Podróże

Panama – najciekawsze atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Moment RFDavid Shvartsman/Getty Images

Gdzie jest Panama? Kraj leży w Ameryce Środkowej. Graniczy z Morzem Karaibskim oraz Oceanem Spokojnym. Państwo ma ponad 3,5 miliona mieszkańców. Językiem urzędowym jest hiszpański, a oficjalną walutą balboa. Występuje ona jednak wyłącznie w monetach, powszechnie obowiązującymi banknotami są bowiem dolary amerykańskie. Średnie roczne temperatury oscylują wokół 27℃. Panama słynie z piaszczystych plaż, parków narodowych, w których można podglądać egzotyczne zwierzęta oraz słynnego Kanału Panamskiego.

Turyści z Polski odwiedzający Panamę nie potrzebują wizy. Należy jednak posiadać bilet powrotny oraz 500 USD w gotówce lub na koncie bankowym. W teorii, w Panamie można przebywać do 6 miesięcy, jednak ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu turysty podejmuje pracownik służby granicznej. Należy pamiętać, że turyści nie mogą wykonywać na terytorium kraju żadnej pracy zarobkowej.

Panama – główne atrakcje

Stolicą kraju jest miasto o tej samej nazwie. Zamieszkuje je ponad 700 tys. mieszkańców. Kiedy najlepiej jechać do Panamy? Zdecydowanie najbardziej polecana jest pora sucha, która zaczyna się w grudniu, a kończy w kwietniu. Aby uniknąć bardzo wysokich temperatur, warto wybrać styczeń lub luty. Panamskie plaże uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Jasny piasek i tropikalna roślinność sprawiają, że kraj z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Co warto zobaczyć w stolicy?

  • Casco Viejo – historyczne centrum miasta zostało zbudowane w drugiej połowie XVII w. Na terenie Starego Miasta znajdują się kościoły, siedziba Prezydenta Panamy, Teatr Narodowy, Muzeum Kanału Panamskiego oraz liczne pałace.
  • Kanał Panamski jest jednym z najważniejszych szlaków morskich na świecie. Ma około 80 km długości i został zbudowany na początku XIX w. Łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym za pośrednictwem wód Morza Karaibskiego. Znacząco skraca drogę statkom, dzięki czemu transport jest szybszy i tańszy. Na przestrzeni lat kanał został pogłębiony i poszerzony, aby ogromne kontenerowce mogły korzystać z krótszej trasy.
  • Nowa część Panamy to wysokie drapacze chmur. Powinni tutaj zajrzeć turyści, którzy lubią nowoczesną architekturę.
  • Podróż koleją wzdłuż Kanału Panamskiego to idealna propozycja dla wszystkich, którzy chcą się zrelaksować i na siedząco podziwiać piękne widoki. Pociąg turystyczny ma panoramiczne szyby, a cała podróż trwa około 60 minut.

Panama – co jeszcze warto zobaczyć?

Atrakcje turystyczne znajdują się również poza stolicą kraju. Boquete to niewielkie 19 tys. miasteczko górskie, znajdujące się około 60 km od granicy z Kostaryką. Położone jest na około 1200 m n.p.m., z tego powodu klimat jest tutaj nieco chłodniejszy niż w pozostałych częściach kraju. W mieście odbywa się drugi co do wielkości festiwal muzyki jazzowej w Panamie.

Niedaleko Boquete leży Volcán Barú – aktywny wulkan, który jest jednocześnie najwyższym szczytem kraju. Jego wierzchołek wznosi się na 3475 m n.p.m. Trasa wiodąca do wulkanu oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Podejście na górę wymaga odpowiedniego przygotowania. Z tego względu warto skorzystać z usług lokalnego przewodnika. Jedną z najpopularniejszych atrakcji górskiego miasta są spływy na pontonach. Amatorzy wodnych szaleństw, ubrani w kaski ochronne oraz kamizelki ratunkowe, spływają rzeką Caldera, obserwując tropikalną przyrodę.

Miasto oferuje również atrakcje dla podróżników, którzy lubią długie piesze wędrówki. Jedna z najpopularniejszych tras wiedzie przez sześć wiszących mostów, z których najdłuższy ma około 75 m długości. Przejście całego szlaku, w zależności od tempa marszu, zajmuje od 4 do 5 godzin.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Park Narodowy Altos de Campana. Miłośnicy przyrody spotkają tutaj rzadkie gatunki zwierząt, zwłaszcza ptaków. Warto wziąć ze sobą aparat, gdyż okolica gwarantuje przepiękne fotografie. Piesze zwiedzanie parku nie jest zbyt wymagające, najwyższy szczyt wznosi się na około 1 000 m n.p.m.

Kolejną miejscowością w Panamie, która oferuje ciekawe atrakcje turystyczne, jest El Valle. To niewielkie miasteczko zamieszkuje ponad 7,5 tys. osób. W tropikalnym lesie znajduje się piękny, ponad 30-metrowy wodospad. Prowadzi do niego malownicza ścieżka – turyści muszą przejść przez kilka wiszących mostów, liczne kładki oraz kamienny schody. Przemierzając magiczną ścieżkę w panamskim miasteczku, po drodze można natknąć się na liczne ciekawostki w postaci egzotycznych jaszczurek, które niekiedy chętnie pozują do zdjęć.

Po długich i wyczerpujących wędrówkach warto zrelaksować się na jednej z wysp na Morzu Karaibskim. Szczególnie polecane są wyspy San Blas, które słyną z białych plaż oraz bujnej roślinności. Są rajem dla płetwonurków. Przezroczysta woda i rafa koralowa sprawiają, że turyści chętnie nurkują w okolicach wysp, aby podziwiać podwodny świat.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Park linowy w Julinku

Pogoda na dziś
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości