Podróże

Normandia - atrakcje turystyczne. Co warto tam zwiedzić?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mont Saint Michel

Normandia ma bogatą historię, dzięki której może poszczycić się wiekowymi zabytkami i muzeami. Nie brakuje tu również malowniczych wiosek i klimatycznych miasteczek. Jest to idealne miejsce na wypoczynek od zgiełku codzienności.

Będąc we francuskiej Normandii, warto odwiedzić miasto Rouen, w którym można zobaczyć np. gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny. Nie mniej ciekawymi miejscami są miasta Caen i Honfleur. Jednym z najbardziej znanych normandzkich zabytków jest monumentalny średniowieczny klasztor benedyktyński na wyspie Mont Saint-Michel.

Normandia – co warto wiedzieć?

Normandia znajduje się w północno-zachodniej Francji. Nazwa regionu pochodzi od słów Northmanorum lub Nortmanni, co oznacza ludzi północy, którymi byli wikingowie. Od północy graniczy z Kanałem La Manche. Przez lata Normandia podzielona była na Normandię Górną i Dolną. Do części górnej regionu należało m.in. miasto portowe Rouen i był to jeden z najbogatszych regionów w kraju. Ważnym miejscem w Dolnej Normandii było miasto Caen. Mieszkańcy Dolnej Normandii utrzymywali się przede wszystkim z rolnictwa. Poza starymi budowlami, stanowiącymi pamiątkę po minionych czasach, duże wrażenie na turystach robią normandzkie klify (niektóre z nich mają po 70 m wysokości) i dzikie plaże.

Zobacz wideo: Miasto, w którym powstał "Kurier Francuski z Liberty"

Miasto, w którym powstał „Kurier Francuski z Liberty”
Miasto, w którym powstał „Kurier Francuski z Liberty” Źródło: Dzień Dobry TVN

Normandia ma bogatą i burzliwą historię, która miała wpływ na to, jak dziś wygląda ten region. Początkowo zamieszkiwali ją Celtowie, a po inwazji Rzymian i Franków Normandię przyznano wikingom. Pierwszym księciem Normandii był wódz wikingów, Rollon, któremu nadano imię Robert. Rządził on do 927 roku. Ponad 100 lat później jeden z jego potomków (Wilhelm Zdobywca) zasłynął z podbicia Anglii. Na kartach historii współczesnej Normandia zapisała się przede wszystkim za sprawą Operacji Overlord, która trwała od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 roku. Ważną datą dla regionu jest 1 stycznia 2016 roku, kiedy na mocy ustawy Normandia Górna i Dolna znów stały się jednością. Stolicą Normandii jest Rouen.

Rouen – najważniejsze zabytki

Miłośnikom historii Rouen kojarzy się głównie z Joanną d’Arc. To właśnie tu Dziewica Orleańska była więziona, skazana i spłonęła na stosie. Obecnie w miejscu, gdzie przeprowadzono egzekucję, stoi dwudziestometrowy krzyż, a wokół niego rosną białe i niebieskie kwiaty symbolizujące Joannę d’Arc. Aby uczcić bohaterkę, w latach 70. XX wieku tuż obok krzyża wybudowano kościół imienia Joanny d’Arc. Budowla ma kształt łodzi. Zabytkiem Rouen, który uznaje się za najważniejszy w mieście, jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny, którą możemy podziwiać na obrazach Claude Moneta. Ciekawostkę stanowi fakt, że do 1880 roku katedra ta była najwyższym budynkiem na świecie. Na turystach zwiedzających miasto największe wrażenie robi dopracowana fasada budowli. Chlubą Rouen jest też astronomiczny zegar, którego mechanizm pochodzi z XIV wieku i gmach Parlamentu z przełomu XV i XVI wieku.

Co warto zobaczyć w Caen?

Caen, położone nad rzeką Orne, znane jest przede wszystkim jako port. Warto tu zobaczyć pozostałości średniowiecznego zamku, w znacznym stopniu zniszczonego w trakcie II wojny światowej. W komnatach odbudowanego zabytku mieści się Muzeum Sztuk Pięknych. W Caen znajduje się sporo kościołów, a wśród nich: zbudowany w XI wieku Saint-Etienne, XI-wieczny Saint-Nicolas, XII-wieczny kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej i zbudowany między XIII a XVI wiekiem Saint-Pierre z okazałą 80-metrową wieżą. Ważnym miejscem w Caen jest Memorial de Caen, które zajmuje się propagowaniem pokoju. W muzeum wyświetlane są filmy dotyczące problemów współczesnego świata oraz prezentowane są ekspozycje poświęcone ofiarom wojen.

Honfleur – port na normandzkim wybrzeżu

Honfleur to jeden z najładniejszych portów we Francji. Znajduje się w nim początek Côte Fleurie, czyli Kwiatowego Wybrzeża. Miasteczko Honfleur jest niewielkie, co nie oznacza, że jest omijane przez turystów. Co roku to urokliwe miejsce odwiedza kilka milionów ludzi. Panuje tu wyjątkowy spokój, a miejscowy port wygląda jak z pocztówki. Nikogo nie dziwi, że to właśnie w Honfleur inspiracji szukał Claude Monet, a miasteczko stało się centrum artystycznym. Do Honfleur warto przyjechać w trakcie Festiwalu Ryb i Krewetek.

Mont Saint-Michel – najpiękniejsze miejsce w Normandii

Mont Saint-Michel to skalista wyspa pływowa położona u brzegów Normandii w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, prawie 2 km od stałego lądu. Znajduje się na niej monumentalny średniowieczny klasztor benedyktyński. Historia tego miejsca zaczęła się w 706 roku, kiedy biskup Aubert z Avranches wybudował sanktuarium Archanioła. Wiele wieków później, dokładnie w 1974 roku opactwo trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu zyskało miano "cudu Zachodu". Miejsce to najlepiej odwiedzić jesienią, kiedy nie ma tu tłumów turystów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Atlantide Phototravel/Getty Images

Pozostałe wiadomości