Nadchodzi czas majówkowych i wakacyjnych wyjazdów. Aby podczas urlopu nie martwić się o pozostawione w domu mienie, warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć nieruchomość i zniweczyć niecne plany włamywaczy. O tym, jak nie dać się okraść, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z oficerem policji w stanie spoczynku i ekspertem ds. bezpieczeństwa Robertem Koniuszym.
Znaki, które zostawiają złodzieje przed włamaniem
W ostatnich latach w Polsce odnotowujemy niepokojący wzrost liczby włamań do nieruchomości. W 2021 r. było ich ponad 71 tysięcy. Choć nie jesteśmy w stanie wyeliminować problemu kradzieży całkowicie, odpowiednimi działaniami możemy zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, bowiem schematy aktywności złodziei są coraz bardziej przewidywalne.
Niektórzy włamywacze pracują z pojedynczymi wspólnikami lub w większych grupach, a tym samym często zostawiają zaszyfrowane wiadomości przy domach lub mieszkaniach, które planują odwiedzić. Jak rozpoznać te znaki?
- Krzyżyk to jest informacja, że mieszkanie jest przeznaczone do włamu. Że jest już wobec tego mieszkania jakiś plan. (...) Symbol taki jak kawałek domku bądź odwrócona litera Y to informacja, że jest tutaj założony alarm i trzeba jednak uważać. Symbol pięciu kamyczków (mogą one być ułożone lub narysowane w pobliżu drzwi wejściowych) to informacja, że są drogocenne rzeczy w środku. Jest też symbol otwartej książki, który oznacza, że mieszka tutaj samotna kobieta. Mamy też dwa prostokąty nachodzące na siebie i to jest informacja, że mieszkaniec jest strachliwy, że się boi i tutaj można nawet wejść, kiedy on przebywa w domu. Przekreślony okrąg to informacja, że jest to mieszkanie, do którego nie warto wchodzić. Zygzak - w mieszkaniu jest pies - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN ekspert ds. bezpieczeństwa Robert Koniuszy.
Gdzie można znaleźć wymienione wyżej znaki? - Ludzie zgłaszali takie informacje na policję, że są narysowane na ich drzwiach, w związku z powyższym jest to w miejscach widocznych - dodaje oficer policji.
Majówka. Sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem
Robert Koniuszy twierdzi, że najlepszą metodą na zmniejszenie ryzyka włamania jest zamontowanie przy nieruchomości odpowiedniego sprzętu odstraszającego - alarmu oraz monitoringu. To stosunkowo niewielki wydatek, który nawet podczas nieobecności w domu daje możliwość zawiadomienia policji o niepokojących sytuacjach w pobliżu mienia.
- Można zamontować kamerę, która nie jest aż tak duża, obraca się o 360 stopni i wszystko widzi, i w telefonie komórkowym mamy informację, czy ktoś wszedł, czy nie. Są sensory, które rozlokowane po pokoju dają taką informację do kamery, że ktoś jest i ona potrafi się w odpowiednim miejscu pojawić, żeby uchwycić np. twarz złodzieja. (...) Ta kamera zgrywa informacje na twardy dysk lub bezpośrednio na telefon - wyjaśnia ekspert.
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?
- Zamontuj zamki antywłamaniowe na drzwiach wejściowych i oknach.
- Zainstaluj oświetlenie z sensorami ruchu utrudniające włamanie.
- Wyposaż nieruchomość w system alarmowy.
- Utrzymuj dobry kontakt z sąsiadami w celu wzajemnego pilnowania mieszkań.
- Rozważ zakup monitoringu do obserwacji mieszkania z dowolnego miejsca.
Profilaktyka antywłamaniowa
- Zawsze dokładnie zamykaj drzwi i okna przed wychodzeniem z mieszkania.
- Nie zostawiaj kluczy gdziekolwiek przed drzwiami lub w miejscach łatwo dostępnych.
- W trakcie dłuższej nieobecności najlepiej poprosić kogoś, aby odwiedzał regularnie mieszkanie w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku.
- Unikaj pozostawiania wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu.
- W przypadku podejrzenia włamania, nie wchodź do mieszkania. Zadzwoń na policję.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie wolno grillować i rozpalać ognisko? "Lepiej zachować ostrożność, bo nie starczy na majówkę"
- Padł ofiarą "białego włamania". "Włożyłem klucz i wtedy doszło do mnie, że coś jest nie tak"
- Majówka z dzieckiem. Jak zorganizować taką podróż? Jak podróżować z dzieckiem?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN