Podróże

Wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje? Dietetyk: "W pierwszych dwóch dobach powinniśmy unikać surowych produktów"

Podróże

Przed nami sezon urlopowy, a co za tym idzie podróże i odkrywanie egzotycznych zakątków świata. Niestety wymarzone wakacje mogą nam jednak popsuć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Wandę Baltazę, dietetyk kliniczną, jak się przed nimi uchronić.

Co zrobić, by dolegliwości żołądkowe nie zepsuły urlopu?

Jednym z częstych problemów, z jakim zmagają się urlopowicze w sezonie wakacyjnym, są zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dlatego osoby, które wybierają się w egzotyczne miejsca, znacznie wcześniej powinny przygotowywać swój organizm.

- Niestety, temat jest bardzo trudny, bo sporo zależy od tego, jak się prowadzimy na co dzień i na ile ta nasza dieta jest sensowna wcześniej. (...) Przygotowanie ad hoc parę dni wcześniej, to czasami jest troszeczkę za mało. Tak naprawdę, to, co nam się dzieje na wakacjach, zwłaszcza w ciepłych krajach, to już wyższa szkoła jazdy. Ze względu na to, że to nie muszą być tylko bakterie, ale i wirusy, i inne patogeny. Faktycznie, w zależności od tego, jak cały nasz organizm jest przygotowany, tak silnie możemy reagować - zauważa Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny.

Gdy dotrzemy już do Tajlandii czy Egiptu, dietetyk zaleca, aby stopniowo wprowadzać do diety lokalne produkty. Nie powinnyśmy od razu biec na pobliski targ i kosztować miejscowych rarytasów. – W tych pierwszych dwóch dobach, powinniśmy unikać surowych owoców, warzyw, przetworów. Lepiej wybierać te, które są już obrobione termicznie, bo na pewno będą dla nas bezpieczniejsze. Aczkolwiek musimy też pamiętać o tym, że nawet mycie rąk w hotelu pod wodą, która postała w rurach, jest dla nas niebezpieczna – podkreśliła.

Czy warto brać probiotyk przed urlopem?

- To fajny pomysł pod warunkiem, że jesteśmy zdrowi i nic nam nie dolega. Jeśli już mamy dysbiozę, czyli przerosty tych patogennych szczepów bakteryjnych w naszych jelitach, to możemy pogorszyć sprawę i mieć problemy jeszcze przed wyjazdem – tłumaczyła ekspertka.

Gdy mimo wszystko na miejscu zachorujemy, dietetyk poradziła, aby:

  • stosować łagodniejszą dietę (suchary, ryż, banany zamiast pomarańczy);
  • nawodniać się (woda i elektrolity);
  • mieć przy sobie węgiel.

Zobacz także:

Nie była gruba, a tak ją nazywali. Victoria wiele przeszła, by zaakceptować swój wygląd

Dlaczego starsze osoby nie chcą się szczepić? Dr Szułdrzyński wskazuje, kto za to odpowiada

Jest 500 miejsc w Polsce, gdzie można rozbić biwak. Trzeba jednak spełnić pewne warunki

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Dietetyk radzi: Co zrobić, by dolegliwości żołądkowe nie zepsuły nam wakacji?

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości