Śladami historii zamku książąt pszczyńskich. Zamek w Pszczynie – ciekawostki i plan zwiedzania

Zamek w Pszczynie
fot. zagorskid/Getty Images

Zamek w Pszczynie to niewątpliwie perła Śląska. Rocznie przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów, urzekając pięknem wnętrz i architekturą. To jeden z najstarszych polskich zamków zachowanych w tak dobrym stanie. Ile lat ma zamek w Pszczynie? Jaka jest jego historia i co skrywa w swoich wnętrzach?

Zamek w Pszczynie to prawdziwa perła architektury, która śmiało łączy w sobie różne style, tworząc niepowtarzalny efekt. Stanowi jedno z nielicznych miejsc na mapie zachowanych zamków w Polsce, tak wiernie oddające życie swoich ówczesnych mieszkańców. Lata badań i prac historyków przyniosły efekt w postaci odtworzenia zamku z lat świetności – ustawienia mebli, kolorów ścian i dekoracji.

Zamek w Pszczynie: historia

Pszczyński zamek to budowla, której początki sięgają przełomu XI i XII wieku, kiedy to powstał na polecenie książąt wywodzących się z rodu Piastów. W okresie średniowiecza należał do książąt opolsko-raciborskich, opawskich i cieszyńskich. Kolejne lata to czas właścicieli reprezentujących rody śląskie. Każdy kolejny właścicieli, tak samo jak następujące po sobie okresy średniowiecza i baroku, odcisnął na budowli piętno w postaci utrwalonych zmian w architekturze zamku. Największe spośród zmian przyniosły lata 1870–1878 i panowanie książąt Hochberg von Pless z Książa. Nadali oni budowli neobarokowy szlif w stylu angielskim. Pomimo wybuchu II wojny światowej i działań prowadzonych na Śląsku zamek wraz z przyległymi terenami pozostał nieruszony. Do dzisiaj w idealnym stanie zachowało się jego wyposażenie w postaci mebli i elementów dekoracyjnych. Czyni go to jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Zamek i park w Pszczynie zajmują teren o łącznej powierzchni 156 ha. Park w Pszczynie przez to jest niecodziennym parkiem krajobrazowym.

Zamek w Pszczynie: ciekawostki

W 1945 roku podjęto decyzję o utworzeniu w murach zamku muzeum, które ukazywałoby komnaty budowli w oryginalnym ustawieniu. Dopełnieniem wystawy miały być przedmioty i obrazy, które z różnych przyczyn opuściły mury zamku i zostały wystawione na aukcjach, a należały niegdyś do mieszkających w zamku rodzin. Zgromadzone fundusze pozwoliły na przeprowadzenie gruntownej renowacji zamku w latach 70. XX wieku, a także uporządkowanie zgromadzonych przedmiotów. Podczas remontu zadbano o to, by w murach zamku wiernie odtworzyć sale mieszkalne z czasów pierwszych właścicieli. Dokonano tego na podstawie wnikliwych badań dokumentów i zapisów historycznych. Przywrócono oryginalne kolory, wykończenia i złocenia wnętrz, a nawet ustawienie przedmiotów. Za podjęte działania i efekt, który uzyskano, Europa Nostra w 1995 roku przyznała dyplom honorowy za wierne odtworzenie wnętrz zamku wraz z wszystkimi detalami.

Zwiedzanie zamku w Pszczynie

Zamek został odrestaurowany kompleksowo, łącznie z piwnicami. Dzięki temu odwiedzający go turyści mogą wybrać się na wycieczkę po wszystkich jego kondygnacjach. Na parterze znajdują się tzw. apartamenty cesarskie, w których urzędował m.in. cesarz Niemiec Wilhelm II. To również tutaj zajrzeć można do sypialni cesarzowej, salonu cesarskiego, a także gabinetu i garderoby, połączonych ze sobą przestronnym korytarzem zachodnim, przystrojonym trofeami myśliwskimi . Na uwagę zasługuje również klatka schodowa, stanowiąca jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc zamku w Pszczynie, które witało ówcześnie wszystkich przybyłych gości. Pierwsze piętro jest urządzone w stylu renesansowym, są na nim sypialnie, gabinety, salony oraz łazienki książąt. Również tutaj zwiedzający mogą zajrzeć do bogato zdobionej biblioteki. Drugie piętro to najmłodsza część zamku, która została dobudowana dopiero w XVIII wieku. Jest kondygnacją, na której znajdowały się pokoje gości i gabinety z trofeami łowieckimi. Na drugim piętrze urządzono również tzw. pokoje tematyczne, m.in.: salon muzyczny, galeria myśliwska, salon w stylu klasycystycznym czy jadalnia secesyjna. Natomiast piwnica zamku została zaadaptowana na zbrojownię, w której znajdują się zbiory pochodzące już z XVI wieku.

DDTVN w Pszczynie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zwiedzanie zamku w Pszczynie możliwe jest przez cały rok od poniedziałku do niedzieli. Godziny zwiedzania ustala się na bieżąco, a uzależnione są od ewentualnych prac konserwatorskich, świąt i dni wolnych od pracy. Możliwe jest również zwiedzanie darmowe zamku w Pszczynie w poniedziałki w okresie od kwietnia do października i we wtorki w okresie od listopada do marca.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości