Podróże

Toronto – największe miasto w Kanadzie. Ciekawe fakty, co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Toronto, Kanada

Toronto (stolica prowincji Ontario) to największe miasto Kanady leżące nad jeziorem Ontario. Zamieszkuje je więcej ludzi niż Ottawę – stolicę kraju. Ponad połowę mieszkańców stanowią imigranci, co doceniła Organizacja Narodów Zjednoczonych, przyznając miastu tytuł Najbardziej Wielokulturowego Miasta Świata.

Położone na południu prowincji Ontario Toronto zamieszkuje ponad 2,6 mln osób, a cała aglomeracja miejska Toronto przekracza obecnie aż 6 milionów mieszkańców. Miasto Toronto uznawane jest za najbardziej wieloetniczne miasto na świecie.

"Polska" w Toronto, czyli jak radzi sobie Polonia

W mieście, w którym ponad połowę mieszkańców stanowią imigranci, nie mogło zabraknąć także Polaków. W 2011 roku szacowano, że Polska w Toronto reprezentowana była przez około 270 tysięcy naszych rodaków, z czego około 80 tys. mówiło po polsku. Co ciekawe, według nieoficjalnych statystyk, liczba Polaków w Toronto może być nawet dwa razy większa. Miasto Toronto jest obecnie największym skupiskiem Polaków w Kanadzie. Znajduje się tu najwięcej polskich organizacji i szkół. Polacy mają do dyspozycji też polskie księgarnie, sklepy, restauracje, a nawet teatr. Działają tu polskie zespoły folklorystyczne i polska orkiestra symfoniczna. Nie dziwi więc, że w Toronto organizowanych jest też najwięcej polskich imprez i przedsięwzięć kulturalnych. Działa tu również Polskie Radio Toronto.

Pogodni TVN

Pogodni TVN
Pogodni TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Toronto – Kanada: co warto zobaczyć?

Ponieważ Toronto to miasto ogromne, trudno spisać na jednej liście atrakcje, które zadowoliłyby wszystkich. Poniższe propozycje to subiektywny zbiór atrakcji w Toronto, które według nas warte są odwiedzenia:

  • Królewskie Muzeum Ontario (The Royal Ontario Museum) – największe muzeum Kanady. Już sama bryła budynku przyciąga uwagę. Wewnątrz muzeum organizowane są liczne wystawy czasowe. Muzeum otwarto w 1912 r. i dotąd zgromadziło ponad 6 mln eksponatów. Znajduje się tu około 40 galerii i wystaw o różnej tematyce (np. kamieni szlachetnych, historii Indian, czy żywych, tropikalnych owadów).
  • Centrum Nauki Ontario (The Ontario Science Centre) – jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Toronto. Wiele wystaw o różnej tematyce, ponad pół tysiąca interaktywnych eksponatów i prezentacji. Coś jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik, jednak na "nieco" większą skalę.
  • Zoo w Toronto – 287 hektarów powierzchni, która czyni je największym zoo w Kanadzie. Skalę działania zoo w Toronto dobrze oddają dwie liczby: 5000 i 500. Pierwsza to liczba zwierząt, które mają tu swój dom, druga to liczba gatunków.
  • Galeria Sztuki Ontario (Art Gallery Of Ontario) – największa galeria sztuki w całej Ameryce Północnej. Zgromadzono tu 26 tysięcy dzieł sztuki z Kanady, Europy i Ameryki. Filantrop i kolekcjoner Kenneth Thomson przekazał galerii swoją kolekcję ok. 2000 dzieł sztuki o wartości 300 mln dolarów. Jednym z dzieł jest "Rzeź Niewiniątek" Rubensa, którą sam niegdyś wylicytował – za ponoć 77 mln dolarów.
  • Kensington Market – najbardziej znany w mieście targ i dzielnica, w której mieszczą się sklepiki i sklepy przedstawicieli różnych narodowości, co widać na pierwszy rzut oka w asortymencie – owoce, warzywa, pieczywo z różnych krajów całego świata.
  • Bay Street – tu mieszczą się siedziby wielkich korporacji. Zabudowa, jak przystało na tego typu instytucje, to wysokie, nowoczesne, oszklone wieżowce.
  • Wieża CN – betonowa budowla o wysokości ponad 533 m.
  • PATH – unikalny, niesamowity system podziemnych korytarzy, galerii, przejść, o łącznej długości około 30 km. Istne miasto pod ziemią. Alternatywna nazwa – Underground City.

Ciekawostki związane z Toronto

  • W Toronto znajduje się ponad sto różnych muzeów, w tym dość osobliwe, jak jedyne na świecie muzeum antykoncepcji (Museum of Contraception), czy muzeum cukru, telewizorów, lalek.
  • Toronto jest pierwszym na świecie miastem, w którym postawiono pomnik upamiętniający ofiary zbrodni w Katyniu. Pomnik odsłonięto już w roku 1980. Znajduje się przy ulicy Roncesvalles. 20 proc. powierzchni Toronto stanowią tereny zielone, co według władz miasta upoważnia je do nazywania Toronto najbardziej zieloną metropolią świata . Policzono, że na każdego mieszkańca przypada aż 10 drzew. Znajduje się tu Rouge Valley Park – największy na świecie zielony teren znajdujący się w obrębie miasta. Zajmuje 5 tys. hektarów powierzchni. Od 24 września 1990 roku miastem partnerskim Toronto jest Warszawa. Według informacji na stronie Miasta Warszawy współpraca dotyczy kultury, handlu, zarządzania, nauki i przemysłu. Toronto znajduje się w ścisłej czołówce miast Kanady z najwyższymi cenami. Równać się z nim może jedynie Vancouver. Horrendalne stawki najbardziej odczuwalne są w przypadku kosztów np. ubezpieczenia samochodu, wynajmu mieszkań, a także opłat za parkowanie w centrum miasta.

Zobacz wideo: Kanadyjskie płynne złoto

Kanadyjskie płynne złoto
Kanadyjskie płynne złoto

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Roberto Machado Noa/Getty Images

Pozostałe wiadomości