Zwolnienia z WF-u i pogarszająca się kondycja dzieci. Czy egzaminy z wychowania fizycznego będą koniecznością?

Zwolnienia z w-f
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fatalna kondycja polskich dzieci
Fatalna kondycja polskich dzieci
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Kondycja fizyczna dzieci z roku na rok wygląda coraz gorzej. Jak się okazuje, 57 procent uczniów klas IV-VI nie potrafi skakać na skakance, a 88 procent dzieci w klasach I-III nie umie wykonać przewrotu w przód. Czy matura z WF-u będzie koniecznością? O tym opowiedzieli nam Aleksandra Pezda dziennikarka oraz Paweł Raczyński trener sprawności fizycznej.

Matura z wychowania fizycznego

Raportu ekspertów warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego wykonany w ramach projektu "WF z AWF", realizowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki nie wygląda najlepiej. Dane z 2022 roku wskazują na to, że tylko 6 proc. uczniów potrafi zrobić podstawowe ćwiczenia na lekcjach WF-u. Ministrowie Bortniczuk i Czarnek mają na to sposób: testować uczniów i wpisywać ich wyniki do rejestru. Pojawiają się też pomysły matury z WF-u. Czy to dobry pomysł, by zmotywować młodych do ruchu?

Zdaniem dziennikarki porównywanie sprawności rówieśników może przynieść odwrotny skutek. Wszyscy narzekamy na ocenozę czy testomanię. Regulowanie rzeczy, które nam nie wychodzą sprawdzianami, testami, przymusem sprawi, że szkoła będzie jeszcze bardziej obciążona, a dzieci poczują na swych barkach kolejne obowiązki. Sport i aktywność ma być przyjemnością, nie karą.

- Z mojej perspektywy to zły pomysł. Nie osiągniemy tego celu, który jest w założeniu pomysłodawców - żeby ocieplić wizerunek WF-u i żeby stał się to przedmiot poważny. Wszystkie przedmioty, które są oceniane, przestają być lubiane przez uczniów – powiedziała - powiedziała Aleksandra Pezda.

Kondycja fizyczna polskich dzieci

Co trzeci nastolatek w Polsce ma nadwagę, w Europie średnio co piąty. Co więcej, polskie dzieci nie chcą ćwiczyć. Dlaczego? Zdaniem trenera, ryba psuje się od głowy. Jeżeli chcemy, by nasze pociechy były aktywne, należy dać im przykład.

- Jeżeli my sami nie jesteśmy aktywni, to trudno nam powiedzieć dziecku, że ma to robić. Zatrważające jest to, jakie są implikacje tego procesu. Ludziom w życiu dorosłym nie przeszkadza to, że nie potrafią wyliczyć cosinusa, tylko to, że są niezadowoleni z siebie, mają kompleksy. Niestety WF w szkole może być jednym z najbardziej zohydzonych przedmiotów - powiedział trener.

Dlatego właśnie uczniom należy pokazywać szerokie spektrum aktywności. To, że uczeń nie radzi sobie w bieganiu, nie oznacza, że będzie zły w pływaniu czy skokach w dal. Przedstawienie różnych dyscyplin daje większą szansę na zainteresowanie dzieci nowym sportem.

- Brakuje też edukacji o żywieniu. Współpracuje z osobami dorosłymi i ciągle słyszę, że ktoś jest na diecie, że musi się "wziąć za siebie". Gdyby to był ich nawyk, to wiedzieliby, co mają robić, jak jeść, jak funkcjonować i dlaczego sport jest ważny – powiedział trener.  

Co więcej, problemem rezygnacji z zajęć wychowania fizycznego jest także brak prysznica w szkołach. Trudno sobie wyobrazić sytuacje, w której uczniowie przez 40 minut mają biegać na czas, a następnie zmęczeni i spoceni idą na kolejne 6 lekcji. Być może możliwość odświeżenia się po aktywności dodatkowo zachęciłaby uczniów do angażowania się w lekcje WF-u.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości