Herbatka góralska, czekoladki z likierem. Produkty spożywcze często są nasączone alkoholem. Czy można je w takim razie podawać dzieciom? Czy czekoladkami z alkoholem można się upić? Czy kobiety w ciąży mogą spożywać produkty z alkoholem? Czy jeśli spożywamy takie produkty mamy alkohol w wydychanym powietrzu? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była dietetyczka Justyna Mizera.
Podobno każde dziecko ma swoje sekrety. Te większe i te mniejsze. Już w przedszkolu dzieci mają swoje dziecięce tajemnice. Potem dorastają, a tajemnice dorastają wraz z nimi. Czy rodzice powinni naciskać na absolutną szczerość w relacjach? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: psycholog Małgorzata Bajko, Edyta Zdrójkowska, mama 15-letnich bliźniaków oraz Mariusz Szwed - ojciec 11-letniej Julii i 6-letniego Piotra. Czy ich dzieci wyjawiają im swoje najskrytsze tajemnice?
Kiedy, od momentu porodu, można zacząć ćwiczyć? Czy po cesarskim cięciu można wykonywać wszystkie rodzaje ćwiczeń? Czym różnią się ćwiczenia po porodzie naturalnym od tych po porodzie przez cesarskie cięcie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: trener personalny Szymon Gaś oraz ginekolog i położnik Grzegorz Południewski. Szymon z pomocą dwóch dziewczyn pokazał kilka zestawów ćwiczeń - dla wszystkich pań, bez względu na to, w jaki sposób urodziły.
Ta historia wstrząsnęła całą Polską. Trzydziestoletnia kobieta - po zapłodnieniu metodą in vitro - urodziła nie swoje dziecko. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że plemniki pochodzą od partnera kobiety, która urodziła, a komórka jajowa od innej matki. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ u dziecka stwierdzono wady genetyczne. Kto w myśl polskiego prawa jest matką dziecka, a kto ojcem? Dlaczego mogło dojść do pomyłki? Jak sprawa wygląda od strony prawa karnego? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ginekologiem Romualdem Dębskim i adwokatem Luką Szaranowiczem.
Polacy biorą suplementy na potęgę. Panuje powszechna opinia, że produkt, który nie jest na receptę jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Potem przekonanie to przenosimy na nasze dzieci. Czy suplementy dla dzieci są bezpieczne i konieczne? O tym w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Katarzynę Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae oraz lekarza pediatrę Pawła Grzesiowskiego.
Sąd zasądza alimenty, jednak coraz częściej kobiety borykają się z ich nieściągalnością. Przez lata walczą, by ojcowie ich dzieci wzięli za nie odpowiedzialność. To polska niechlubna rzeczywistość. Dlaczego egzekucja prawa nie działa? Czy kobiety naprawdę są bezbronne? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Anna Pietruszka–Dróżdż z Fundacji MaMa oraz Piotr Kaszewiak, adwokat i rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.
Jakie najczęściej błędy popełniają rodzice usypiając dzieci? Jakie błędy w usypianiu niemowlaka popełniają rodzice na samym początku, w pierwszych dniach życia dziecka? Kiedy definitywnie odradza się spanie z dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Agnieszka Piotrowska trenerka zasypiania dzieci.
Polska - jako członek Unii Europejskiej - powinna dostosować swoje prawo do regulacji unijnych. Teraz przyszła pora na przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Co może się zmienić? Czy nowe regulacje niosą ze sobą jakieś niebezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z biochmechanikiem zderzeń Pawłem Kurpiewskim i Inspektorem Biura Ruchu Drogowego KGP Markiem Konkolewskim.
Monika Pyrek to dumna mama półtorarocznego Grzesia. Rodzice dzielą zazwyczaj swoje dzieci na jadki lub niejadki. Ile tak naprawdę powinno jeść dziecko? Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców i warzyw. Okazuje się, że pryncypialną rolę odgrywa tu natura, a dokładniej neurony lustrzane. W studiu Dzień Dobry TVN Monice towarzyszyła ekspertka „Zdrowego startu w w przyszłość” - Anna Rzeszotek.
Powstał pomysł na stworzenie bielizny "antypedofilskiej", na której widnieje napis: "To jest moje miejsce intymne". Jak pomysł ocenia gość Dzień Dobry TVN psychoterapeutka Małgorzata Liszyk-Kozłowska? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? Czemu to służy? Jak zakodować intymność w dziecku?
W Polsce wzrasta liczba nieszczepionych dzieci. Obecnie jest ich ok. 7 tys. Za brak szczepień rodzicom grozi kara. Jaka? Kto ją może nakładać? Czy jest to kara jednorazowa? Czy można odwołać się od decyzji o ukaraniu? Wyjaśnił to ekspert Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz. Agnieszkę Kutyłowską - członkinię ogólnopolskiego stowarzyszenia STOP NOP zapytaliśmy o odpowiedzialność społeczną rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci.
Dlaczego w niektórych szkołach rodzice muszą płacić za dostęp do dziennika elektronicznego? Czy szkoły, które pobierają od rodziców dodatkową opłatę, łamią prawo? Dlaczego przepisy MEN nie są precyzyjne? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Minister Edukacji Narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską, Wiesława Włodarskiego, dyrektora L Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, a także Wiolettę Krzyżanowską, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie.
Przychodzi taki czas w życiu rodzica, gdy dziecko dorasta, na komunię dostaje pierwszy komputer i się zaczyna. Portale społecznościowe stoją przed nim otworem. A tam niekontrolowane przez nikogo treści. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: psycholog Karolina Jarosz, Agata Kościkiewicz – mama Janka i Mikołaja, Aida Kosojan – Przybysz – wizjonerka, mama Alicji i Margo. Czy ingerowanie w komputer czy historię odwiedzanych stron jest ingerowaniem w prawo do intymności nastolatka? Jak daleko może posunąć się rodzic kontrolując własne dziecko?
Dziecko potrzebuje naszego wsparcia i nauki, by móc zacząć samemu jeść. Dzieci we wszystkim naśladują swoich rodziców. Miękkie kawałki owoców i warzyw, małe pomidorki. Jedzenie uformowane w zwierzaki. Jakie jeszcze produkty wybierać do nauki samodzielnego jedzenia? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Rzeszotek.
Ostatnio ożywioną dyskusję wywołał artykuł felietonistki Agnieszki Kublik, w którym skrytykowała ona matkę zmieniającą dziecku pieluchę przy restauracyjnym stoliku. O tym czy w Polsce miejsca publiczne są przystosowane dla rodziców z dziećmi i kogo denerwują, a kogo nie, dzieci biegające po restauracji rozmawialiśmy z Agnieszką Kręglicką, Martą Żysko-Pałubą i Anną Muchą.
Kiedyś dzieci spędzały dużo czasu na podwórkach. Wisiały głową w dół na trzepakach, grały w piłkę i bawiły się w chowanego. Mamy od czasu do czasu wychylały się przez okno, żeby sprawdzić, czy ich pociechy nie przepadły lub, żeby zawołać dzieci na obiad. Na szyjach wielu maluchów był zawieszony klucz do domu. I nikogo nie dziwiło, że siedmiolatek sam maszeruje do domu i do 17.00 siedzi w nim bez opieki. Teraz to nie do pomyślenia. O wychowywaniu dzieci kiedyś i dziś rozmawialiśmy z Małgorzatą Terlikowską i psycholog Małgorzatą Ohme. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.