Podróże

Asunción w Paragwaju – najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Javier Ghersi/Getty ImagesAsunción w Paragwaju

Asunción nie jest miastem zbyt obleganym przez turystów. Przyjeżdżają tu zazwyczaj osoby, które rzeczywiście chcą poznać nową kulturę i zobaczyć coś nowego. Paragwaj nie jest bogatym krajem, dlatego też większość zabytków i atrakcji różni się od tych, które można zwiedzić w Europie. Asunción jest jednak warte odwiedzenia. Co ciekawego można tam zobaczyć?

Asunción jest stolicą Paragwaju , państwa w Ameryce Południowej. To główny ośrodek naukowy, gospodarczy i kulturalny kraju. Atmosfera miasta zachęca do odkrywania coraz to nowych miejsc. Główne zabytki znajdują się na Starym Mieście, położonym tuż nad brzegiem rzeki. Choć wiele z nich uległo zniszczeniu podczas wojny paragwajskiej (przede wszystkim budynki z epoki kolonialnej), w Asunción nadal można zobaczyć historyczne domki jednorodzinne z XVII wieku, fontanny czy promenady, przespacerować się po pięknych ogrodach oraz zwiedzić liczne muzea. Gdzie koniecznie trzeba się udać po przyjeździe do Asunción i o czym warto pamiętać, planując podróż? Dowiedz się więcej o transporcie w stolicy Paragwaju, pogodzie oraz interesujących zabytkach.

Pogoda i klimat – kiedy najlepiej zwiedzać Asunción?

Asunción leży nad rzeką Paragwaj, co ma ogromny wpływ na dzielnice znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Część z nich to tereny podmokłe i błotniste, a ogólna wilgotność powietrza zarówno w stolicy, jak i pozostałej części kraju jest dość wysoka. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania swojej podróży.

Jeśli chcesz uniknąć nadmiernych opadów deszczu, najlepszą porą na zwiedzanie Asunción będzie czerwiec lub lipiec, przy czym to właśnie w tych miesiącach średnia temperatura jest najniższa (około 18ºС). W Paragwaju najcieplej jest wtedy, kiedy w Europie jest najzimniej – w styczniu i lutym. Temperatura może sięgać wówczas nawet 30ºС. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wysoką wilgotność powietrza, która dla niektórych może być trudna do zniesienia. Jeśli masz możliwość wyboru dowolnego terminu na podróż do Asunción, zdecyduj się na wyjazd w pierwszym kwartale roku.

Jak dostać się do Asunción?

Asunción ma własne lotnisko, położone w odległości około 15 km od miasta. Choć jest to lotnisko międzynarodowe, nie obsługuje zbyt wielu europejskich linii. Znacznie częściej można zobaczyć tu samoloty przewoźników z Brazylii, Argentyny oraz samego Paragwaju. Czasem lądują tu również samoloty z Ameryki Północnej, nie ma jednak bezpośredniego połączenia z Polski.

Jeśli planujesz podróż do stolicy Paragwaju, musisz liczyć się z przesiadką (lub nawet kilkoma przesiadkami). Z lotniska do miasta można dostać się na kilka sposobów, a najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu jest autobus, który kursuje na trasie lotnisko-centrum w regularnych odstępach czasu. Ewentualnie można skorzystać z taksówki.

Asunción – zabytki i atrakcje miasta

Zwiedzanie miasta warto zacząć od historycznego centrum, czyli Starego Miasta, gdzie znajdują liczne budynki z epoki kolonialnej. Turyści mogą zobaczyć tutaj przede wszystkim Pałac Prezydencki, będący siedzibą prezydenta kraju i rządu, Bibliotekę Publiczną oraz Dom Kultury. Wszystkie zostały wybudowane w charakterystycznym, kolonialnym stylu na przełomie XVIII i XIX wieku.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem w Asunción jest Casa de la Independencia Museum. To jeden z najstarszych budynków w mieście, a obecnie znajduje się w nim muzeum poświęcone historii miasta i walce o niepodległość kraju. Warto je odwiedzić przynajmniej po to, aby bliżej przyjrzeć się zebranym na przestrzeni lat eksponatom.

Warto przeznaczyć również trochę czasu na zwiedzanie najstarszego hotelu w mieście, czyli Gran Hotel del Paraguay, w którym turyści mogą podziwiać bogatą kolekcję mebli i dzieł sztuki pochodzących z XIX wieku.

W Asunción znajduje się również wiele zabytków sakralnych, m.in. katedra (Catedral Metropolitana de Nuestra Señora de la Asunción) oraz kościół wybudowany na terenie Cmentarza Recoleta. Zabytkiem o dużym znaczeniu historycznym jest znany na całym świecie Panteon Narodowy, upamiętniający żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w trakcie wojny paragwajskiej. W budynku znajduje się pomnik nieznanego żołnierza oraz tablice z nazwiskami osób, które straciły życie w czasie walk.

Kolejnym niezwykle ważnym i ciekawym zabytkiem w Asunción jest Museo del Barro, czyli muzeum sztuki z różnych okresów historycznych i kulturalnych. Budynek podzielony jest na kilka części, z których każda poświęcona jest innej epoce, stylowi czy autorowi. W Museo del Barro znajduje się również bardzo interesująca wystawa kostiumów indiańskich. Z kolei w ramach relaksu warto wybrać się do ogrodu botanicznego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Javier Ghersi/Getty Images

Pozostałe wiadomości