Jakie są atrakcje Babiogórskiego Parku Narodowego i jego okolic?

Autor:
Adrian
Adamczyk
drzewa

Babiogórski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Po słowackiej stronie znajduje się jego odpowiednik – Horna Orava. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Oznacza to, że na terenie parku znajdują się cenne zasoby przyrodnicze.

Przy parku działa także Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego, który prowadzi działalność edukacyjną związaną z tutejszą przyrodą i jej ochroną. Jednak to niejedyne, co oferuje turystom Babiogórski Park Narodowy. Atrakcje, jakie tutaj czekają na odwiedzających, to między innymi malownicze ścieżki turystyczne i edukacyjne, a także możliwość podziwiania unikatowych okazów roślin i zwierząt.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kilka słów o historii Babiogórskiego Parku Narodowego

Babiogórski Park Narodowy to jeden z najstarszych obiektów tego typu w naszym kraju. Został powołany na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 r. Na decyzję dotyczącą utworzenia parku wpłynął między innymi fakt występowania na tym terenie unikatowej roślinności (między innymi okrzynu jeleniego, który został wkomponowany w herb Babiogórskiego Parku Narodowego), a także szeregu zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zwierzęta Babiogórskiego Parku Narodowego to między innymi: głuszec, żołędnica, cietrzew, żbik, dzięcioł trójpalczasty, gniewosz plamisty, traszka grzebieniasta, puchacz halny i sóweczka. Na decyzję miały wpływ również inne cechy charakterystyczne Babiogórskiego Parku Narodowego. Chodzi przede wszystkim o układ pięter roślinności górskiej, w tym występowanie piętra halnego. Z czasem cały obszar parku uzyskał status rezerwatu biosfery, z uwagi na występowanie tutaj aż 18 siedlisk, które są cenne pod względem przyrodniczym na skalę europejską.

Co warto zobaczyć w Babiogórskim Parku Narodowym?

Na terenie parku można przede wszystkim podziwiać przepiękną przyrodę. Wyznaczony jest tutaj szereg szlaków turystycznych o różnej długości i stopniu trudności. Najkrótszy jest szlak zielony, prowadzący przez Górny Płaj i Sokolnicę – ma 1,5 km, a przewidywany czas przejścia to ok. 45 minut. Najdłuższy jest natomiast szlak czerwony, prowadzący przez Polanę Krowianki, Sokolnicę, Kępę, Gówniak, Diablak, Przełęcz Broną, Markowe Szczawniny, Fickowe Rozstaje i Przełęcz Jałonowicką. Ma on długość 14,5 km, a przewidywany czas przejścia to ok. 6 godzin.

Na terenie parku znajdują się również ścieżki edukacyjne. Pierwsza powstała już w 1974 roku. Miała ona ułatwić zwiedzającym poznanie tutejszej fauny i flory. Obecnie jest 9 ścieżek edukacyjnych:

  • Doliną Rybiego Potoku; Jak chronimy babiogórską przyrodę; Echa pierwotnej puszczy karpackiej; Śladami Wawrzyńca Szkolnika; U źródlisk Morza Czarnego; W reglu dolnym; Z Zawoi przez Diablak do Lipnicy; Babia Góra bez granic; Mokry Kozub.

Co przedstawia logo Babiogórskiego Parku Narodowego?

Podobnie jak inne parki narodowe, tak i Babiogórski Park Narodowy ma swoje logo. Przedstawia ono charakterystyczny szczyt Babiej Góry oraz okrzyn jeleni. Okrzyn jest jedną z roślin charakterystycznych dla tego regionu. Ma białe drobne kwiaty, które tworzą piękne baldachimy. Niestety jest to gatunek krytycznie zagrożony, bardzo rzadki i dlatego znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, jest też wpisany do Polskiej czerwonej księgi roślin.

Ciekawostki dotyczące Babiogórskiego Parku Narodowego

Na terenie parku występuje około 4500 gatunków i podgatunków zwierząt. Szacuje się, że jest to około 14% całej fauny występującej w Polsce. Aż 4% tych gatunków objętych jest ochroną prawną z uwagi na wysokie zagrożenie ich wyginięcia. Z Babiogórskim Parkiem Narodowym związane są też inne ciekawostki. Część z nich dotyczy samej Babiej Góry. Jedna z legend głosi, że nazwa ma pochodzić od kobiety, która czekała tutaj na swojego kochanka i została zamieniona w kamień. Warto też tutaj wspomnieć o Diablaku. Jest to atrakcja turystyczna Babiej Góry związana z ludowymi wierzeniami. Miał tu jakoby stać zamek stawiany przez diabła. W szumach wiatru można usłyszeć odgłosy nieszczęsnego zbójnika, który miał podpisać z diabłem umowę i zginąć pod ruinami wyżej wspomnianego zamku. Na Diablaku można podziwiać kamienny obelisk i skalną płytę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: sitriel/Getty Images

Pozostałe wiadomości