Łosoś pieczony z fenkułem i szalotkami
Składniki:
2 filety z łososia ok. 150 g każdy
2 ząbki czosnku
6 obranych szalotek
1 mały fenkuł
pomidorki koktajlowe
2 łyżki oliwy
1 łyżka suszonego tymianku
skórka z ½ cytryny
Sól, pieprz, chili
kilka jabłuszek kaparowych
Przygotowanie:
Szalotki i czosnek obierz. Czosnek przeciśnij lub drobno posiekaj i dodaj wraz z tymiankiem do oliwy. Fenkuł pokrój w 1 cm kawałki. Wszystkie warzywa wymieszaj w misce z oliwą i dopraw solą i pieprzem, następnie przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Łososia natrzyj pozostałością oliwy, skórką z cytryny oraz solą i pieprzem. Jeżeli udało Ci się dostać jabłuszka kaparowe, obłóż nimi rybę, a z jednego wyciśnij sok i skrop nim łososia. Rybę ułóż na warzywach i wstaw do piekarnika. Piecz przez 15 minut w temperaturze 160 stopni C. Jeżeli wolisz aby warzywa były miększe wstaw je do piekarnika na 5 minut wcześniej, a następnie włóż rybę.
Pasztet drobiowo – wieprzowy
Składniki:
150 g boczku + kilka plastrów do wyłożenia formy
4 piersi z kurczaka (ok. 700 g)
½ kg wieprzowiny np. łopatka lub szynka
2 cebule
Pęczek włoszczyzny
5 liści laurowych
5 ziaren ziela angielskiego
4 ząbki czosnku
Kilkanaście suszonych śliwek
2 jajka
1 czubata łyżka suszonego majeranku
1 łyżka suszonego tymianku
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
1 łyżeczka soli
½ łyżeczki pieprzu
3 czubate łyżki tartej bułki
Przygotowanie: Wieprzowinę umyj i podziel na mniejsze części. Nastaw ją do gotowania. Dodaj do niej piersi z kurczaka, obraną włoszczyznę, ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj do miękkości przez godzinę. Ugotowane mięso wraz z włoszczyzną przełóż do dużego naczynia. Dodaj przesmażone: boczek, posiekaną cebulę i czosnek. Całość zmiel, co najmniej dwukrotnie, w maszynce do mielenia o małych oczkach. Do powstałej masy dodaj surowe jajka, zioła, gałkę muszkatołową sól i pieprz. Wszystkie składniki dla pewności zmiksuj ręcznym blenderem. Na koniec dodaj pokrojone w paski śliwki i wyrabiaj pasztet rękoma przez 5 – 10 minut. Naczynie żaroodporne wysmaruj od środka tłuszczem (np. smalcem lub oliwą) i obsyp tartą bułka (nadmiar odsyp). Na wszelki wypadek możesz na dno naczynia ułożyć kilka plastrów boczku. Przełóż do formy masę pasztetową, wyrównaj i piecz przez 50 – 60 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu pasztet wystudź i schłodź w lodówce przez kilka godzin.
- By pasztet nabrał lekkości i był bardziej kremowy możesz dodać do niego podrobów, takich jak wątróbka drobiowa lub wieprzowa albo płucka drobiowe. Podroby nie będą wyczuwalne w smaku, jednak zmienią delikatnie konsystencję pasztetu.
- Świetnym sposobem na urozmaicenie smaku pasztetu jest dodanie do niego zamrożonych wcześniej pieczeni.
- Polecam świetną i prostą praktykę: za każdym razem gdy piekę mięsa, zlewam i zamrażam tłuszcz oraz powstały sos. Jeżeli dodasz je do pasztetu, nadadzą mu charakteru i pozwolą upiec pasztet z chudszego mięsa.
- Możesz zaszaleć z dodatkami. Do pasztetów pasuje ich mnogość, m.in. grzyby, zielony pieprz, morele, pistacje, śliwki itd.
Dorsz zapiekany z papryką, fasolą, czarnymi oliwkami i tymiankiem
Składniki:
1 filet z dorsza (ok. 150g)
¼ czerwonej papryki
100 gramów ugotowanej fasoli lub fasoli z puszki
1 ząbek czosnku
2 gałązki świeżego tymianku
Odrobina oliwy z oliwek
1 łyżka posiekanych czarnych oliwek
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Na kawałku folii aluminiowej rozprowadź odrobinę oliwy z oliwek lub oleju. Posól, popieprz i ułóż fasolę. Na całość wyłóż rybę, na niej połóż płatki czosnku, paski papryki, posiekane oliwki oraz gałązki tymianku. Wszystko posól i dopieprz. Folię zawiń i zapiekaj na grillu przez 10 minut.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN