Zamek Grodziec. Zwiedzanie, atrakcje, legendy

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zamek Grodziec znajduje się niedaleko wsi Grodziec w powiecie Złotoryja w województwie dolnośląskim. Zbudowano go na szczycie stromego wzniesienia powulkanicznego o wysokości 389 m n.p.m. Na terenie zamku często odbywają się imprezy nawiązujące klimatem do czasów średniowiecza. Można tam wtedy spotkać rycerzy i damy dworu, a często także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie czy spróbować specjałów regionalnej kuchni.

Nie należy mylić zamku Grodziec, leżącego na wzniesieniu o tej nazwie w województwie dolnośląskim, z zamkiem w Grodźcu, położonym we wsi o tej nazwie w województwie śląskim.

Historia zamku Grodziec

Początkowo w miejscu, gdzie obecnie stoi zamek Grodziec, był warowny gród Bobrzan. Wzmianki o nim pochodzą z 1155 i 1175 roku. Wiadomo, że właścicielem warowni w 1175 roku był książę Bolesław I Wysoki. W późniejszych latach zamek rozbudowywał książę świdnicko-jaworski Bolko I oraz książę legnicki Fryderyk II. W tym czasie była to budowla na planie sześciokąta z czteroboczną wieżą i basztami w narożnikach. W XVI wieku do zamku Grodziec dobudowano palatium, czyli główny budynek z salami reprezentacyjnymi. Stał się wtedy budowlą w stylu renesansowym.

Zamek Grodziec został splądrowany w czasie wojen husyckich, a podczas wojny 30-letniej, w 1633 roku, dużą część zamku strawił pożar. Podejmowane były remonty w latach 1633–1672 oraz na początku XIX wieku, kiedy właścicielem został hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg z Książa. Dzięki jego staraniom nie tylko częściowo odbudowano zamek, ale i udostępniono go do zwiedzania. Grodziec uznawano wtedy za pierwszą tego typu budowlę w Europie przystosowaną do celów turystycznych.

Ostatnim właścicielem zamku Grodziec był Herbert von Dirksen, zaufany współpracownik Hitlera. W czasie II wojny światowej często przebywał na zamku.

Zwiedzanie zamku Grodziec

Obecnie zamek Grodziec składa się z zamku górnego i przedzamcza. W zamku górnym można zobaczyć palatium, wieżę północną i donżon (ma 6 kondygnacji). Palatium ma dwie kondygnacje. Dawniej w otworach okiennych znajdowały się witraże. Na dole niegdyś mieściła się piwiarnia, jadalnia dla służby i spiżarnia. Na parterze były pokoje gościnne, później gospoda i kuchnia.

Zwiedzanie zamku Grodziec jest możliwe codziennie w godzinach:

  • listopad–styczeń: 10.00–15.00;
  • luty–marzec: 10.00–17.00;
  •  kwiecień–październik: 10.00–18.00.

Wstęp na teren zamku Grodziec jest płatny. Za opłatą możliwa jest organizacja ogniska na terenie zamku. W wieży zamkowej są pokoje do wynajęcia, a na terenie budowli można w zależności od terminu kupić lokalne produkty i pamiątki. Dodatkową atrakcją zamku jest wystawa narzędzi tortur.

Imprezy na zamku Grodziec

Największe imprezy odbywające się na zamku Grodziec:

  • Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana;
  • Śląskie Święto Pieśni;
  • Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych;
  • Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego;
  • The Witcher School, czyli polska edycja larpa (z języka angielskiego live action role-playing, rodzaj gry, podczas której gracze wcielają się w fikcyjnych bohaterów) osadzona w świecie wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego; w czasie tej imprezy zamek jest zamykany dla zwiedzających, aby nie zaburzać atmosfery gry.

Oprócz tego na zamku organizowany jest Dzień Dziecka, Święto Kwitnących Lip, Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca, turnieje łucznicze i rycerskie, pikniki rodzinne, jarmarki.

Zamek Grodziec i jego legendy

Według jednej z legend na zamku Grodziec można spotkać Czerwonego Upiora, ducha w postaci kościotrupa ubranego na czerwono. Kiedy zobaczył go okrutny kasztelan Jan, całkowicie odmienił swoje życie. Oddał majątek ubogim, poświęcił się modlitwie i postom.

Innym upiorem z zamku Grodziec jest Czarna Prababka. Ubrana na czarno kobieta nosiła srebrny krzyż na szyi. Jeśli na jej drodze stawał zły człowiek, krzyż robił się matowy.

Zamek Grodziec – ciekawostki

Na zamku Grodziec nakręcono wiele filmów, nie tylko polskich, ale i zagranicznych (m.in. „Wiedźmin”, „Przyłbice i kaptury”, „Fanny Hill”, „Kwiat diabła”, „Taras Bulba”). Nagrywano tu także odcinki wielu programów, m.in. „Nie do wiary”, „Ziarno” czy „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”.

Dojazd do zamku Grodziec

Do zamku prowadzi zielony Szlak Zamków Piastowskich. Ma on 146 km długości, a trasa obejmuje 15 zamków i grodów. Zaczyna się przy zamku Grodno, wiedzie m.in. przez owiany legendami zamek Książ, zamek w Bolkowie, zamek Bolczów, a kończy się właśnie u podnóża wzniesienia, na którym stoi zamek Grodziec.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Średniowieczny Zamek Guédelon

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pali Rao/Getty Images

Pozostałe wiadomości