Podróże

Wyspy Samoa – raj na Oceanie Spokojnym. Dlaczego warto jest odwiedzić ten archipelag?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wyspy Samoa

Samoa to państwo w Oceanii, leżące na południu Oceanu Spokojnego. Do Samoa należy dziewięć wysp, w tym cztery są zamieszkane. To kraj wyróżniający się dziewiczymi krajobrazami, przyjaznymi mieszkańcami oraz dużym bezpieczeństwem. Na Samoa najlepiej jest wybrać się w porze suchej, trwającej od maja do października.

Gdzie dokładnie leży Samoa?

Samoa położone jest na południu Oceanu Spokojnego, w centralnej Oceanii. Graniczy z Tuvalu, Wallis, Futuną, Tokelau, Tonga i Samoa Amerykańskim. Do Samoa należy dziewięć wysp, w tym cztery zamieszkane (Upolu, Manono, Savai’i i Apolima) oraz pięć niezamieszkanych (Nuʻusafeʻe, Fakuatapu, Nuʻulua, Nu'utele, Namuʻa). Małe wyspy są pochodzenia koralowego, duże natomiast wulkanicznego. Najwyższym szczytem jest góra Silisili, wznosząca się na 1858 m n.p.m.

Historia wysp Samoa

Wyspy Samoa zostały zasiedlone około 1000 roku p.n.e. przez Polinezyjczyków z wysp Tonga. Europejczycy dowiedzieli się o ich istnieniu w 1606 roku, gdy odkrył je Hiszpan Pedro Fernández de Quiros. Jednak na jakiś czas Samoa zostało zapomniane. Ponownie odkryto je w 1722 roku. Kolejne badania wokół wysp miały miejsce w 1768 roku, podczas wyprawy Bougainville’a. Uczestnicy tej ekspedycji nazwali archipelag Wyspami Żeglarskimi. Od 1838 roku na Samoa napływali kupcy i koloniści europejscy oraz amerykańscy. Kolonizacją Samoa zainteresowani byli najbardziej Niemcy, Brytyjczycy i Amerykanie. W 1889 roku wyspy podzielono na część zachodnią (obecne Samoa), należącą do Niemiec oraz część wschodnią (obecne Samoa Amerykańskie), przypisaną Stanom Zjednoczonym. Brytyjczycy zrzekli się praw do Samoa, dzięki czemu otrzymali Wyspy Salomona oraz wyspę Tonga i Niue. Po I wojnie światowej Wielka Brytania przejęła część niemiecką Samoa w ramach roszczeń wojennych. Za sprawą traktatu wersalskiego z 1919 roku dawną kolonię niemiecką nazwano Samoa Zachodnim i przekazano Nowej Zelandii jako terytorium mandatowe Ligi Narodów. Po zakończeniu II wojny światowej Samoa Zachodnie pozostało pod rządami Nowej Zelandii jako terytorium powiernicze Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1961 roku za sprawą referendum Samoa Zachodnie stało się samodzielnym państwem. W 1997 roku Samoa Zachodnie zmieniło nazwę na Samoa.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Samoa?

Na wyspach jest bardzo wiele miejsc interesujących pod względem turystycznym. Samoa słynie z pięknych krajobrazów i przyjaznych mieszkańców. Oprócz przebywania na plażach pełnych białego piasku można w każdej chwili wypłynąć na porozrzucane po oceanie błękitne laguny. Samoa obfituje w liczne bary i kluby nocne, zwłaszcza w okolicach Apii. Samoańczycy spożywają duże ilości alkoholu – około 3,6 litra rocznie. Najbardziej lubianym trunkiem jest tutaj piwo. Na wyspach funkcjonują dwa browary – Company i Vailima. Ten drugi jest lokalnym browarem, dlatego piwa te można znaleźć niemal w każdym lokalu. Na Samoa najlepiej jest się wybrać w porze suchej, czyli od maja do października. W tym czasie na wyspach odbywa się wiele lokalnych wydarzeń, w tym liczne samoańskie festiwale. Podróż w porze deszczowej – od listopada do kwietnia – wiąże się z możliwością natrafienia na cyklony. Ponieważ jednak Samoa leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze o zwiększonym ryzyku trzęsień ziemi i tsunami, warto na bieżąco sprawdzać ostrzeżenia pogodowe. Należy uważać również na prądy morskie otaczające Samoa. Na wyspach istnieje niski poziom przestępczości, jednak wskazane jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Na Samoa nie występują groźne choroby tropikalne, dlatego żadne szczepienia nie są konieczne. Ważne jest jedynie przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze w rejonach zagrożonych tą chorobą. Podczas pobytu na wyspach zaleca się korzystanie z wody butelkowanej, w przypadku picia wody z kranu warto ją przegotować przed piciem. Wizy wjazdowe na Samoa nie są konieczne na pobyt wynoszący sześćdziesiąt dni w celach tranzytu, turystycznych, odwiedzin, udziału w spotkaniach lub konferencjach organizowanych przez władze Samoa. Istotne jest posiadanie aktualnego paszportu, ważnego na okres co najmniej sześciu miesięcy ponad planowany okres pobytu, biletu na powrót lub dalszą podróż, potwierdzenie zakwaterowania oraz środków na utrzymanie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodzicówŹródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości