie:

Śledzia namaczamy w mleku i odstawiamy na 2-3 godz. Ziemniaka gotujemy w skórce aż będzie miękki. Śmietanę mieszamy z chrzanem, doprawiamy solą i pieprzem.

Gruszkę kroimy w drobną kostkę, przyprawiamy solą, pieprzem kolorowym i octem.

Ziemniaka obieramy ze skórki (skórkę zachować), kroimy na cztery części i smażymy na klarowanym maśle. Następnie smażymy skórkę z ziemniaków na tym samym maśle aż będzie chrupiąca.

Chrzanową śmietanę układamy na czterech talerzach, na każdym układamy cząstkę ziemniaka. Na ziemniaku układamy płat śledzia, wierzch posypujemy pokrojoną gruszką. Całość przyprawiamy kolorowym pieprzem.

Sandacz na maśle z kaszą i porami

Składniki:

4 filety z sandacza (150 g/szt.)

sól

pieprz

klarowane masło do smażenia

1 por

100 g kaszy pęczak

1 kieliszek białego wina

500 ml wywaru warzywnego lub rybnego

200 g małych pieczarek

1 pęczek pietruszki

Przygotowanie:

Filety przyprawiamy solą i pieprzem. Na maśle dusimy pokrojony w plasterki por. Dodajemy kasze, smażymy przez chwilę i podlewamy winem. Kaszę gotujemy, podlewając wywarem warzywnym aż będzie miękka.

Gdy kasza jest już miękka, smażymy rybę na maśle. Smażąc od strony skóry, podlewamy wierzch masłem.

Zdejmujemy rybę z patelni i wstawiamy na chwilę do ciepłego piekarnika. Na tej samej patelni podsmażamy pieczarki. Pod koniec dodajemy posiekaną pietruszkę.

Na kaszy z porem układamy rybę i obkładamy pieczarkami. Rybę polewamy rozpuszczonym masłem.

Gęsie nóżki z jabłkami i żurawiną

Składniki:

2 gęsie nóżki

sól

pieprz

suszony majeranek

3-4 ząbki czosnku

2 szare renety

100 g świeżej żurawiny

1 szklanka soku pomarańczowego

6 ziemniaków

Przygotowanie:

Gęsie nóżki nacieramy solą, pieprzem, majerankiem i przeciśniętym czosnkiem. Obsmażamy na suchej patelni, aby wytopić jak najwięcej tłuszczu. Przekładamy do żaroodpornego naczynia, zalewamy sokiem, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 120 st. C. Pieczemy przez ok. 1,5 godz. Obracamy nóżki i pieczemy godzinę. Dodajemy jabłka i żurawinę. Pieczemy kolejną godzinę. Na ostatnie 30 min. wstawiamy do piekarnika pokrojone ziemniaczki, przyprawione solą, pieprzem i majerankiem i skropione tłuszczem z patelni. Nóżki podajemy z ziemniaczkami i owocami. Sos, który się zebrał w naczyniu możemy zredukować na patelni, odlewając wcześniej tłuszcz. Otrzymanym sosem polewamy nóżki.

Korzenne gruszki z kwaśnymi lodami

Składniki:

150 ml kwaśnej śmietany 12%

100 ml śmietany kremówki

4 gruszki konferencja

1 litr cydru

2 szczypty szafranu

laska cynamonu

1 gwiazda anyżu

Przygotowanie:

Kwaśną śmietanę przekładamy do podłużnego płaskiego naczynia. Kremówkę ubijamy na sztywno. Mieszamy delikatnie z kwaśną śmietaną. Wstawiamy do zamrażarki na 2-3 godz. Co godzinę mieszamy widelcem – żeby lody były bardziej puszyste.

Gruszki obieramy ze skórki. Umieszczamy w garnku i zalewamy cydrem. Dodajemy przyprawy i gotujemy w bardzo niskiej temperaturze aż gruszki będą miękkie.

Gruszki wyjmujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Cydr gotujemy tak długo aż zredukuje się do konsystencji sosu. Gruszki układamy na talerzu. Podajemy do nich lody i polewamy sosem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości