Kamakura to popularny kierunek turystyczny. Co warto tam zobaczyć?

wybrzeże
Kamakura - wybrzeże
Źródło: Eiji Ogura/EyeEm/Getty Images
Kamakura to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Japonii, głównie ze względu na Buddę Amidy i bambusowy ogród wokół świątyni. Odrestaurowane obiekty budowlane japońskiej Kamakury sprawiają, że w dalszym ciągu pogłębiamy wiedzę dotyczącą historii miasta.

Kamakura to miasto w Japonii, któremu największą sławę przynosi ogromny posąg Buddy Amidy wykonany w 1252 roku. Statua znajduje się w pobliżu buddyjskiej świątyni Kōtoku-in i mierzy ponad 43 metry wysokości. Japońska Kamakura leży na największej wyspie Japonii – Honsiu. Ciekawostką jest, że między XII a XIII wiekiem Kamakura była stolicą Japonii. Co warto tam zobaczyć?

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Położenie Kamakury

Kamakura znajduje się w Japonii, w odległości 50 km od Tokio. Miasto jest zlokalizowane na głównej wyspie Japonii – Honsiu, na której żyje ponad 100 milionów ludzi. Kamakura znajduje się w prefekturze Kanagawa, która słynie z portu w Jokohamie, Chinatown i Zamku Odawara. Kamakura jest niezwykle malowniczym miastem otoczonym przez góry i wody Sagami.

Historia japońskiego miasta Kamakury

Liczne znaleziska wskazują, że miasto zamieszkiwano już 10000 lat temu. Między 1192 a 1333 rokiem Kamakura była stolicą Japonii i siedzibą Szogunatu. Jedna z najstarszych świątyń w tym mieście to Sugimoto-dera założona w 724 roku przez Fujiwara no Fusasaki. W świątyni doszło do krwawej bitwy, w której zginęło ponad 300 samurajów. W głównej hali Sugimoto-dera znajdują się posągi uratowane z pożaru świątyni.

Demografia miasta zmieniała się na przestrzeni lat. Między 1970 a 2015 rokiem populacja miasta Kamakura wzrosła o blisko 35 tys. osób. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 170 tys. ludzi.

Rzeźba Amidy Buddy przy Kōtoku-in

Największą sławę japońskiej Kamakurze przynosi wykonany z brązu monument Amidy Buddy z 1252 roku. Budynek, w którym uprzednio znajdował się posąg, był wielokrotnie niszczony przez trzęsienia ziemi, tsunami i burzę. Po tak licznych incydentach i zagrożeniach trwałości rzeźby, postanowiono ją przenieść na teren otwarty. Tam na początku XX wieku przeżyła trzęsienie ziemi, a niektóre elementy uległy zniszczeniu. Posąg wzmocniono i zabezpieczono przed kolejnymi klęskami żywiołowymi.

Wielka Budda ma blisko 43 metry wysokości, waży ponad 120 ton i jest zlokalizowana w Kotokuin Temple. Wnętrze Amidy jest ogólnodostępne, dzięki czemu możemy zobaczyć posąg od środka.

Atrakcje Kamakury

Miasto utraciło wiele cennych zabytków w trakcie trzęsienia ziemi w 1923 roku. Przez wiele lat starano się naprawić straty i odrestaurować zniszczone miejsca. Najważniejsze atrakcje Kamakury – oprócz Buddy Amidy – to Engaku-ji, Hōkizan Chōju Zenji, An'yō-in, Ankokuron-ji, Zuisen-ji, Zeniarai Benzaiten Ugafuku Shrine, plaża Yuigahama, słynna ulica Wakamiya Ōji, Tsurugaoka Hachimangū, Kakekomi-dera czy Ōfuna Kannon Temple.

To tylko niektóre ze świątyń znajdujących się w mieście Kamakura. W świątyniach i na ich dziedzińcach stoi wiele pomników oraz rzeźb. Jedną z najstarszych świątyń jest Sugimoto-dera, która powstała w 734 roku. Znajdują się w niej pomniki wojowników Niō, które symbolizują narodziny i śmierć.

Warto również odwiedzić buddyjską świątynię Ōfuna z mierzącym 25 metrów betonowym posągiem Kannon. Budowę tego miejsca rozpoczęto w 1929 roku, a ukończono ponad 30 lat później.

Ważnym miejscem na mapie Kamakury jest świątynia Tsurugaoka Hachimangū, w której odbywają się liczne festiwale. Zbudowano ją zgodnie z zasadami Feng Shui, a w okolicy świątyni znajdują się kapliczki, stawy oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Skarbu Narodowego.

Plaża w japońskiej Kamakurze

Plaża w Kamakurze była m.in. polem bitwy w 1180 roku, miejscem uprawiania sztuk walki i łucznictwa konnego oraz miejscem oczyszczania ciała i duszy. Krwawe walki na plaży Yuigahama sprawiły, że w dalszym ciągu badacze odnajdują tam ludzkie kości. Na plaży spotyka się surferów i turystów chcących odpocząć od zgiełku miasta. Oceny tego miejsca są bardzo zróżnicowane, niektórzy uwielbiają przechadzać się wzdłuż plaży, natomiast inni uważają Yuigahama za zaniedbaną.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Eiji Ogura/EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana