Odnalazły już prawie 3000 ciał i 2700 żywych osób. Dlaczego meksykańskie matki muszą wyręczać policję?

Odnalazły już prawie 3000 ciał i 2700 żywych osób. Dlaczego meksykańskie matki muszą wyręczać policję?
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Kobieta na krańcu świata” w Meksyku
“Kobieta na krańcu świata” w Meksyku
Matki na tropie zaginionych synów w Meksyku
Matki na tropie zaginionych synów w Meksyku
Kobieta na krańcu świata w Gruzji
Kobieta na krańcu świata w Gruzji
Kobieta na krańcu świata w USA
Kobieta na krańcu świata w USA
Kobieta na krańcu świata w Nepalu
Kobieta na krańcu świata w Nepalu
“Kobieta na krańcu świata” w Gwatemali
“Kobieta na krańcu świata” w Gwatemali
Co godzinę w Meksyku znika jedna osoba. Społeczeństwo terroryzowane jest przez kartele narkotykowe, które porywają ludzi dla okupu, do pracy seksualnej, na organy czy z zemsty. Martyna Wojciechowska przyjrzała się działaniom oddolnej grupy poszukiwawczej, stworzonej przez matki zaginionych. Dlaczego wykonują pracę, która powinna należeć do obowiązków policji?

"Kobieta na krańcu świata". Meksyk

Oficjalnie przyjmuje się, że w Meksyku zaginęło ponad 110 tysięcy osób. Dane te jednak są zaniżone. Część zaginięć określa się jako wymuszone, odbywają się z pomocą lub za milczącą zgodą władz. 

- Jeśli ja nie będę ich szukać, nikt nie będzie. Jeśli ja o nich nie zawalczę, nikt tego nie zrobi - podkreśliła Ceci Patricia Flores Armenta. Bohaterka reportażu Martyny Wojciechowskiej ma 50 lat. Jest mamą 6 dzieci, z których 2 uznaje się za zaginione. Założyła stowarzyszenie poszukujących matek z Sonory. Ponad 2000 kobiet regularnie przeczesuje pustynię w nadziei na odnalezienie swoich bliskich. 

- Wszystkiego, co wiem o szczątkach, grobach, paleniu ciał, nauczyłam się podczas poszukiwań. Więc wiem, że można znaleźć rzepkę, strzałkę, piszczel, wszystko - zaznaczyła Ceci.

Kobietom w ciągu 9 lat udało się odnaleźć prawie 3000 ciał i 2700 żywych osób. - A ja cały czas się zastanawiam, dlaczego robią to matki, a nie policja - skwitowała Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska w Meksyku

O bohaterkach swojego reportażu w Dzień Dobry TVN opowiedziała sama Martyna Wojciechowska. Dlaczego to matki, a nie ojcowie angażują się poszukiwania dzieci?

- Ojcowie są tacy, którzy są zaangażowani, ale jednak w kraju, w którym panuje kultura maczyzmu, dzieci to jest sprawa matek i mężczyźni nie mieszają się w te sprawy. (...) Natomiast pytanie dla mnie jest jeszcze głębsze - dlaczego tego nie robi policja czy gwardia narodowa? - mówiła dziennikarka i podróżniczka.

Skala porwań w Meksyku jest porażająca. - Mówi się o zniknięciach osób zaginionych. Tzn. wśród tych osób, których już nie ma, rodziny i bliscy nie mogą się doprosić, żeby w ogóle zaginięcie zostało uznane. Skala jest ogromna, co jest związane z wojnami, które są w tej chwili na terenie Meksyku zarówno pomiędzy kartelami narkotykowymi, jak i pomiędzy rządem a kartelami - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.

Więcej o sytuacji meksykańskich matek dowiecie się z materiału poniżej.

DD_20241006_Martyna_REP
Matki na tropie zaginionych synów w Meksyku
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Kobieta na końcu świata" - gdzie i kiedy oglądać

Program Martyny Wojciechowskiej można oglądać w niedziele o 12 w TVN. Wszystkie odcinki dostępne są również na platformie MAX.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości