Kanazawa to Japońskie miasto położone w prefekturze Ishikawa. Co warto o nim wiedzieć?

Kanazawa
Kanazawa
Źródło: annhfhung/Getty Images
W Kanazawie można wypocząć i się rozerwać. Wielcy smakosze docenią tamtejszą kuchnię, a fani wspinaczki zachwycą się Alpami Japońskimi. Kanazawa to piękne ogrody, świątynie i tradycyjne festiwale, które warto zobaczyć.

Kanazawa to miasto o powierzchni 467,77 km², położone nad Morzem Japońskim. Miasto ma związek z buntem chłopów przeciwko rządom samurajskim – na miejscu spotkań buntowników wzniesiono zamek Kanazawa, który wielokrotnie niszczono i nigdy w pełni nie odbudowano.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Alpy Japońskie – ciekawa atrakcja Kanazawy

Kanazawa jest położona w prefekturze Ishikawa w regionie Hokuriku. Liczba osób zamieszkujących miasto wynosi blisko pół miliona. Na wschodzie Kanazawy znajdują się góry Alpy Japońskie o szerokości 40 km i długości 200 km. Najwyższy szczyt pasm górskich wynosi 3193 m i nosi nazwę Mount Hotakadake. Dla początkujących wspinaczy zaleca się szczyt Mount Oku-Hotaka, Mount Kit-Hotaka i Nishihodoku, natomiast najbardziej zaawansowani wybierają trasę Yari-Hotaka. Na terenie Alp Japońskich znajdują się schroniska turystyczne, lodowce (Alpy Północne) oraz urokliwe rzeki Hotaka i Azusa.

Klimat japońskiej Kanazawy

Wilgotny klimat kontynentalny miasta Japonii, Kanazawy, sprawia, że lata są upalne i wilgotne, a zimy srogie i intensywne. W Kanazawie jest odrobinę chłodniej niż w Tokio, a średnia roczna temperatura w okresie letnim wynosi 27℃. Rekordowe temperatury powietrza w Kanazawie wynosiły blisko 39℃ i -9,7℃.

Edukacja w mieście Kanazawa

Mieszkańcy Kanazawy i przyjezdni mają możliwość studiowania na dwóch uczelniach publicznych i kilku prywatnych. Największą uczelnią w mieście jest Uniwersytet Kanazawa z Wydziałem Literatury, Prawa, Nauk Farmaceutycznych, Ekonomii, Inżynierii, Nauk Ścisłych, Edukacji i Lekarskim. Obszerną ofertę ma również podstawowy i średni etap edukacji. Istnieje blisko 60 szkół podstawowych i niewiele mniej szkół średnich.

Atrakcje japońskiej Kanazawy

Kanazawa to jedno z miast Japonii, które oszczędzono w trakcie II Wojny Światowej. Bardzo popularne i malownicze miejsce na mapie Kanazawy to Ogród Kenrokuen założony w XVII wieku. Zaprojektowano go zgodnie z sześcioma zasadami chińskiej tradycji i wypełniono drzewami, kwiatami oraz wodospadami. W ogrodzie znajduje się willa Seisonkaku, zbudowana przez władcę Maeda dla jego matki. Mówi się, że Seisonkaku to jedna z bardziej eleganckich willi pozostałych po samurajach.

W Kanazawie znajduje się również Oyama Shrine, czyli świątynia poświęcona generałowi Maeda Toshiie. Przed wejściem do świątyni stoi wysoka, 25-metrowa brama o nietypowej, europejsko–azjatyckiej architekturze. Kolejnym popularnym miejscem w mieście jest świątynia Ninja, znana również jako Myōryūji, która miała stanowić schronienie dla lokalnych władców.

Z góry Mount Utatsu, o wysokości 141 m, możemy podziwiać piękny krajobraz miasta, Morze Japońskie i kwitnące wiśnie Somei-yoshino. W ogrodzie Mt. Utatsu znajduje się ok. 50 buddyjskich świątyń i sanktuariów shinto.

Architektura Kanazawy

Większość budynków w Kanazawie jest budowana w typowo azjatyckim stylu architektonicznym, ale niektóre z nich posiadają elementy europejskie. Popularnym miejscem w mieście jest Yougetsu Minshuku, które ukazuje prostą, drewnianą architekturę przedwojenną. Dachy domów i pozostałych obiektów były budowane w taki sposób, aby śnieg mógł z nich swobodnie opadać. Domy samurajów były znacznie bogatsze i bardziej zdobione. Charakteryzowały się obecnością bramy wejściowej, roślinnym otoczeniem i murami zbudowanymi z ubitej ziemi. Obecnie domy samurajów należą do rzadkości, ponieważ zniszczono je po przywróceniu okresu Meiji.

Złoty liść Kanazawy

Kanazawa słynie z tzw. Złotego Liścia, wykorzystywanego w architekturze, sztuce i restauracji. Prawdziwy złoty liść to ponad 91% czystego złota. Złotem owija się japońskie amulety, biżuterie, posągi i kopuły kościołów. Ponadto, tradycyjna japońska zielona herbata zawiera kawałki złotego liścia, który jest produkowany w Kanazawie. W mieście znajduje się nawet Kanazawa Yasue Gold Leaf Muzeum, założone w 1974 roku przez Yasue Takaaki. Wystawy w muzeum dotyczą historii złotego liścia i narzędzi związanych z procesem jego tworzenia.

Kuchnia japońskiej Kanazawy – Sake i Wagashi

Miasto japońskie Kanazawa słynie z bardzo dobrych owoców morza, słodyczy Wagashi i warzyw Kaga. Wagashi to tradycyjne japońskie przysmaki wykonane ze składników roślinnych, cukru i innych dodatków. Najpopularniejsze Wagashi to galaretowaty yōkan, shiruko czyli owsianka z fasolą azuki, kusa mochi z piołunu i wiele innych. Ważnym przysmakiem Kanazawy jest sake, czyli napój alkoholowy wytwarzany w wyniku fermentacji ryżu. Japończycy piją Sake w minimalistycznych filiżankach, kubkach masu i przenośnych zestawach piknikowych. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości