Zobacz też: Wyspa Bornholm – perła Morza Bałtyckiego >>>
Beskid Żywiecki to drugie, zaraz po Tatrach, najwyższe pasmo górskie w Polsce. Jest fragmentem Karpat Zachodnich, a ściślej Beskidów Zachodnich. Najwyższy szczyt Beskidu to Babia Góra, zwana też Diablakiem, o wysokości 1725 m., kolejny jest Gówniak – 1617 m. oraz Pilsko – 1557 m. W Beskidzie znajdują się liczne szlaki pozwalające na bliższy kontakt z naturą, można uprawiać tu narciarstwo lub skorzystać z innych atrakcji, jak festiwal wypasu owiec czy zwiedzanie muzeum piwa.
Krajobraz w Beskidzie Żywieckim
Krajobraz Beskidu jest charakterystyczny dla tego typu gór – obejmuje kopulaste szczyty, które najczęściej są skaliste i zupełnie nagie, jak Babia Góra czy Pilsko. Z łatwością można dostrzec dysproporcje stoków, z jednej strony są strome, z drugiej zdecydowanie łagodniejsze. W masywie Babiej Góry jest wiele osuwisk oraz gołoborzy i jaskiń. Niektóre miejscowości w obrębie Beskidu słyną ze źródeł wód mineralnych , zwłaszcza solanek i wód siarkowych. Najbardziej znane są w miejscowościach Sól, Lipnica Wielka, Lipnica Mała oraz Złatna.
Zobacz też: Poznaj jezioro Śniardwy, jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Mazur >>>
Jedną z największych atrakcji dla turystów szukających kontaktu z naturą jest Babiogórski Park Narodowy oraz Żywiecki Park Krajobrazowy. W skład tego drugiego wchodzi 12 rezerwatów przyrody, w których żyją drapieżniki takie jak niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, borsuki, a także ssaki kopytne – sarny i jelenie.
Szlaki turystyczne Beskidu Żywieckiego
W Beskidzie Żywieckim odnajdą się fani wędrówek pieszych i wypraw rowerowych. Jest tu kilka bardzo interesujących szlaków turystycznych , między innymi czerwony Główny Szlak Beskidzki, piękny szlak Worek Raczański oraz najtrudniejszy żółty szlak Perć Akademików prowadzący na szczyt Babiej Góry. W Beskidzie jest dobrze rozwinięta baza noclegowa , dzięki której fani wędrówek będą mogli bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas. Również amatorzy sportów zimowych, a przede wszystkim narciarstwa, znajdą tu coś dla siebie. W miejscowości Korbielów jest Ośrodek Narciarski Pilsko, który słynie z rozwiniętej infrastruktury narciarskiej. Przed wyprawą, bez względu na miejscowość i góry, w których przebywamy, należy koniecznie sprawdzić prognozy pogody oraz ewentualne ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Należy również zabrać ze sobą odpowiednią odzież i obuwie, wodę i pożywienie oraz, ze względów bezpieczeństwa, poinformować kogoś dokąd zmierzamy i o której godzinie planujemy powrót. Jeśli wybieramy się na wyprawę rowerową, warto wcześniej sprawdzić, czy sprzęt, jakim dysponujemy, jest odpowiedni do takich wycieczek.
Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa? Praktyczne porady i najciekawsze szlaki >>>
Beskid Żywiecki – atrakcje dla turystów
Jednym z atrakcyjnych dla turystów wydarzeń w Beskidzie jest coroczna impreza folklorystyczna Redyk , która odbywa się wiosną w Korbielowie. To symboliczne wiosenne wypasanie owiec, któremu towarzyszy Msza Święta za baców i zwierzęta, prezentacja czynności prowadzonych na co dzień wokół owiec oraz wyrobów z wełny i mleka owczego. Impreza jest chętnie odwiedzana przez dzieci, zwłaszcza z większych miast, w których maluchy nie mają kontaktu ze zwierzętami. Co roku odbywa się również przegląd zespołów kolędniczych. Na przełomie lipca i sierpnia w Żywcu organizowany jest Tydzień Kultury Beskidzkiej , w czasie którego można obejrzeć prezentacje zespołów pieśni i tańca, wziąć udział w warsztatach związanych z kulturą tego obszaru oraz zakupić regionalne produkty. Największe atrakcje Beskidu Żywieckiego to m.in.:
- wytwórnia piwa i Muzeum Browaru w Żywcu,
- sanktuarium maryjne w Rychwałdzie,
- drewniany kościół z XVI wieku w Gilowicach,
- drewniana karczma z XVIII wieku w Jeleśni,
- drewniany kościół z XVI wieku w Cięcinie,
- XV-wieczny zamek neogotycki w Żywcu, zbudowany przez Habsburgów, w którym obecnie mieści się miejskie muzeum.
Wiele miejscowości w Beskidzie Żywieckim jest nastawionych na turystykę, dlatego można tam znaleźć wiele pubów, kawiarni, ośrodków wypoczynkowych, w tym również gabinetów spa. To doskonała forma spędzenia spokojnych wieczorów po całodniowych górskich wędrówkach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN