Podróże

Genewa – ciekawe miejsca, zabytki, muzea i inne atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Genewa

Genewa to jedno z miast, które warto odwiedzić, będąc w Szwajcarii. W Genewie jest mnóstwo ciekawych miejsc, które działają na turystów jak magnes. Są to zarówno wiekowe zabytki oraz muzea, jak i parki.

Będąc w Genewie i okolicach, trzeba udać się nad Jezioro Genewskie, gdzie można podziwiać fontannę Jet d'Eau. Tym, co warto zobaczyć, będąc w Genewie, jest katedra św. Piotra i Audytorium Kalwina. Genewa nad rzeką Rodan to również idealne miejsce dla miłośników muzeów.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Genewa – klimat, lokalizacja, historia

Genewa to drugie co do wielkości miasto Szwajcarii. Klimat jest tu umiarkowanie ciepły. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest przenikanie się dwóch kultur – francuskiej i szwajcarskiej. Genewa położona jest nad rzeką Rodan (długość 800 km). W bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się też Jezioro Genewskie.

Genewa zyskała na znaczeniu w V wieku naszej ery. Stała się wówczas pierwszą stolicą Królestwa Burgundii. Później rządzili w niej Frankowie, przez pewien czas należała do Cesarstwa Rzymskiego, natomiast w XVIII wieku została zaanektowana przez Francję. Już wtedy znana była ze swojego bogactwa. Przez kilka lat Genewa mogła szczycić się niepodległością, jednak jakiś czas później trafiła pod panowanie Szwajcarów. Dziś Genewa to kosmopolityczne miasto, w którym mieszka wielu obcokrajowców oraz w którym swoje siedziby mają Organizacja Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Genewa – ciekawe miejsca

Osoby zwiedzające Genewę swoje pierwsze kroki kierują z reguły ku staremu miastu. Znajduje się ono na lewym brzegu Rodanu. Najstarsza część Genewy słynie z wiekowej zabudowy, w której okolicy nie brakuje kawiarni, restauracji oraz parków. W centrum starówki znaleźć można Place du Bourg-de-Four. Jest to najstarszy plac w mieście, który w przeszłości był miejscem handlu. Genewa i tym samym Szwajcaria słynie również z takich zabytków, jest katedra Saint-Pierre. Surowe wnętrze świątyni nie zaprasza do dokładnego zwiedzania, ale nie można odmówić sobie wejścia na wieżę katedry. Roztacza się z niej niepowtarzalny widok na całe miasto i Jezioro Genewskie.

Ponadto w Genewie znaleźć można tak ciekawe miejsca, jak Audytorium Kalwina (XV-wieczna kaplica przy Place de la Taconnerie), w którym nauczali m.in. Jean Cauvin i John Knox. Do dziś świątynia ta jest miejscem kultu. Ważnym punktem na mapie miasta jest Park des Bastions. Można w nim znaleźć pomnik Czterech Reformatorów, który upamiętnia ważne wydarzenie w historii regionu i nie tylko. Na terenie parku Bastionów znajduje się również budynek najstarszego uniwersytetu w mieście, którym jest Université de Genève.

Miłośnicy muzeów, będąc w Genewie, nie muszą zastanawiać się, co mogą tu zobaczyć. Powinni udać się do Muzeum Barbier-Mueller, w którym znajduje się bogata kolekcja sztuki prymitywnych cywilizacji pozaeuropejskich. Jednym z najważniejszych szwajcarskich muzeów jest też Muzeum Maison Tavel z ekspozycją prezentującą historię miasta i życie jego mieszkańców na przestrzeni kilku stuleci. Genewa słynie z zegarków, dlatego nie mogło tu zabraknąć Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa, w którym można prześledzić historię rozwoju cechu zegarmistrzowskiego w mieście. Znajduje się w nim ekspozycja z pięknie inkrustowanymi eksponatami. Czegoś więcej o zegarkach można dowiedzieć się także w muzeum firmy Patek Philippe. Tymczasem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MAMCO), które zajmuje miejsce dawnych łaźni publicznych, znaleźć można ekspozycje z pracami artystów tworzących po 1960 roku. Będąc w Genewie, warto zajrzeć do Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i bliżej poznać historię tej organizacji oraz jej działalność. Do najważniejszych muzeów w Genewie należy również Muzeum Sztuki i Historii, w którym znajduje się pokaźna kolekcja przedmiotów archeologicznych.

W Genewie znajduje się mnóstwo niepowtarzalnych atrakcji, do których bez wątpienia należy L'Horloge Fleurie, czyli zegar kwiatowy w Ogrodzie Angielskim. Jest to ważny symbol Genewy, który nawiązuje do zegarmistrzowskiej tradycji tego miasta. Jego tarcza składa się z licznych kwiatów i krzewów, które kwitną w różnym czasie, dlatego L'Horloge Fleurie nie zawsze wygląda tak samo.

Co jeszcze warto zobaczyć w Genewie?

Ważnym miejscem w Genewie jest genewski teatr operowy, w którym występują słynni artyści z całego świata. Nie lada atrakcją dla osób zwiedzających Genewę i okolice będą także obchody święta L'Escalade, które upamiętnia bohaterską obronę miasta przed wrogim najazdem, który miał miejsce w XVII wieku. W trakcie święta uczestnicy obchodów przebrani są w stroje z epok, a dzieci chodzą od drzwi do drzwi, śpiewając tradycyjne pieśni.

Źródłem pozytywnych wrażeń może być wycieczka statkiem po Jeziorze Genewskim. Poza tym na jeziorze znajduje się przystań do uprawiania sportów wodnych. Jednak największą atrakcją tego miejsca jest fontanna Jet d'Eau, której strumień wody osiąga wysokość 140 m. Fontanna robi ogromne wrażenie i co ciekawe, można ją podziwiać niemal z każdego punktu w centrum Genewy. Dodatkowo wzdłuż Jeziora Genewskiego rozciąga się największy obszar zieleni w Genewie, czyli Parc de La Grange. Poza niekończącą się zielenią trawnika znajdują się w nim ruiny rzymskiej willi i ogród różany.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: JaCZhou 2015/Getty Images

Pozostałe wiadomości