Świeradów-Zdrój to ważne miejsce na mapie Dolnego Śląska. Nie tylko mieści się tu popularne uzdrowisko, ale też panują świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Trasy narciarskie o różnych stopniach zaawansowania, trasy biegowe oraz rozbudowana infrastruktura (wyciągi, wypożyczalnie) pozwalają cieszyć się zimą w tym urokliwym miasteczku.
Świeradów Zdrój to malownicze uzdrowisko położone w samym środku Gór Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy. Słynie między innymi z wyjątkowego klimatu i bogactwa wód mineralnych. Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Świeradowie?
Hotel Bristol otwarty został w 1901 roku. Wśród jego akcjonariuszy znalazł się m.in. Ignacy Paderewski. To dlatego tu właśnie odbywały się posiedzenia rządu, które, gdy się zbytnio przeciągały, kończyła żona premiera Paderewskiego.
Faryny to niewielka wioska na Mazurach w gminie Rozogi, w której powstało Miasto Aniołów: wielka kolekcja ogromnych, drewnianych aniołów. Kto wpadł na pomysł, aby je wyrzeźbić? Zobaczcie!
Mikołaj Rey wybrał się na Podlasie by poznać prawosławne tradycje wigilijne. Zobaczcie jakie potrawy można znaleźć na świątecznym stole i jakie zwyczaje są tam kultywowane.
Wiele osób spędza Sylwestra w górach. Niestety ceny w tym okresie rosną z roku na rok. Według ekspertów, są takie miejsca, gdzie za dobę możemy zapłacić nawet dwudziestokrotnie więcej niż w inne dni w roku. Czy ceny karnetów na stoki narciarskie i innych górskich atrakcji także są wyższe w okresie Sylwestra? Na co zwracać uwagę, aby nie naciąć się na fałszywe oferty? Sprawdziliśmy to!
Czy w lasach pojawiły się już grzyby? Czy w najbliższych dniach pogoda będzie łaskawa dla grzybiarzy? Gdzie można się spodziewać udanych zbiorów, a gdzie będziemy musieli jeszcze poczekać? Zobaczcie.
Jak zmieniły się systemy zabezpieczeń na lotniskach po 11 września 2001 roku? Na co dziś służby zwracają szczególną uwagę? Kiedy pozostawiony przez pasażera bagaż, zaczyna być traktowany jako potencjalne zagrożenie i jaka kara grozi osobie, która go zostawiła bez opieki? Jak należy postępować gdy na lotnisku ogłoszona zostaje ewakuacja?
Co przyciąga turystów do Krakowa i czy Kraków kiedykolwiek pustoszeje? O atrakcjach Krakowa rozmawialiśmy na bulwarach wiślanych Krakowa z prezydentem miasta prof. Jackiem Majchrowskim. - Prawie 20 proc. krakowian żyje z szeroko rozumianej turystyki - wyjaśnia w Dzień Dobry Wakacje prof. Majchrowski. Czym Kraków kusi turystów? Dlaczego w Krakowie nawet pszczoły czują się bardzo dobrze? I co prezydent Krakowa robi po godzinach urzędowania?
W Krakowie nie można się nudzić. Kraków to miasto, które dba o miłośników aktywnego wypoczynku. Z myślą o nich stworzono w Krakowie bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Powstało tu też pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji osób po amputacji. Do naszego krakowskiego studia zaprosiliśmy Agnieszkę Pleti, prezes fundacji wspierającej osoby po amputacji, Marka Zadębskiego, zawodnika amp futbolu oraz Marię Springwald, wioślarkę i mistrzynię Europy z Glasgow 2018.
O tym, dlaczego warto założyć własny biznes w Krakowie rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z bizneswomen Justyną Janicką i Julienem Hallier, przedsiębiorcą z Polsko-Francuskiej Izby Gospodarczej, który od 15 lat mieszka w Krakowie. - My, obcokrajowcy widzimy w Krakowie potencjał na własny rozwój, bardzo atrakcyjny rynek pracy i bardzo przyjazne miejsce do życia - mówi Julien Hallier. Czy Kraków może być polską Doliną Krzemową?
W pierwszy sierpniowy weekend Projekt Plaża stacjonuje w Dziwnowie. Olivier Janiak spotkał się u z Aureliuszem Wilkiem, autorem podręczników z zakresu świadomego stylu życia i odżywiania. Pan Aureliusz przygotował dania kuchni francuskiej.
Dziś wieczorem odbędzie się sąd nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. O co chodzi? Dowiedział się tego Mateusz Hładki. Jakie zarzuty stawiane są budynkowi? A Wy, co myślicie o Pałacu?
Zainicjowany przez polską dziennikarkę i blogerkę Annę Alboth pokojowy marsz dla Aleppo (Civil March For Aleppo) został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Annę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tego projektu. Gdzie się rozpoczął marsz? Jaki był jego cel? Ile osób wzięło w nim udział? Z jakimi problemami spotykali się jego organizatorzy? Obok Anny usiadł na naszej kanapie uczestnik marszu Syryjczyk Feras Daboul. Na jakim etapie dołączył się do marszu? Jak oboje zareagowali na wiadomość, że marsz został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla?
Aktorka Katarzyna Ankudowicz i dziennikarz Mariusz Szczygieł postanowił pozwać Skarb Państwa za szkody, jakie wyrządził im smog. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej inicjatywy. Kto jeszcze ze znanych osób dołączył się do tej akcji? Na co zamierzają przeznaczyć ewentualne odszkodowanie?
Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, które znają chyba wszyscy Polacy. Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się bliżej budynkowi, który już niedługo stanie się ... zabytkiem. Co oznacza znajdująca się tam tabliczka z dwoma zerami? Dokąd można się dostać tunelami, które rozciągają się pod dworcem i co miał na myśli Mariusz Szczygieł mówiąc: "Kto nie okrada kraju, okrada własna rodzinę"?
Radosław Gajda: "Jesteśmy świetni w pomnikach ale niestety właśnie w pomnikach tragicznych wydarzeń, katastrof, mordów, zbrodni. (...) W naszych miastach bardzo nam brakuje takiej sztuki (...), która będzie dla nas angażująca i będzie sprawiała, że nasze życie między budynkami będzie ciekawsze". Z naszym gościem, architektem i autorem bloga o architekturze, rozmawialiśmy o specyfice polskich pomników. Dlaczego w Polsce pomniki są zazwyczaj tak poważne?
Na początku tego roku ruszył program Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnica w każdym powiecie". Czy wybudowanie tak wielu strzelnic i udostępnianie ich uczniom to dobry pomysł? Zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: byłego żołnierza GROM-u płk Krzysztofa Przepiórkę i psycholog dziecięcą Monikę Perkowską.
"Zdarzenie w Emilcinie" - to jeden z najgłośniejszych w Polsce przypadków związanych z doniesieniami o spotkaniach z UFO. Mieszkający we wsi Emilicin rolnik Jan Wolski, 10 maja 1978 roku, miał ponoć spotkać dziwne istoty i ich kosmiczny statek. Od tego zdarzenia minęło 40 lat. O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy: Wiktora Niedzickiego, fizyka i popularyzatora nauki oraz Janusza Zagórskiego, dziennikarza i ufologa. Czy tzw. zdarzenie w Emilcinie było mistyfikacją? Czy istnieje życie pozaziemskie?
- Niektórym się wydaje, że nasze polskie góry to są takie miniaturki Alp i wysokich gór na świecie. No, niestety tak nie jest - mówi dr Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR. Od 1 stycznia 2018 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 256 osobom. Statystycznie TOPR ratuje dziennie trzy osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach jest nieodpowiednie przygotowanie turystów. Najwięcej błędów dotyczy ubioru.
Trybunał sprawiedliwości UE uznał wycinkę drzew z Puszczy Białowieskiej za nielegalną. W czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił grupę uczestników protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, która miała miejsce w czerwcu 2017 roku. Policja zarzucała aktywistom zakłócenie spokoju i porządku publicznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Jagiełło z Greenpeace oraz Augustyna Mikosa, ekologa, którzy za ochronę puszczy stanęli przed sądem. Mają za sobą wiele spraw, kilka wyroków. Za co tak naprawdę zostali skazani? Czy bycie dziś ekologiem to ryzykowne zadanie? Co nam dają parki narodowe? Dlaczego powinniśmy je chronić? Przypomnijmy, że w Polsce pozostało już tylko 1 % naturalnych lasów...
Na Stadionie Narodowym trwa finał akcji "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". O podsumowanie akcji Bartek Jędrzejak poprosił Macieja Sawickiego, sekretarza generalnego PZPN oraz Sławomira Rusinka, współwłaściciela Tymbarku.
Mirosław Bogdanowicz: "Stała się wielka tragedia. Spalił się dorobek całego życia. Nic nam nie zostało...". W pierwszomajową noc spłonęła słynna "Tatarska Jurta", szczególny punkt na mapie Podlasia, gdzie można było spróbować tatarskich przysmaków i poznać ich kulturę. O misji, którą realizowała "Tatarska Jurta" oraz o historii Tatarów zamieszkujących okolice Białegostoku opowiedział nam w Dzień Dobry TVN imam Janusz Aleksandrowicz z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.
Międzynarodowy zespół naukowców, badający roślinność na szczytach gór, odkrył, że w okolicach Giewontu wyrósł... pomidor. Według badaczy jest to niepokojące. Dlaczego? Jakie inne rośliny zaczynają rosnąć w górach? Czy to prawda, że w Tatrach pojawiły się kleszcze? Do Zakopanego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Latem zeszłego roku potężna nawałnica przeszła przez wieś Rytel. Jej skutki są widoczne do dzisiaj, a ich usuwanie wciąż trwa. Jak mieszkańcy Rytla sobie radzą? Zobaczcie!
Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się na Śląsk, aby wraz z górnikami świętować Barbórkę. Jak ten dzień zaczął się w Katowicach? Zobaczcie! A my wszystkim Basiom i Barbarom oraz górnikom życzymy wszystkiego najlepszego w tym szczególnym dla nich dniu!
Roztocze to bardzo piękne i czyste miejsce. Idealne dla ceniących ekologiczny styl życia. Jedną z osób, które z powodu tych walorów zamieszkały na Roztoczu jest Marta Gładuń. Czym się tu zajmuje? Swój świat pokazała prowadzącej cykl Naturalnie! Agnieszce Cegielskiej.
Tu, gdzie teraz jest ściernisko, będzie lotnisko... Lotnisko Baranów. Ważni ludzie podjęli decyzję w interesie wszystkich Polaków o budowie centralnego portu lotniczego "Solidarność". Ta inwestycja będzie kosztować ponad 30 miliardów złotych. Kto da na lotnisko w Baranowie pieniądze i, kto będzie chciał tam lądować, skoro w Warszawie, 15 minut od centrum, doskonale działa wyremontowane Lotnisko Chopina? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spotkał się z mieszkańcami planowanego centrum nowej Europy. Czy cieszą się, że będą mieć po sąsiedzku lotnisko? Kto już ćwiczy krok stewardessy, a kto chce zagrać na otwarciu lotniska? Dlaczego w Baranowie krowy muszą kucać? ;-)
Mamy wiadomość dla wszystkich fanów "Gry o tron" - winter is coming. Czy rzeczywiście czeka nas w tym roku zima stulecia? Marcin Prokop ma jednak nadzieję, że te prognozy nie sprawdzą się. Co na to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz Jarosław Kret?
Ostatnio Elbląg walczył ze skutkami ulewy. Jakie są powody podtopień? Winna jest przyroda czy człowiek? Jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych dniach? O tym mówił prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.