W pierwszy sierpniowy weekend Projekt Plaża stacjonuje w Dziwnowie. Olivier Janiak spotkał się u z Aureliuszem Wilkiem, autorem podręczników z zakresu świadomego stylu życia i odżywiania. Pan Aureliusz przygotował dania kuchni francuskiej.
Dziś wieczorem odbędzie się sąd nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. O co chodzi? Dowiedział się tego Mateusz Hładki. Jakie zarzuty stawiane są budynkowi? A Wy, co myślicie o Pałacu?
Zainicjowany przez polską dziennikarkę i blogerkę Annę Alboth pokojowy marsz dla Aleppo (Civil March For Aleppo) został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Annę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tego projektu. Gdzie się rozpoczął marsz? Jaki był jego cel? Ile osób wzięło w nim udział? Z jakimi problemami spotykali się jego organizatorzy? Obok Anny usiadł na naszej kanapie uczestnik marszu Syryjczyk Feras Daboul. Na jakim etapie dołączył się do marszu? Jak oboje zareagowali na wiadomość, że marsz został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla?
Aktorka Katarzyna Ankudowicz i dziennikarz Mariusz Szczygieł postanowił pozwać Skarb Państwa za szkody, jakie wyrządził im smog. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej inicjatywy. Kto jeszcze ze znanych osób dołączył się do tej akcji? Na co zamierzają przeznaczyć ewentualne odszkodowanie?
Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, które znają chyba wszyscy Polacy. Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się bliżej budynkowi, który już niedługo stanie się ... zabytkiem. Co oznacza znajdująca się tam tabliczka z dwoma zerami? Dokąd można się dostać tunelami, które rozciągają się pod dworcem i co miał na myśli Mariusz Szczygieł mówiąc: "Kto nie okrada kraju, okrada własna rodzinę"?
Radosław Gajda: "Jesteśmy świetni w pomnikach ale niestety właśnie w pomnikach tragicznych wydarzeń, katastrof, mordów, zbrodni. (...) W naszych miastach bardzo nam brakuje takiej sztuki (...), która będzie dla nas angażująca i będzie sprawiała, że nasze życie między budynkami będzie ciekawsze". Z naszym gościem, architektem i autorem bloga o architekturze, rozmawialiśmy o specyfice polskich pomników. Dlaczego w Polsce pomniki są zazwyczaj tak poważne?
Na początku tego roku ruszył program Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnica w każdym powiecie". Czy wybudowanie tak wielu strzelnic i udostępnianie ich uczniom to dobry pomysł? Zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: byłego żołnierza GROM-u płk Krzysztofa Przepiórkę i psycholog dziecięcą Monikę Perkowską.
"Zdarzenie w Emilcinie" - to jeden z najgłośniejszych w Polsce przypadków związanych z doniesieniami o spotkaniach z UFO. Mieszkający we wsi Emilicin rolnik Jan Wolski, 10 maja 1978 roku, miał ponoć spotkać dziwne istoty i ich kosmiczny statek. Od tego zdarzenia minęło 40 lat. O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy: Wiktora Niedzickiego, fizyka i popularyzatora nauki oraz Janusza Zagórskiego, dziennikarza i ufologa. Czy tzw. zdarzenie w Emilcinie było mistyfikacją? Czy istnieje życie pozaziemskie?
- Niektórym się wydaje, że nasze polskie góry to są takie miniaturki Alp i wysokich gór na świecie. No, niestety tak nie jest - mówi dr Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR. Od 1 stycznia 2018 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 256 osobom. Statystycznie TOPR ratuje dziennie trzy osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach jest nieodpowiednie przygotowanie turystów. Najwięcej błędów dotyczy ubioru.
Trybunał sprawiedliwości UE uznał wycinkę drzew z Puszczy Białowieskiej za nielegalną. W czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił grupę uczestników protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, która miała miejsce w czerwcu 2017 roku. Policja zarzucała aktywistom zakłócenie spokoju i porządku publicznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Jagiełło z Greenpeace oraz Augustyna Mikosa, ekologa, którzy za ochronę puszczy stanęli przed sądem. Mają za sobą wiele spraw, kilka wyroków. Za co tak naprawdę zostali skazani? Czy bycie dziś ekologiem to ryzykowne zadanie? Co nam dają parki narodowe? Dlaczego powinniśmy je chronić? Przypomnijmy, że w Polsce pozostało już tylko 1 % naturalnych lasów...
Na Stadionie Narodowym trwa finał akcji "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". O podsumowanie akcji Bartek Jędrzejak poprosił Macieja Sawickiego, sekretarza generalnego PZPN oraz Sławomira Rusinka, współwłaściciela Tymbarku.
Mirosław Bogdanowicz: "Stała się wielka tragedia. Spalił się dorobek całego życia. Nic nam nie zostało...". W pierwszomajową noc spłonęła słynna "Tatarska Jurta", szczególny punkt na mapie Podlasia, gdzie można było spróbować tatarskich przysmaków i poznać ich kulturę. O misji, którą realizowała "Tatarska Jurta" oraz o historii Tatarów zamieszkujących okolice Białegostoku opowiedział nam w Dzień Dobry TVN imam Janusz Aleksandrowicz z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.
Międzynarodowy zespół naukowców, badający roślinność na szczytach gór, odkrył, że w okolicach Giewontu wyrósł... pomidor. Według badaczy jest to niepokojące. Dlaczego? Jakie inne rośliny zaczynają rosnąć w górach? Czy to prawda, że w Tatrach pojawiły się kleszcze? Do Zakopanego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Latem zeszłego roku potężna nawałnica przeszła przez wieś Rytel. Jej skutki są widoczne do dzisiaj, a ich usuwanie wciąż trwa. Jak mieszkańcy Rytla sobie radzą? Zobaczcie!
Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się na Śląsk, aby wraz z górnikami świętować Barbórkę. Jak ten dzień zaczął się w Katowicach? Zobaczcie! A my wszystkim Basiom i Barbarom oraz górnikom życzymy wszystkiego najlepszego w tym szczególnym dla nich dniu!
Roztocze to bardzo piękne i czyste miejsce. Idealne dla ceniących ekologiczny styl życia. Jedną z osób, które z powodu tych walorów zamieszkały na Roztoczu jest Marta Gładuń. Czym się tu zajmuje? Swój świat pokazała prowadzącej cykl Naturalnie! Agnieszce Cegielskiej.
Tu, gdzie teraz jest ściernisko, będzie lotnisko... Lotnisko Baranów. Ważni ludzie podjęli decyzję w interesie wszystkich Polaków o budowie centralnego portu lotniczego "Solidarność". Ta inwestycja będzie kosztować ponad 30 miliardów złotych. Kto da na lotnisko w Baranowie pieniądze i, kto będzie chciał tam lądować, skoro w Warszawie, 15 minut od centrum, doskonale działa wyremontowane Lotnisko Chopina? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spotkał się z mieszkańcami planowanego centrum nowej Europy. Czy cieszą się, że będą mieć po sąsiedzku lotnisko? Kto już ćwiczy krok stewardessy, a kto chce zagrać na otwarciu lotniska? Dlaczego w Baranowie krowy muszą kucać? ;-)
Mamy wiadomość dla wszystkich fanów "Gry o tron" - winter is coming. Czy rzeczywiście czeka nas w tym roku zima stulecia? Marcin Prokop ma jednak nadzieję, że te prognozy nie sprawdzą się. Co na to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz Jarosław Kret?
Ostatnio Elbląg walczył ze skutkami ulewy. Jakie są powody podtopień? Winna jest przyroda czy człowiek? Jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych dniach? O tym mówił prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
W Polsce, pod Cedynią odkryto tajemnicze kręgi w zbożu. Zdaniem naukowców pochodzą one sprzed kilku tysięcy lat. Dlaczego nikt ich wcześniej nie zauważył? Czy są dziełem obcej cywilizacji? Sprawę zbadał dziennikarz Dzień Dobry TVN do zadań specjalnych Marcin Sawicki. Co udało mu się ustalić?
W najbliższy poniedziałek, 11 września odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co tam się może wydarzyć? Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka wyjątkowa i należy ją chronić przed degradacją? Czy poradziłaby sobie sama z kornikiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW dr. Bogdanem Jaroszewiczem. Jaki jest stosunek naszego gościa do aktywistów, którzy bronią puszczy?
Jak przyznaje Łukasz Ossowski - Sołtys Rytla, tragedia, która spotkała mieszkańców wsi bezpowrotnie wyrwała im kawał serca. Jak mieszkańcy Rytla odbudowują swój świat i skąd czerpią siłę do walki? W jaki sposób możemy im pomóc? Na miejscu, zaledwie kilka tygodni po nawałnicy, z sołtysem spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
22 sierpnia 1920 odbyła się Bitwa Białostocka, w wyniku której "Polacy przydusili i dali bolszewikom ostrego łupnia". O planowanej na dziś historycznej rekonstrukcji tego wydarzenia, opowiedział nam jej organizator - Wojciech Hernik. Pokaz rozpocznie się o 13.00 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej.
Trzy miesiące pracy, około 7 milionów wirtualnych drzew i 18 gigabajtów danych. W grze Minecraft powstała wierna kopia Puszczy Białowieskiej. O niezwykłym projekcie opowiedzieli nam Wojciech Kowalik i Katarzyna Jagiełło. Czy twórcy "nadążają za wycinką" i wprowadzają na bieżąco zmiany w swoim projekcie? Jak wygląda aktualna sytuacja w Puszczy Białowieskiej?
Na olsztyńskiej plaży, w pachnącej strefie Palmer's, o wakacjach spędzanych w Polsce Mateuszowi Hładkiemu opowiedziała Eva Halina Rich. Podczas rozmowy aktorka zdradziła też jaki jest sekret jej urody. Zobaczcie!
Wczoraj w Uniejowie było słychać szczęk oręża, a dziś - jak mówi Marcin Prokop - słychać szczęk naszych szczęk, ponieważ nagle temperatura spadła i zrobiło się zimno. Zapewniamy jednak, że z Dorotą i Marcinem sprawimy, że słońce do nas wróci. Prowadzący Dzień Dobry Wakacje mają swoje sposoby... :-)
Nasze wakacyjne wydania porannego programu zaczynamy w Kołobrzegu. Razem z Dorotą Wellman i Piotrem Kraśko zapraszamy Was do pięknego Kołobrzegu, który Dorota z Piotrem uwielbiają. Jeśli jeszcze nie byliście w Kołobrzegu, to powinniście koniecznie odwiedzić to miasto. I koniecznie zapraszamy do oglądania programu Dzień Dobry Wakacje! :-)
W tym mieście powstała pierwsza polska mennica. To idealne miasto dla tych, którzy lubią żeglugę śródlądową. Do Bydgoszczy udał się nasz prezenter pogody Bartek Jędrzejak, który namawia wszystkich, by obrali w najbliższych dniach kierunek na Bydgoszcz. Dlaczego? sami zobaczcie!
Marcin Sawicki wybrał się, z kamerą Dzień Dobry TVN, do Puszczy Białowieskiej na spotkanie z Adamem Wajrakiem i Katarzyną Jagiełło. Dziś obrońcy Puszczy organizują "dzień otwarty" czyli spacer, podczas którego będzie można zobaczyć jak wycinane są drzewa. Na wieczór zaplanowany jest też koncert Stanisława Sojki.
Na terenie Puszczy Białowieskiej trwa wycinka drzew. W czwartek ekolodzy blokowali pracę ciężkiego sprzętu. Niestety wycinka trwa też w innych rejonach Polski. Z jakich drzew ogołocono Puszczę Karpacką?