Podróże

Loara – symbol francuskiej potęgi

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Loara, najdłuższa rzeka we Francji, nie dość, że przepływa przez piękne miasta, to jeszcze może poszczycić się sąsiedztwem imponujących gotycko-renesansowych zamków, ulokowanych na jej brzegach w Dolinie Loary. Co warto wiedzieć na temat tej rzeki?

Nantes, Saint Nazaire, Orlean – to miasta, przez które przepływa Loara. Jest długa na 1020 kilometrów, zaś powierzchnia jej dorzeczy wynosi ponad 120 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dzięki licznym kanałom została połączona z Sekwaną i Saoną. Swój początek bierze na stokach Masywu Centralnego, uchodzi zaś do Zatoki Biskajskiej.

Gdzie zobaczymy zamki nad Loarą?

Wzbudzające zachwyt całego świata zamki nad Loarą rozrzucone są wzdłuż brzegów rzeki w miastach jak Sumur, Amboise, Le Mans, Chartres, Blois, Angers oraz Tours, które uchodzi za turystyczną stolicę regionu. Powstały przede wszystkim w średniowieczu oraz w okresie oświecenia i renesansu. Które z zamków nad Loarą wzbudzają największe uznanie? W oczy rzuca się przede wszystkim bardzo malowniczy château Azay–le–Rideau, stojący na wyspie otoczonej przez rzekę Indre. Tak naprawdę zamek to dwa osobne budynki połączone ze sobą w kształcie litery L. Bardzo charakterystyczną ozdobą zamku w Azay–le–Rideau są boczne wieżyczki zdobiące fasadę. Inne charakterystyczne elementy to symbole królewskie – gronostaj i salamandra oraz okazałe schody. Wewnątrz można oglądać flamandzkie arrasy, z których najstarszy datowany jest na 1500 rok. Portrety przedstawiają władców – Franciszka I, Henryka III i Ludwika XIII. Wokół rozpościera się ogród.

Dziś zamek udostępniony jest zwiedzającym, ale jego dawne losy są bardzo burzliwe i związane z ciągłymi zmianami lokatorów. Gdy w XVI wieku zamieszkał w nim skarbnik francuskiej korony, zarządził przebudowę starego obronnego zamku. Wszystko szło dobrze do czasu aż król Franciszek I zbankrutował, a rozgrzebana budowa zamku nad Loarą została skonfiskowana. Wina za bankructwo spoczęła bowiem na skarbniku Gillesie Berthelotcie, który musiał uchodzić z kraju za domniemane malwersacje finansowe. Nowym właścicielem został przyjaciel króla Antoinne Raffin. W XIX wieku obiekt został zakupiony przez arystokratę Charlesa de Biencourt, następnie przeszedł pod kuratelę państwa. Dziś wejście na zamek kosztuje niecałe 10 euro.

Kolejny wart obejrzenia zamek nad Loarą to obiekt w Villandry, powstały w XVI wieku na miejscu dawnej warowni. Przez lata pozostający w rękach szlachty i arystokracji został skonfiskowany w czasie rewolucji francuskiej i trafił do brata Napoleona Bonaparte – Józefa. W tym okresie budowla podupadła i było tak, dopóki nie kupił jej hiszpański lekarz Joachim Carvallo, który zainwestował w gruntowny remont. Był to również moment, w którym blask odzyskały trójpoziomowe XVI–wieczne ogrody położone wokół zamku. Popularny jest szczególnie jeden z nich, który jako żywo przypomina opisany w Alicji z Krainy Czarów warzywniak o iście bajkowym przepychu. Każda z rabatek oddzielona została niskim żywopłotem z bukszpanu. Razem tworzą unikalny wzór geometryczny w kontrastowych barwach. Zamek bez przerw pozostaje w rękach rodziny Carvallo. Część budowli oraz ogrodów dostępne są dla turystów.

Miasta nad Loarą – inne atrakcje

Na północ wzdłuż biegu Loary znajdują się miasta Le Mans i Chartres. Ich średniowieczne katedry wzbudzają zachwyt na całym świecie. Chartres, miasto założone przez Celtów, stanowiące wiele lat centrum druidyzmu, od IV wieku jest bastionem chrześcijaństwa. Wówczas postawiono pierwszą katedrę nad Loarą. Została zniszczona podczas najazdu Normanów. Przed 1200 rokiem rozpoczęto budowę następnej, zgodnie z zasadami gotyku, a w jej wnętrzu umieszczono relikwię tuniki Matki Boskiej. Pożar zniszczył i tę katedrę, ale biskup Chartres stwierdził, że klęska to znak od Maryi, która pragnie nowego kościoła. Na jej budowę złożyli się więc wszyscy mieszkańcy miasta. Gdy kończyły się fundusze, biskup zaczął sprzedawać odpusty umożliwiające skrócenie czasu przebywania w czyśćcu. Ostatecznie katedra zyskała plan krzyża łacińskiego. Podobnie duże wrażenie robi katedra w Le Mans poświęcona św. Julianowi.

Nantes – port nad Loarą

Choć leżące u ujścia Loary Nantes jest portem i swoistą bramą na Atlantyk, to miasto przede wszystkim warto odwiedzić ze względu na imponujące zabytki. Turystów przyciąga gotycka katedra św. Piotra i Pawła z grobowcem królewskich małżonków Franciszka II i Małgorzaty. Warto zobaczyć również zamek książąt Bretanii, który powstawał przez kilkaset lat od XV do XVIII wieku oraz Place Royale z zabudową z XVIII wieku, idealnie zrekonstruowaną po zniszczeniach II wojny światowej.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ablestock.com / Getty Imahes

Pozostałe wiadomości