Brema to klimatyczne miasto w północnych Niemczech, leżące nad rzeką Wezerą. Zamieszkuje je ponad pół miliona mieszkańców, natomiast sama miejscowość znajduje się około 60 km od Morza Północnego. Ważnym jej punktem jest sporej wielkości port morski. Będąc w Bremie, nie sposób również ominąć zabytkowego starego miasta.
Port lotniczy Brema obsługuje rocznie ponad 2 mln turystów i znajduje się około 3 km od centrum. Pasażerowie mają możliwość wylotów do około 20 krajów. Doskonałe połączenia komunikacyjne sprawiają, że miasto staje się coraz popularniejszym punktem turystycznym. Co warto zobaczyć, będąc w Bremie?
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Brema – najciekawsze atrakcje miasta
Turyści swoje pierwsze kroki zazwyczaj kierują ku staremu miastu. Znajduje się tam całkiem sporo zabytków, jednak warto poświęcić chwilę każdemu z nich.
XV-wieczny rynek jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Otaczają go bogato zdobione budowle. Pierwotnie wykorzystywany był jako miejsce handlowe, obecnie funkcję targu sprawuje jedynie podczas dużych uroczystości. Plac zajmuje prawie 3500 m2.
Najważniejszą atrakcją na rynku jest oczywiście ratusz miejski. Ten XV-wieczny budynek w stylu gotyckim jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Jego fasada utrzymana jest w stylu renesansowym.
Brema to miasto posągów. Na rynku znajduje się pomnik Rolanda, który symbolizuje niezależność ośrodka. Jest to jeden z najstarszych w kraju posągów średniowiecznego rycerza. W 2004 r. został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Pierwsza figura Rolanda wykonana była z drewna, jednak uległa całkowitemu zniszczeniu w pożarze. Na początku XV w. w mieście powstał nowy, kamienny posąg bohatera "Pieśni o Rolandzie".
Kolejnym znanym pomnikiem jest figura przedstawiająca muzykantów z Bremy. Są to główne postaci ze znanej baśni braci Grimm – kot, kogut, pies i osioł. Zwierzęta poszukiwały nowego domu i dzięki swojemu sprytowi przestraszyły rozbójników.
Bremen może poszczycić się również zabytkami architektonicznymi o charakterze sakralnym. Katedra Świętego Piotra jest miejscem modlitw zarówno wyznawców ewangelickich, jak i luterańskich. Początkowo została wzniesiona w stylu romańskim, w późniejszych latach przebudowano ją według standardów stylu gotyckiego. Turyści wewnątrz kościoła mogą podziwiać zabytkową chrzcielnicę z brązu. Charakterystyczne wieże wznoszą się na prawie 100 m. Katedra jest najwyższym budynkiem w Bremen. Z poziomu tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta.
Z kolei kościół Najświętszej Marii Panny uchodzi za jeden z najciekawszych budynków w Bremen. Świątynia wyróżnia się dwiema wieżami o różnej wysokości. W środku znajdują się dwa dzwony.
Co jeszcze oferuje turystom Brema?
Malownicza rybacka dzielnica Schnoor to jedno z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Bremę. Wąskie uliczki i lokalne kawiarenki tworzą charakterystyczny klimat. Dzielnica była pierwotnie zamieszkiwana przez rybaków i należała do najbiedniejszych części miasta.
Przechadzając się jej ulicami, można podziwiać charakterystyczną zabudowę, która praktycznie nie ucierpiała podczas II wojny światowej. Jako że był to obszar w większości zamieszkany przez ludzi zajmujących się połowem, pobliskie restauracje serwują przepyszne dania, których głównym składnikiem są właśnie ryby.
Schütting to znajdujący się na rynku miejskim dom cechowy z bardzo ciekawą historią. Bremen było miastem kupców i rzemieślników. W 1849 r. budynek stał się izbą handlową, w której lokalni przedsiębiorcy omawiali problemy różnych branż. Wyróżnia go bogato zdobiona fasada. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany, obecnie zachwyca turystów bardzo wystawnym wystrojem. W podziemiach mieści się klub dla dżentelmenów, do którego dostęp mają również kobiety.
W mieście znajduje się jeden z największych uniwersytetów w północnej części kraju. Kilkanaście wydziałów kształci m.in. przyszłych fizyków, matematyków, pedagogów oraz chemików. Obiekt został założony w 1971 r. z zamiarem kształcenia kadry pedagogicznej, jednak z biegiem lat powstawały nowe wydziały, a sam budynek szybko się rozrósł.
Chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku, warto wybrać się do parku różaneczników. Kolekcja kwiatów zajmuje aż 43 ha. W ogrodzie botanicznym można podziwiać drzewka bonsai, specjalną strefę, w której rosną tylko róże (ponad 200 gatunków), oraz strefę aromatyczną, w której znajdują się rośliny wydzielające piękne zapachy, takie jak lawenda czy tymianek. Odwiedzając ogród botaniczny w Bremen, nie sposób ominąć parku azalii, czyli miejsca, w którym turyści mogą zapoznać się z niezwykle interesującą florą Ameryki Północnej. W ogrodzie znajduje się również alpinarium, które zbudowane jest m.in. ze skał oraz kamieni i odzwierciedla warunki wysokogórskie. Równie ciekawym miejscem w ogrodzie jest wrzosowisko, w którym można podziwiać różne odmiany wrzosów. Co roku park odwiedza około 300 tys. osób. Jest to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania miasta.
Z kolei miłośnicy piłki nożnej mogą udać się na pobliski Weserstadion. Rozgrywane są tutaj mecze lokalnej drużyny Werder Brema. Imponujący obiekt pomieści ponad 40 tys. kibiców.
Ważną informacją jest to, że Brema posiada rozbudowaną komunikację miejską. Tramwaje dowiozą turystów do większości ciekawych obiektów.
Zobacz także:
- Justyna Steczkowska chwali syna Leona. "Całkiem nieźle wychowany"
- Komu grozi wypalenie rodzicielskie? Popełniasz te błędy?
- Pola Lis dostała telefon z groźbami śmierci. "Mam nadzieję, że odpowiednie organy znajdą osobę odpowiedzialną za to"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Allan Baxter/Getty Images