Co warto zwie­dzić w kazach­stań­skim mie­ście Szym­kent?

Shymkent
sutiporn somnam/gettyimages
Źródło: Moment RF
Choć kazach­stań­ski Szym­kent to mia­sto prze­my­słowe, znaj­duje się w nim wiele war­tych zoba­cze­nia miejsc i zabyt­ków. Na szcze­gólną uwagę zasłu­gują rów­nież jego oko­lice i poło­żone wokół miej­sco­wo­ści. Co warto zoba­czyć, odwie­dza­jąc połu­dniowy Kazach­stan? 

Kazach­stan – zapo­mniany kraj Azji Środ­ko­wej

Kazach­stan nie należy do popu­lar­nych kie­run­ków tury­stycz­nych. Słynne kazachskie stepy mają nie­po­wta­rzalny kli­mat, ale potra­fią znu­żyć swo­imi pustymi prze­strze­niami i czę­sto mono­ton­nymi kra­jo­bra­zami. Z tego też powodu odwie­dza­jący Kazach­stan tury­ści na swoje podróż­ni­cze cele obie­rają zazwy­czaj takie miej­sca, jak znaj­du­jący się we wschod­niej czę­ści kraju Kanion Sza­ryń­ski czy oko­lice wiel­kiego jeziora Bał­chasz. Popu­lar­nymi ośrod­kami tury­stycz­nymi są także więk­sze mia­sta, jak Kara­ganda, Ałmaty, Szym­kent czy sto­lica Kazach­stanu Astana. Mimo to Kazach­stan wciąż sta­nowi kraj nieco zapo­mniany przez tury­stów, któ­rzy na swoje waka­cyjne kie­runki obie­rają czę­ściej sąsia­du­jące z Repu­bliką Chiny lub znaj­du­jącą się nie­opo­dal Mon­go­lię. 

Co warto zoba­czyć w mie­ście Shym­kent?

Poło­żony w połu­dnio­wej czę­ści Kazach­stanu Szym­kent to mia­sto typowo prze­my­słowe. Rozwi­nęło się w nim przede wszyst­kim gór­nic­two, hut­nic­two oło­wiu i prze­mysł maszy­nowy, ale także włó­kien­ni­czy, che­miczny i skó­rzany. Szym­kent jest również mia­stem uni­wer­sy­tec­kim oraz waż­nym kazach­stań­skim ośrod­kiem kul­tu­ral­nym. Choć nie jest typowo tury­styczną miej­sco­wo­ścią, znaj­duje się w nim wiele war­tych odwie­dze­nia miejsc i zabyt­ków. Przede wszyst­kim warto prze­spa­ce­ro­wać się zarówno głów­nymi uli­cami mia­sta, jak i bocz­nymi ulicz­kami i dziel­ni­cami miesz­kal­nymi. W prze­wod­ni­kach i infor­ma­cjach turystycznych zna­leźć można spe­cjalne mapki przed­sta­wia­jące trasę popro­wa­dzoną obok naj­waż­niej­szych w mie­ście pomni­ków i monumen­tów, któ­rych w Szym­kent nie bra­kuje (np. Pom­nika Nie­po­dle­gło­ści czy sowiec­kiej sta­tuy Kal­day­akova) W trak­cie spa­ceru warto wybrać się na Wielki Bazar, znaj­du­jący się w cen­tral­nej czę­ści mia­sta. Zaku­pić na nim można regio­nalne wyroby oraz skosz­to­wać tra­dy­cyj­nej kaza­skiej kuchni. Od zgiełku mia­sta odpo­cząć można w peł­nym buj­nej roślin­no­ści i dzieł sztuki parku Dendro lub w parku Abay, gdzie podzi­wiać można nie­tu­zin­kowy pomnik upa­mięt­nia­jący pole­głych w I woj­nie świa­to­wej kazachskich żoł­nie­rzy. 

Połu­dniowy Kazach­stan, czyli co zwie­dzić w oko­licy Szym­kent?

Pełen róż­no­rod­nych miejsc noc­le­go­wych Szym­kent sta­nowi ide­alną "bazę wypa­dową" dla tych, któ­rzy pra­gną zwie­dzić połu­dniowy Kazach­stan. Rejon ten to praw­dziwy raj dla miło­śni­ków pie­szych wędró­wek pośród wyjąt­ko­wej, dzi­kiej natury. Nie­opo­dal Szym­kent znaj­dują się dwa leżące na gra­nicy z Uzbe­ki­sta­nem ważne ośrodki przy­rod­ni­cze: Park Naro­dowy Sairam-Ugam oraz Rezer­wat Przy­rody Aksu-Zha­ba­gly. Przez oby­dwa popro­wa­dzone zostały liczne szlaki tury­styczne, bie­gnące przez naj­pięk­niej­sze miej­sca par­ków, bogate w liczne punkty wido­kowe i miej­sca do obser­wa­cji zwie­rzyny. Miesz­kają w nich m.in. kozice gór­skie, wilki, jele­nie i niedź­wie­dzie. Kie­ru­jąc się na pół­nocny-zachód od Szym­kent, zna­leźć zaś można jeden z waż­niej­szych zabyt­ków Kazach­stanu – Mau­zo­leum Cho­dży Ahmada Jasa­wiego. Wznie­sione z roz­kazu Timura mauzo­leum dla sufic­kiego mistyka powstało w XIV w., ale do dziś zacho­wało swój pier­wotny wygląd. Zaby­tek znaj­duje się na liście świa­to­wego dzie­dzic­twa UNESCO i jest jed­nym z najczę­ściej odwie­dza­nych przez tury­stów miej­sc w całej Azji Środkowej. Z Szym­kent z łatwo­ścią można dostać się rów­nież do poło­żonej o dwie godziny drogi samo­cho­dem sto­licy Uzbekistanu – mia­sta Tasz­kient. Stanowi ono najważniejszy ośrodek przemysłowy i kulturalno-naukowy kraju, a zwiedzić w nim warto przede wszystkim liczne islamskie budynki sakralne. Taszkienckie meczety to bowiem prawdziwe perły architektoniczne, zasługujące na szczególną uwagę. 

Zobacz także:

Zobacz wideo: Powrót do pracy po urlopie

Trudny powrót do pracy po urlopie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości