Dziecko

Dzieci orchidee i mlecze. Czym się różnią? Jak je wychowywać, by rozkwitły?

Dziecko

Źródło:
edziecko.pl/"Zwierciadło"
Dziecko

Dzieci orchidee są wysoko wrażliwe, delikatne i wyczulone na otoczenie. Szacuje się, że stanowią około 20% populacji. Co je cechuje? Jak je wspierać, by rozkwitały? Na co zwrócić uwagę?

Dziecko orchidea - charakterystyka

Dziennikarz i autor książek David Dobbs porównał w 2009 roku dzieci wysoko wrażliwe do orchidei. Kwiaty te rozwijają się bowiem tylko w sprzyjających warunkach. Analogicznie jest z najmłodszymi, którzy wyczuleni są na otoczenie. Cechuje ich m.in.:

  • wrażliwość,
  • delikatność,
  • wyraźne odczuwanie smaków, zapachów,
  • wyczulenie na świat.

Zobacz wideo: Kiedy warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Kiedy warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Firewalking dodaje odwagi
Firewalking dodaje odwagi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wrażliwość orchidei bierze się przede wszystkim z wyczulonego układu nerwowego. Badania amerykańskiej psycholożki klinicznej Elaine Aron wyodrębniły skutki nadwrażliwości emocjonalnej. Zaliczają się do nich:

  • Wychwytywanie bodźców i rozbieranie ich na czynniki pierwsze;
  • łatwe poddawanie się stymulacji,
  • złe znoszenie przebodźcowania;
  • silnie przeżywanie emocji własnych i cudzych.

Jak wychowywać dzieci orchidee?

Dzieci orchidee bez uważnych i wyrozumiałych rodziców nie rozkwitną. Dlatego - jak podkreślają psycholodzy - ważne jest, by "podlewać" je miłością i czułością. Dla orchidei troska i akceptacja są jak tlen do życia. Pediatra W. Thomas Boyce zaznacza, że dzieci te są wyczulone na wszystko, co nowe, więc na co dzień powinny mieć zachowane rytuały, np. czytanie bajki o tej samej porze.

Orchidee często czują się gorsze od innych. Trzeba więc je zauważać i chwalić. - Doceniajcie zalety orchidei. Bądźcie wrażliwi na ich wrażliwość, a wtedy dostrzeżecie piękno ich odmienności. Orchidee mogą zakwitnąć, jeśli uszanujemy ich inność - zauważa W. Thomas Boyce.

Zobacz wideo: Jak zachowuje się przestymulowane dziecko?

Jak zachowuje się przestymulowane dziecko?
Jak zachowuje się przestymulowane dziecko? Źródło: Dzień Dobry TVN

Specjalista w swojej książce "Dziecko orchidea czy mlecz. Jak wspierać wrażliwe dzieci?" dokładnie tłumaczy, że "dzieci orchidee są niezwykle zdolne i delikatne, potrzebują jednak szczególnej troski, żeby w pełni rozwinąć swoje możliwości". Z kolei "mlecze" to pozostałe dzieci, które są bardziej odporne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: edziecko.pl/"Zwierciadło"

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości