Dziecko

Żel dezynfekujący groźny dla dzieci. Okuliści: "Musimy być niezwykle ostrożni"

Dziecko

dziecko, okulary

Stosowanie żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa może stanowić zagrożenie dla dzieci - ostrzegają okuliści. Kilkoro maluchów z tego powodu trzeba było operować. Preparat dostał się do ich oczu z dozowników, które były umieszczone na wysokości odpowiedniej dla dorosłych. Czym to może grozić? Co w takiej sytuacji radzą lekarze?

Żel dezynfekujący groźny dla dzieci

Francuscy okuliści ostrzegają przed zagrożeniem dla oczu dzieci, związanym ze stosowaniem żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa. Kilkoro małych pacjentów operowano, gdy preparat dostał się do ich oczu z dozowników umieszczonych na wysokości odpowiedniej dla dorosłych.

Troje dzieci poniżej 4. roku życia poddanych zostało pilnym operacjom z tego powodu - informuje Francuskie Towarzystwo Okulistyczne (SFO). Jednocześnie lekarze ostrzegają przed możliwymi uszkodzeniami oczu u dzieci spowodowanych przez środki dezynfekujące.

Musimy być niezwykle ostrożni

- zaleca profesor Eric Gabison ze szpitala Fundacji Rothschilda.

Odklejenie rogówki może trwać zaledwie 30 sekund, jeśli substancja zawierająca 20 proc. alkoholu dostanie się do oka. Żele wodno-alkoholowe zawierają od 60 do 80 proc. alkoholu

– wskazał, cytowany przez dziennik "Le Parisien".

Żel dezynfekujący niebezpieczny dla oczu

Szpital Fundacji Rothschilda apeluje o umieszczenie ostrzeżeń na temat skutków dostania się żelu do oczu. Laurent Kodjikian z SFO proponuje nawet wycofanie dystrybutorów umieszczonych na niskich wysokościach w miejscach, gdzie mogą przebywać dzieci.

W przypadku dostania się żelu do oczu zaleca się płukanie ich solą fizjologiczną lub wodą przez co najmniej 30 minut.

Jeśli dziecko skarży się na ból, ma zaczerwienione oczy lub pogarsza mu się wzrok, należy wezwać pogotowie

- radzi profesor Eric Gabison.

Chilijska policja przejęła blisko 3 tys. litrów podrabianego żelu do dezynfekcji. Oszuści fałszowali znane marki kosmetyków, aby zarobić na dużym popycie w czasie pandemii koronawirusa. Władze podkreśliły, że podrabiany preparat nie miał właściwości antybakteryjnych. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Kontrole na weselach? Wiceminister zdrowia: "Ktoś powinien egzekwować przestrzeganie limitu 150 osób"

Koronawirus. Jakie restrykcje nadal obowiązują?

Maseczki obowiązkowe niemal w całej Europie, nawet na plażach. Sprawdź, gdzie możesz zapłacić wysoką grzywnę

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości