Podróże

Uppsala, czyli piękne miasto w Szwecji. Co warto w nim zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Budynki w szwedzkim mieście Uppsala. Podróże.

Uppsala, zwana również "szwedzkim Oxfordem", to miasto studentów - jedna piąta mieszkańców to właśnie osoby studiujące na tutejszych uczelniach. Wolny czas spędzają oni w klubach, prowadzonych przez młodych ludzi, którzy pracują tam w ramach wolontariatu.

Uppsala to najstarsze miasto studenckie w całej Skandynawii – pierwsza uczelnia powstałą tu w 1477 r. W tutejszej bibliotece uniwersyteckiej, Uppsala University Library, można natknąć się na norymberskie wydanie dzieła "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika z 1543 roku czy odwiedzić ogród botaniczny.

Uppsala University Library i życie studenckie

Na uniwersytecie w Uppsali studiował m.in. znany przyrodnik, Karol Linneusz. Muzeum poświęcone jego życiu oraz dziełom znajduje się w tym mieście do dziś. W Uppsali można zobaczyć także dom naukowca oraz jego ogród. Do innych wybitnych postaci, które ukończyły Uppsala University, można zaliczyć Andersa Celsjusza, twórcę popularnej skali temperatur. W XVII w. powstało przy uczelni Gustavianum, stanowiące m.in. amfiteatr dla studentów medycyny – dzisiaj znajduje się tu muzeum uniwersyteckie. Warto zaznaczyć, że już w XVII w. Uppsala stanowiła ważne centrum akademickie w kraju.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ciekawostką dla wielu osób może być to, że bibliotece uniwersyteckiej, czyli Uppsala University Library, można znaleźć rzeczy zrabowane z Polski w czasie potopu szwedzkiego. W 1656 roku Szwedzi pod wodzą Clasa Ralamba ukradli około 8000 książek z naszego kraju. Mnóstwo rękopisów, starych druków i inkunabułów znajduje się obecnie właśnie tutaj. Spora ich część pochodzi m.in. z biblioteki jezuickiej oraz biblioteki poznańskich bernardynów. W mieście znajduje się 13 klubów studenckich. Ich nazwy zostały zaczerpnięte z nazw regionów, z których dawniej pochodzili tutejsi studenci. W wielu klubach działają rozmaite kółka zainteresowań, odbywają się tam również liczne festiwale. Warto zaznaczyć, że ceny są również studenckie, dlatego nie zapłacimy tam dużo.

Zobacz wideo: Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata 

Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata Źródło: Dzień Dobry TVN

Zabytki i inne atrakcje Uppsali

Początki Uppsali sięgają czasów średniowiecznych, znajdowała się tu wówczas osada Wikingów. W pobliskiej miejscowości, Gamla Uppsala , znajdują się do dzisiaj kopce, które stanowią grobowce panujących tu dawniej władców. W XIII w. powstało tu arcybiskupstwo, zaczęto tu wówczas budowlę słynnej katedry. Protestancka katedra w Uppsali to największa budowla sakralna w całej Skandynawii. Piękny kościół został zbudowany w stylu gotyckim, jednak był on kilkakrotnie przebudowywany. W tym miejscu odbywała się koronacja wielu królów. Obecnie katedra stanowi miejsce spoczynku szwedzkich władców. Pochowana została tu także Katarzyna Jagiellonka, żona Jana III Wazy. Nad nagrobkiem szwedzkiej królowej można zauważyć herb Rzeczpospolitej. Do ciekawostek należy to, że w katedrze znajdują się zrabowane w 1703 r. dwa polskie dzwony. 

W katedrze przechowywane są relikwie króla i, jednocześnie, patrona kraju, Eryka IX Świętego. Na posadzce katedry, obok relikwiarza św. Eryka, można zobaczyć kamienną płytę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Szwecji w 1989 roku. W Istnieje możliwość wejścia również do skarbca katedralnego, w którym znajduje się ogromna kolekcja średniowiecznych tkanin, jak również złoty kielich królowej Małgorzaty. Po odwiedzeniu katedry, warto przejść się do XVI-wiecznego zamku królewskiego, który został zbudowany w czasach, kiedy Szwecja była potęgą. Stanowi on miejsce ważne dla historii całego kraju: to tu ogłoszono w 1654 r. abdykację królowej Krystyny. W 1702 r. w Uppsali miał jednak miejsce wielki pożar, w wyniku czego zamek oraz trzy czwarte zabudowy miasta uległo zniszczeniu. Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Sztuki w Uppsali. W ramach odpoczynku pomiędzy zwiedzaniem kolejnych atrakcji, można spokojnie przysiąść na pomoście nad rzeką Fyrisån. Jeśli masz więcej czasu, wybierz się do położonej 5 km od Uppsali miejscowości Gamla Uppsala, ważnego miejsca religii nordyckiej. W czasach prehistorycznych była ona podobno znana w całej Północnej Europie i stanowiła siedzibę legendarnej dynastii Ynglingów. Jak podaje wiele źródeł, kiedyś znajdowała się tu pogańska świątynia kultu Asów. W XI w. stanowiła ona centrum kultu pogańskiego, można było zobaczyć tu m.in. drewniane posągi Odyna, Thora i Frejra. Później, jednak w miejscowości zostało założone pierwsze arcybiskupstwo. Dziś można tu zobaczyć kopce dawnych władców oraz muzeum wikingów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: benedek/Getty Images

Pozostałe wiadomości