Zdjęcie: Piotr Bławicki/ East News
Mus jabłkowo-gruszkowy z agarem i jagodami goji
Składniki:
4 duże jabłka
4 gruszki
½ szklanki soku jabłkowego
garstka jagód goji
czubata łyżeczka agaru
½ szklanki soku jabłkowego
jagody goji do przybrania
chipsy jabłkowe do przybrania
Przygotowanie:
Obrane i pokrojone w kostkę owoce dusimy z sokiem jabłkowym w garnku pod pokrywką. Po około 15 minutach miksujemy całość na jednolity mus (najlepiej ręcznym blenderem). Dodajemy agar rozmieszany z sokiem i dusimy jeszcze około pięć minut. Zdejmujemy z gazu, dodajemy jagody goji i przekładamy do deserowych najlepiej szklanych miseczek. Po wystudzeniu przyozdabiamy jagodami goji i chipsami jabłkowymi. Agar jest bardzo zdrowym zagęstnikiem, alternatywą dla żelatyny. Naturalny ekstrakt z alg reguluje i regeneruje układ pokarmowy. Pomaga w codziennym wypróżnieniu, obniża poziom cholesterolu, obniża przyswajanie tłuszczu, przydatny przy dietach odchudzających (pomaga ograniczyć chęć jedzenia), oczyszcza organizm z metali ciężkich i substancji radioaktywnych, zawiera dużo soli mineralnych. Jagody goji zaliczane są do grupy super pokarmów ze względu na zawartość wielu drogocennych składników. 100 g jagód goji zawiera 2500 mg naturalnej wit C., 11 minerałów, 22 pierwiastków śladowych, beta karoten, polisacharydy, zeaksantynę, wit B1, B2, B6. Pektyna znajdująca się w jabłkach ma właściwości absorbujące toksyny.
Razowe naleśniki z jogurtem, owocami i miodem
Składniki - naleśniki:
2 szklanki wody
¾ szklanki mąki pszennej
¾ szklanki mąki pszennej razowej graham (najlepiej takiej drobno mielonej)
2 łyżki stopionego oleju kokosowego
szczypta soli
olej kokosowy do smażenia
truskawki, maliny (mrożone, lub świeże sezonowe)
jogurt typu greckiego (bez dodatku mleka w proszku)
miód, lub melasa
Przygotowanie:
Wszystkie składniki ciasta miksujemy w blenderze. Jeśli ciasto jest za rzadkie lub za gęste dodajemy wody lub mąki. Naleśniki smażymy rozprowadzając ciasto cienką warstwą po patelni. Naleśniki muszą być bardzo cienkie, żeby były smaczne. Bardzo dobry jest do tego celu prosty przyrząd do rozprowadzania ciasta w kształcie litery T. Można go zrobić samemu z kawałka listewki i patyczka, lub zamówić w specjalistycznym sklepie internetowym. Ciasto rozprowadza się obracając „odwróconą literą T” tak, by powstał cienki naleśnik. Po rozprowadzeniu cista smarujemy jego powierzchnie olejem kokosowym i smażymy przez chwilę. Przewracamy i smażymy dosłownie chwilkę. Upieczone naleśniki nadziewamy lekko podduszonymi owocami. Podajemy z jogurtem, polane melasą lub miodem. Naleśniki razowe zawierają błonnik i węglowodany złożone, przez co korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Posłodzone miodem, bez dodatku cukru mogą być nawet głównym posiłkiem, a nie tylko deserem. Olej kokosowy nie rozkłada się w wysokich temperaturach, nie tworzą się wolne rodniki. Proces trawienia tłuszczu kokosowego odbywa się bez udziału enzymów, przez co jesz tłuszcz i chudniesz. Olej kokosowy zamienia się w energię która pobudza nasz metabolizm.
Galaretka truskawkowa na bazie soku jabłkowego i agaru
Składniki:
125 g truskawek sezonowych (lub mrożonych, mogą tez być inne owoce jagodowe itp.)
½ litra soku jabłkowego 100 %
1 łyżka agaru
Przygotowanie:
Sok jabłkowy gotujemy około10 minut z agarem i zalewamy truskawki (jeśli używamy mrożonych owoców, najpierw musimy je rozmrozić). Odstawiamy do lodówki na parę godzin, aż galaretka stężeje.
Ciasto orkiszowe słodzone melasą, przekładane dżemem daktylowo-żurawinowym
Składniki:
1 ½ szklanki mąki orkiszowej typ 700
½ szklanki miodu lub melasy
5 łyżek oleju
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
około szklanka zimnej wody
2 łyżki octu
dżem daktylowo-żurawinowy:
2 duże kalifornijskie śliwki
8 daktyli
½ szklanki rodzynek
½ szklanki żurawiny
około ½ szklanki wody
Przygotowanie:
Wszystkie składniki ciasta łączymy ze sobą i ubijamy trzepaczką, tak by nie powstały grudki. Na koniec dodajemy ocet i energicznie mieszamy. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany. Formę do tortu smarujemy olejem i posypujemy bułką tartą. Przelewamy ciasto i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni bez termoobiegu. Pieczemy na złocistobrązowy kolor, między 45-60 minut. Sprawdzamy patyczkiem czy jest gotowe. Po nakłuciu w środku ciasta powinien być suchy. Ciasto wyjmujemy i studzimy. Przecinamy na 3 części i przekładamy dżemem: Wszystkie składniki gotujemy przez chwilę, aż daktyle zmiękną i miksujemy na jednolitą masę w blenderze. W razie potrzeby dolewamy trochę wody i miksujemy jeszcze chwilę. Bardzo ważne jest, by dżem miał jednolitą konsystencję.
Kruche babeczki na bazie oleju kokosowego i melasy z musem czekoladowym z surowego kakao
Składniki:
¾ szklanki mąki pszennej razowej graham (takiej drobno mielonej)
50 g oleju kokosowego
30 g melasy (orkiszowa, trzcinowa, jęczmienna, syrop z agawy - do wyboru) lub miodu
szczypta soli
nadzienie:
2 banany (najlepiej ekologiczne)
2 łyżki najlepiej surowego kakao (do dostania w sklepach ze zdrową żywnością, lub przez Internet)
1 łyżka oleju kokosowego
opcjonalnie ziarenka z laski wanilii, lub cukier z prawdziwą wanilią
Przygotowanie:
Mąkę pszenną razową mieszamy z olejem kokosowym, melasą i solą. Zagniatamy z ciasta kulkę. Jeśli się nie klei, dodajemy odrobinę wody. Ciasto wstawiamy do lodówki na 15 minut. Rozwałkowujemy i wycinamy kółka lub dzielimy na kulki. Foremki do babeczek smarujemy olejem kokosowym i wypełniamy warstwą ciasta grubości około ½ cm. Wstawiamy na chwilę do lodówki (około10 minut) i pieczemy w temp 200 stopni na złoty kolor. Po około10 minutach zmniejszamy temp. do 185 stopni, tak by spody do babeczek równo się upiekły i nie przypaliły się. Nadzienie: Banany miksujemy w małym blenderze z pozostałymi składnikami. Możemy dodać ziarenka z wanilii. Upieczone wystudzone babeczki wypełniamy musem bananowo-czekoladowym. Surowe kakao przetwarzane jest w niskich temperaturach przez co zwiera bardzo dużo przeciwutleniaczy i łatwo przyswajalnego magnezu i żelaza. Korzystnie wpływa na serce i uwalnia od stresu. Surowe kakao (nieprzegrzane podczas obróbki) zalicza się do kategorii super żywności ze względu na bardzo wysokie wartości odżywcze.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN