Podróże

Genua to nadmorskie miasto położone w północno-zachodnich Włoszech. Warto poznać jej atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Alexander Schmitz/Getty Images

Genua jest jednym z najpiękniejszych włoskich miast. Znana jest m.in. jako miejsce urodzenia Krzysztofa Kolumba. Zabytkowa architektura oraz zapierające dech w piersiach nadmorskie krajobrazy przyciągają turystów nie tylko z Europy, ale również z całego świata. Dlaczego warto zwiedzić Genuę?

Genua to nie tylko przykład bogatej historii Włoch, ale również kolebka europejskiej tradycji i kultury. Miasto zachwyca oryginalną architekturą sprzed wielu wieków oraz specyficznym, nadmorskim klimatem. Znajdujące się w Genui zabytki oraz inne ciekawe miejsca znakomicie oddają charakter włoskiej duszy i temperamentu.

Najpiękniejsze zabytki w Genui

Krążą plotki, że Genua nocą jest niebezpieczna. Wynika to z jej specyficznego położenia, które może sprawiać wrażenie mało przyjaznego. Nic bardziej mylnego, ponieważ kaskadowy układ miasta sprawia, że można tutaj znaleźć wiele atrakcyjnych punktów widokowych. Jest to szczególna gratka dla miłośników fotografii, którzy w każdym zakamarku dostrzec mogą coś interesującego. Osoby dużo podróżujące po Europie szybko się zorientują, że Genua ma w sobie coś nie tylko z włoskiego ducha, ale można również odnaleźć w niej trochę z Hiszpanii i Portugalii.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budowli miasta jest Katedra Genueńska. Została wzniesiona we francuskim stylu gotyckim, ale z renesansowymi wpływami. Dlatego wyróżnia się manieryczną formą, widoczną w kontrastujących paskach na elewacji, przypominających budynki znajdujące się w Toskanii oraz Lombardii. Wewnątrz katedry szczególną uwagę warto zwrócić na XIV-wieczne bizantyjskie freski oraz Kaplicę Skarbu San Lorenzo, który podczas krucjat został wywieziony z Ziemi Świętej.

Genua zachwyca także Starym Miastem, położonym w pobliżu portu. Choć obecnie miejsce zostało unowocześnione, udało się zachować jego oryginalną, średniowieczną strukturę. Charakterystycznym elementem starówki w Genui są uliczki otoczone wysokimi kamieniczkami. Spacerując pomiędzy nimi, można odnieść złudzenie przebywania w kanionie lub wąwozie. Ze względu na gęstą zabudowę, małe okna oraz brak balkonów, miejsce wydaje się być słabo doświetlone. Ale na tym właśnie polega jego urok. Uliczki są całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego, co umożliwia turystom delektowanie się spacerem. Tutaj nie brakuje również placyków, do których dochodzi znacznie więcej promieni słonecznych.

Kontynuując zwiedzanie Starego Miasta w Genui, nie można pominąć dawnego Domu Krzysztofa Kolumba, który znajduje się przy Piazza Dante . Obecny budynek jest jedynie repliką, wybudowaną w XVII wieku. Oryginalny dom, w którym urodził się najsłynniejszy genueńczyk, uległ zniszczeniu podczas francuskich ataków na miasto. Aktualnie znajduje się tam muzeum, w którym można podziwiać pamiątki po żeglarzu, zaś w tylnej jego części turyści mogą zobaczyć oliwkowy ogródek, w którym mieszczą się pozostałości po średniowiecznym klasztorze.

Genua znana jest również ze swoich licznych pałaców. Niegdyś mieszkali tutaj bogaci kupcy, którzy na terenie miasta prowadzili swoje interesy. Najwięcej okazałych posiadłości znajduje się przy ulicy Garibaldiego. Miejsce wyróżnia się przestrzennością i monumentalnością, charakterystyczną dla europejskiego stylu renesansowego. Wiele z tych budynków zostało wpisanych na listę UNESCO. Będąc w Genui, koniecznie należy zajrzeć do: Palazzo Rosso , Palazzo Reale , Palazzo Doria oraz Villa del Principe .

Portowa Genua

Najważniejszym miejscem każdego nadmorskiego miasta jest port. Mówi się, że Porto Antico w Genui wręcz świadczy o jej potędze i wartości. Nic dziwnego, ponieważ od zarania dziejów stanowi on ważny ośrodek handlowy, dzięki czemu miasto zyskało na swoim znaczeniu i dziś z dumą może się pochwalić mianem najważniejszego portu we Włoszech . Obecnie ślady średniowiecznych zabudowań są ledwie widoczne, ale nie ma wątpliwości, że dalej drzemią w nich piękne historie ze złotych czasów Republiki Genueńskiej. Dzisiejszy port to przede wszystkim nowoczesne budynki, które również potrafią cieszyć oko. Wśród nich znajduje się specjalnie zbudowana winda widokowa Bigo, którą, za opłatą kilku euro, można wznieść się do góry i podziwiać nie tylko nadmorskie pejzaże, ale także imponującą panoramę Genui. Ale to nie koniec portowych atrakcji, ponieważ na terenie Porto Antico znajduje się jedno z największych i najpiękniejszych akwariów w Europie oraz galeon Neptun, który został wybudowany specjalnie na potrzeby filmu "Piraci" w reżyserii Romana Polańskiego.

Jakie muzeum w Genui warto zobaczyć?

Skoro Genua jest miastem portowym, to nie mogło w nim zabraknąć Muzeum Morskiego. Muzeum Galata zawiera liczne zbiory prezentujące nie tylko burzliwą historię Włoch, ale przedstawiające również dzieje mieszkańców kraju, którzy przed wiekami byli zmuszeni do migracji do USA lub Ameryki Południowej. Jednak najbardziej atrakcyjnym eksponatem jest oryginalnie zachowana genueńska galera , która największe wrażenie z pewnością zrobi na najmłodszych turystach. W muzeum znajduje się również ekspozycja poświęcona życiu i odkryciom Krzysztofa Kolumba.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Włoska sielanka największego projektanta butów

Włoska sielanka największego projektanta butów
Włoska sielanka największego projektanta butów
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości