Jak dojechać na przylądek Nordkapp? Mekka podróżników na wyciągnięcie ręki

Nordkapp
Westend61/Getty Images

Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

Przylądek Nordkapp (nazywany również Przylądkiem Północnym lub North Cape) stał się celem podróżników już w 1664 roku – odwiedził go wtedy włoski ksiądz i pisarz Francesco Negri. Duchowny opisał swoją trwającą prawie dwa lata wyprawę w książce "Północna podróż". Po jej wydaniu w 1700 roku Przylądek Północny stał się mekką podróżników. Choć utrwalony w książce pogląd, jakoby Nordkapp był najbardziej na północ wysuniętym punktem Europy, okazał się mylny, Przylądek Północny wciąż przyciąga tłumy turystów. Dlaczego warto go odwiedzić i jak zaplanować wyprawę?

Dlaczego warto pojechać na Nordkapp? Norwegia od północy

Przylądek Nordkapp leży w zachodniej części norweskiego regionu Finnmark. Choć jest położony na wyspie Mageroya, ze stałym lądem łączy go mający 6870 metrów długości podziemny tunel Nordkapptunnelen. Tunel, który schodzi na głębokość ponad 212 metrów pod poziom morza, zbudowano w latach 1993–1999, co znacznie ułatwiło turystom transport na wyspę.

Kiedy najlepiej wybrać się na Nordkapp? Temperatura na Przylądku Północnym nie jest tak niska, jak moglibyśmy się spodziewać. Dzięki ciepłemu prądowi zatokowemu panuje tutaj klimat subarktyczny – średnia temperatura latem wynosi około 10℃, a w wyjątkowo ciepłe dni może dochodzić nawet do 25℃. W miesiącach zimowych jest nieco chłodniej – temperatura może spadać do minus 20℃, jednak zwykle od grudnia do marca utrzymuje się w okolicach minus 10℃. Każda pora roku ma tutaj swoich amatorów – latem (od połowy maja do końca lipca) trwa tu bowiem dzień polarny, a słońce praktycznie nie zachodzi. Zimą natomiast dzięki nocy polarnej można obserwować na przylądku zorze polarne, które mogą się pojawiać przez całą dobę.

Mimo oddalenia od większych skupisk ludzkich Nordkapp przyciąga co roku ponad 200 tys. turystów. Co sprawia, że jest tak popularnym celem wycieczek?

  • Położenie geograficzne – choć wiadomo już, że przylądek Nordkapp nie jest najdalej na północ wysuniętym krańcem Europy, dla wielu turystów nie ma to większego znaczenia. Wciąż pozostaje to najdalszy północny skrawek europejskiego lądu, na który można dojechać samochodem, a także jedyne miejsce na dalekiej północy posiadające tak dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną.
  • Płaskowyż Przylądka Północnego – jest doskonałym punktem do obserwacji dnia polarnego i wschodu słońca nad Morzem Barentsa.
  • Flora i fauna – klify są siedliskiem setek tysięcy maskonurów, głuptaków i kormoranów, a na rozległych przestrzeniach Przylądka Północnego możemy spotkać stada reniferów. Ziemia przez większość roku jest tu zamarznięta, jedyną roślinność stanowią więc drobne krzewy i flora typowa dla strefy tundry.

Jak dojechać na Przylądek Północny? Nordkapp samochodem, motocyklem i rowerem

Na Przylądek Północny prowadzi droga wiodąca na wyspę podziemnym tunelem. Choć jest otwarta przez cały rok, w miesiącach zimowych ze względu na grubą pokrywę śnieżną wjazd odbywa się jedynie 2–3 razy na dobę. Na przodzie kolumny aut jedzie pług, który toruje drogę podróżnym. Wjazd na Nordkapp jest płatny (opłata to równowartość 150 zł). Przed planowaną podróżą warto również sprawdzić godziny otwarcia, ponieważ Przylądek Północny nie jest czynny przez całą dobę. Jak najłatwiej dostać się na Nordkapp? Samochodem lub motocyklem bez problemu dostaniemy się na sam kraniec przylądka, na którym kończy się trasa E69, prowadząca na wyspę przez 212-metrowy tunel.

Jeśli nie mamy własnego środka transportu, możemy dojechać na Przylądek Północny autokarem z Tromso lub Alty, z przesiadką w miejscowości Honningsvag, która znajduje się na wyspie Mageroya. Do Honningsvag można również dolecieć, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem. Istnieje również możliwość podróży promem, który dwa razy dziennie wypływa z Honningsvag.

Jeśli wierzymy w swoją kondycję, możemy zdecydować się na podróż rowerem. Wyprawa rowerem na Nordkapp będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem. Ostatnie 130 km drogi prowadzi bowiem najdłuższym fiordem północnej Norwegii – Porsangen. Na wyprawę rowerową warto wybrać się w miesiącach letnich, kiedy słońce praktycznie nie zachodzi, a temperatury są względnie wysokie.

Zobacz też:

Pokażą ci zorzę polarną z bliska. "Wygląda mistycznie i magicznie, ale to tylko fizyka"

Niesamowity spektakl na nocnym niebie, czyli gdzie i kiedy można zobaczyć zorze polarne

Zorza polarna nad Polską. Wasze zdjęcia!

Zobacz wideo: Majestatyczna zorza polarna nad Minnesotą

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości