Podróże

Nowy Targ – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w mieście i okolicach?

Podróże

Autor:
Adrian
Admaczyk
Moment RFHenryk Sadura/gettyimages

Osoby odwiedzające Małopolskę bardzo często udają się do Nowego Targu. Atrakcje i zabytki miasta stanowią ciekawy przystanek w drodze do różnorodnych podtatrzańskich miejscowości. Co warto zobaczyć w Nowym Targu i w jego okolicach?

Najważniejsze atrakcje i zabytki w Nowym Targu 

Zwiedzanie Nowego Targu warto rozpocząć od spaceru po jego urokliwym rynku. W samym jego sercu stoi zabytkowy ratusz wybudowany w połowie XIX wieku w stylu naśladującym klasycystyczny. Zdobi go charakterystyczna, strzelista wieża zegarowa z przeszkloną latarnią. Wokół ratusza znajduje się zaś szereg zabytkowych kamienic mieszczańskich, pochodzących z końca XVIII wieku, kiedy to zastąpiły swoje drewniane poprzedniczki. Rynek Nowego Targu przez lata odgrywał ważną rolę w życiu wszystkich Podhalan. Na jego 1,5-hektarowej powierzchni odbywały się niegdyś bowiem międzymiastowe jarmarki. W mieście znaleźć można również warte odwiedzenia budynki sakralne.

Nieopodal rynku zwiedzić można najstarszy kościół na Podhalu – kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Powstał w 1346 roku, a jego budowę zlecił i ufundował sam Kazimierz Wielki. Odnowiona fasada nie wyróżnia się zbytnio na tle innych świątyń, jednak w środku zobaczyć można pięknie zdobione barokowe wnętrze oraz obrazy i rzeźby w większości datowane na XVIII i XIX wiek. W północnej części miasta podziwiać zaś można XV-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny. Według legend powstał on już w 1219 roku, ale nie ma na to historycznego potwierdzenia. Do najciekawszych elementów wnętrza małego kościoła należą ołtarz z pierwszej połowy XVIII wieku, wiszący nad nim XVI-wieczny obraz Matki Boskiej, rokokowa ambona i zabytkowe organy. Często odwiedzaną przez turystów atrakcją Nowego Targu jest także Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Placówka w ciekawy sposób przedstawia historię oraz kulturę Nowego Targu i okolic.

Nowy Targ – atrakcje dla dzieci

Liczne atrakcje Nowego Targu dla dzieci sprawiają, że to także idealne miejsce na rodzinny urlop. W samym centrum znaleźć można wiele sal zabaw, escape room oraz pływalnia ze zjeżdżalniami. Najmłodszych turystów można zabrać również na wycieczkę za miasto. W niedalekiej Chabówce zwiedzić można Skansen Taboru Kolejowego. Obejrzeć tam można różne lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne, a także wagony, pługi śnieżne czy żurawie kolejowe. Dzieci będą miały również okazję przejechać się wielkim parowozem oraz wziąć udział w różnorodnych animacjach dla najmłodszych. Na południe od Nowego Targu można wybrać się na rodzinny spacer po Borze na Czerwonem – miejscem tak malowniczym, że wygląda niczym z baśni. Pośród bujnego lasu poprowadzono specjalną ścieżkę zbudowaną z kładek, która z pewnością przypadnie do gustu małym wędrowcom. 

Atrakcje w okolicy Nowego Targu 

Nowy Targ to także świetna baza wypadowa na zwiedzanie jego okolicy. W niecałą godzinę drogi samochodem na północny wschód dojechać można do Gorczańskiego Parku Narodowego. To idealne miejsce na piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe wśród pięknych górskich krajobrazów. Ze szczytu jego najwyższej góry Turbacza (1310 m n.p.m) można podziwiać widok na całą okolicę oraz panoramę Tatr. W okolicach Nowego Targu znajduje się także mała wieś Łopuszna, w której warto odwiedzić dwa ważne historycznie i kulturowo miejsca: bacówkę ks. Józefa Tischnera oraz dawny dwór Tetmajerów, w którym obecnie znajduje się Muzeum Tatrzańskie. Na północ od Nowego Targu znajduje się zaś jedna z popularniejszych atrakcji Podhala – termy Gorący Potok w Szaflarach. Jest to sporych rozmiarów park wodny z basenami termalnymi. 

Nowy Targ – atrakcje zimą 

Nowy Targ warto odwiedzić także zimą. Wiele sposobów na aktywne spędzanie czasu znajdą tam wszyscy pasjonaci sportów zimowych. Wokół pobliskiego rezerwatu Bór na Czerwonem poprowadzonych zostało ponad 27 kilometrów tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego. Zimową atrakcją Nowego Targu jest także narciarstwo zjazdowe. W mieście znajdują się dwa stoki narciarskie, Zadział i Długa Polana. Natomiast w pobliskiej Białce Tatrzańskiej znajduje się jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Popularnym sportem uprawianym w okolicach Nowego Targu jest także skitouring. Na nartach można przejść prosto z Nowego Targu aż na szczyt Turbacza.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Festiwal kina niezależnego Mastercard OFF Camera 2021

Festiwal kina niezależnego Mastercard OFF Camera 2021
Festiwal kina niezależnego Mastercard OFF Camera 2021
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Admaczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości