Krystian W. jest podejrzewany o to, że wabił młode dziewczyny pod pozorem udzielenia pożyczki, zasponsorowania wejścia na dyskotekę lub oferowania pracy w modnych lokalach, a następnie gwałcił je. Podobno gwałty miał nagrywać, a nagrania wykorzystywać do szantażowania dziewcząt. W jaki sposób chronić nastolatki przed przemocą i wykorzystaniem? Korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk zapytał o to psychologa Krzysztofa Sarzałę z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.
Jednym z celów nowego rządu będzie reforma oświaty. Czy likwidacja gimnazjów to dobry pomysł? Czy oznacza to powrót do starego systemu edukacji? Co o planowanych zmianach sądzą nasi eksperci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Wróbla – nauczyciela, publicystę oraz dr hab. Krzysztofa Biedrzyckiego - Eksperta Instytutu Badań Edukacyjnych, pracownika UJ.
W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Tomańską, jej córkę i koleżankę Zosi - Jessikę. Justyna opowiedziała o książkach, które najchętniej czyta swojej małej córeczce. Czy dziewczynka sama wybiera książki do przeczytania? Co poleca swoim rówieśnikom? Jedną z ulubionych pozycji rodziny jest książka, która przez obrzydliwe tematy sprzedaje wartościowa wiedzę. O czym dokładnie mowa?
Każdego dnia w szkole dochodzi do aktów przemocy. Najczęstszymi jej przejawami są: wyzwiska, obrażanie oraz poniżanie. Niejednokrotnie jednorazowa agresja przekształca się w długofalowe nękanie. O powody dręczenia rówieśników zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Agatę Kościkiewicz, której syn był nękany w szkole oraz Lucynę Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje. Jak można pomóc ofierze dręczenia?
Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wprowadzenie w życie programu Rodzina 500 Plus. Według jego założeń każda rodzina będzie otrzymywała co miesiąc 500 zł na drugie dziecko i każde następne. Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem Markiem Tejchmanem zastanawialiśmy się, co kryje się za tą obietnicą i jak wprowadzenie tego programu będzie wyglądało w praktyce.
Obecnie większość dzieciaków po lekcjach w szkole chodzi na zajęcia dodatkowe. Czy oprócz tego angażujemy nasze dzieci do obowiązków domowych? Czy ma to walor wychowawczy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego i Sylwię Juszczak-Arnesen, aktorkę. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
O dobrej literaturze dla dzieci opowiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Kuligowska. Jakie książki czytają jej 8-letnie bliźnięta? Co czyta Franciszek, a co Helena?
Wielu rodziców pragnie, aby ich dzieci zostały sportowymi mistrzami. Motywując swoje pociechy do ciężkiego treningu, przekraczają granice i zaczynają wywierać zbyt dużą presję. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutkę Jolantę Zmarzlik i trenera Piotra Borkowskiego, aby zapytać, jak skutecznie wspierać i motywować dziecko, aby nie wywierać na nim presji.
Zobaczcie na jakie zajęcia warto zapisać dzieci od 0-5 lat. Jak wyglądają takie zajęcia i czego dzieci się podczas takich zajęć uczą?
Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomani przygotowało specjalny portal edukacyjny, na którym znajdują się wszelkie eksperckie porady, jak sobie radzić z dopalaczami. Czy edukacja to dobra i skuteczna forma walki z dopalaczami? Zapytaliśmy o to zastępcę Dyrektora Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii Bogusławę Bukowską i nadkomisarz Joannę Czachowską, które gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Ekspert Dzień Dobry TVN trener personalny Tomasz Choiński przygotował dla nas trening ogólnorozwojowy. Jak wygląda kangur, deska, a jak skakanie przez skakankę bez skakanki? Jak wyglądają ćwiczenia z elementami boksu?
Miłość, komunikacja i kontakt. Taką filozofię wychowania dzieci wyznaje małżeństwo Tymańskich. Bliski kontakt fizyczny przejawia się między innymi w noszeniu dzieci, dlatego Maria, żona Tymona nosi dwuletniego Teo i półroczną Lunę w chustach. Jakie są zalety "chustowania"? I dlaczego Tymon nie nosi dzieci w chustach?
Ośmiu gimnazjalistów z Gdańska: Mateusz, Dawid, Kosma, Kuba, Mateusz, Maksymilian, Maciej i Rafał wykazało się sporą odwagą. Chłopcy, idąc na trening, usłyszeli wołanie o pomoc starszej pani, która właśnie została okradziona. Bez wahania okrążyli podejrzaną o kradzież kobietę. Nie mieli żadnych obaw i wątpliwości? Skąd w nich ta dojrzałość? Która ze sportowych gwiazd postanowiła się z nimi skontaktować? Z chłopcami rozmawiał korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk.
Mira - dziewięcioletnia córka Wojciecha Majchrzaka jest typem sportowca, lubi wyzwania i niespodziewane wypady z tatą. Tym razem wybrali się na Mazury. Odwiedzili Mazurolandię w Parczu i wieś Galiny. Czy znaleźli tam coś ciekawego dla dzieci w wieku Miry? Co nie podobało się dziewczynce? Ile kosztował wyjazd, a ile poszczególne atrakcje?
W cyklu "Słodki ciężar" czas na 8-9 tydzień ciąży. Jak powinna się odżywiać w tym okresie przyszła mama? Czy ma jakieś dolegliwości? Jakie narządy są już rozwinięte u dziecka? Czy na typ etapie rozwoju zarodek odbiera jakieś sygnały od mamy?
Natalia Lysina samotnie wychowuje 6-letnią Zuzię. Pani Natalia jest stylistką paznokci i pracuje w domu. Niestety dziewczynka często przeszkadza mamie w pracy. Nasza bohaterka nie chce jednak wynajmować lokalu ani pracować w innym salonie bo jak mówi, wówczas w ogóle nie widywałaby córki. Jak powinna lepiej zagospodarować swój czas? Niedoskonałej mamie postanowiła pomóc Joanna Kot – psycholog.
„Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?
Niepłacenie alimentów dotyczy zarówno ojców, jak i matek. Kto według statystyk płci rzadziej? Czy jest w końcu skuteczny sposób na osoby, które zalegają z alimentami? Czy rzeczywiście mężczyźni są niesprawiedliwie traktowani przez sądy rodzinne, które zasądzają od nich tylko alimenty, bez możliwości sprawowania opieki naprzemiennej? Co sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Tatar ze Stowarzyszenia "Dla naszych dzieci", adwokat Zbigniewa Romana i Ireneusza Dzierżęgę ze Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.
Z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertem Ministerstwa Zdrowia ds. niepłodności prof. Waldemarem Kuczyńskim oraz prezeską stowarzyszenia "Nasz bocian" Anną Krawczak porozmawialiśmy na temat kontrowersji, jakie budzi nowa ustawa o zapłodnieniu in vitro. Czy to prawda, że w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie zgłosić, że nasze dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro? Dlaczego niebiologiczny ojciec będzie zobowiązany składać oświadczenie woli? Czy faktycznie nowelizacja ta stygmatyzuje? Jakie wątpliwości budzi? Zobaczcie, jakie przepisy wejdą w życie niebawem!
Papież Franciszek ponownie zaskoczył. Tym razem upoważnił wszystkich księży do rozgrzeszania z aborcji. Do tej pory mogły to robić tylko osoby do tego wyznaczone. Jak księża oceniają tę zmianę? Jak poradzić sobie z traumą po aborcji? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychotraumatologa Izabelę Barton-Smoczyńską i ks. Leszka Slipka.
Misie, otulacz, śpiworek wchłaniający wilgoć i kołyska, która rośnie razem z dzieckiem - to wszystko ma pomóc przy usypianiu noworodka. Jakie inne gadżety przydadzą się świeżo upieczonym rodzicom? O tym ekspertka Dzień Dobry TVN Anna "Gadżet" Nowak-Ibisz. Posłuchajcie, jak szumią grzyby ;)
Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła Monika Mrozowska, mama trójki dzieci, z których najstarsza córka ma 12 lat. Naszym widzom aktorka poleciła książki dla dzieci w wieku nastoletnim. Jakie tytuły zrobiły na niej największe wrażenie? Czy Agatha Christie może być książką na zachętę dla 12-latki, która nie lubi czytać? Jakimi sposobami pomóc dziecku odnaleźć przyjemność w czytaniu?
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz - mama 7-letniego Rysia zabrała syna i jego przyjaciela na wycieczkę do najciekawszych zamków w Polsce. Kto zaskoczył ich, kiedy zbliżali się do pierwszego zamku? Co zobaczyli na szczycie wulkanu? Czego nauczyli się od wieśniaka? Na Ulę i chłopców czekały też inne atrakcje - obiad w średniowiecznej kuchni, przechodzenie przez ściany i lekcje magii niczym w "Harrym Potterze". A na koniec... wystrzałowa niespodzianka. Ile kosztuje taka wycieczka?
Zdarza się, że musimy awaryjnie zabrać ze sobą do pracy nasze dziecko. Czy to dobry pomysł? W jaki sposób niektórzy pracodawcy idą na rekę pracującym mamom? O tym goście Dzień Dobry TVN: Agnieszka Kaczanowska - mama trójki dzieci, dziennikarka i bizneswoman Olga Kozierowska - mama trójki dzieci oraz wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych dr Iga Magda.
Mama trójki dzieci Karolina Nowak to kolejna bohaterka cyklu "Niedoskonała mama". Niedawno jednej ze swoich pociech "zafundowała" poważną zmianę w życiu. Czteroletnia Marysia musiała zmienić przedszkole i bardzo trudno jej się z tym pogodzić. Jak Pani Karolina może pomóc córce w nowej sytuacji? Czy organizowanie dziecku spotkań z "dawnymi znajomymi" to dobry pomysł? A może lepszym będzie zaprosić do domu koleżankę z nowego przedszkola? Dlaczego zmiana pozycji społecznej dziecka jest dla niego tak trudna do akceptacji? Czemu dziecko doświadczające trudności, lepiej radzi sobie w późniejszym życiu? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Pani Karolina i psycholog dziecięcy Magdalena Śniegulska.
W ostatnim czasie szkolne zajęcia wychowania fizycznego przeszły niemałą rewolucję. Pisaliśmy o tym, jak zachęca się uczniów do aktywnego udziału w lekcjach WF-u, a to być może nie koniec zmian! Dyrektor Wrocławskich Torów Wyścigów Konnych Jerzy Sawka opowiedział naszej reporterce o swoim innowacyjnym pomyśle. Czy wprowadzenie jazdy konnej, jako jednej z dyscyplin na zajęciach WF, to ciekawy pomysł? Czy, dzięki temu, uczniowie chętniej podejmą aktywność fizyczną? We Wrocławiu ruszył własnie pilotażowy program takich lekcji. Uważacie, że ma szansę na powodzenie?
Poranne wstawanie do szkoły dla wielu dzieci to prawdziwy koszmar. Senność, problemy z koncentracją i rozdrażnienie - tak przeważnie wygląda ich pierwsza godzina lekcyjna. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Michała Skalskiego, który wyjaśnił skąd u uczniów "syndrom pierwszej godziny lekcyjnej". Czy nasze dzieci pracują ponad swoje siły? Witold Młynarczyk - dyrektor łódzkiego gimnazjum - powiedział, dlaczego jego zdaniem przesunięcie pierwszej lekcji na późniejszą godzinę to niekoniecznie słuszne rozwiązanie, a Kuba Zdrójkowski, nastoletni uczeń zdradził nam, jak wygląda jego początek dnia w szkole. Jak długo powinny sypiać nasze dzieci?
To zobowiązania zawodowe są główną przyczyną tego, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim dzieciom. Wiele pociech cierpi z tego powodu. Czy da się pogodzić pracę z macierzyństwem? O to, jak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: wokalistkę Magdę Steczkowską, psychologa Małgorzatę Ohme i dziennikarza Faktów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Lewińską - mamę czwórki dzieci. Co aktorka czyta swoim młodszym pociechom? Co poleca innym mamom? Dlaczego nie lubi zbyt zawiłych historyjek?