W dzisiejszym kąciku literackim Dzień Dobry TVN gościliśmy aktora Rafała Rutkowskiego. Pokazał nam książki, które czyta ze swoim dziesięcioletnim synem Kubą. Co w nich jest takiego szczególnego? Czy aktor czyta synowi książki dostosowane do jego wieku?
O tym, jak dużym problemem wychowawczym może być zbytnia pobłażliwość rodzica wobec dziecka, rozmawialiśmy z psychologiem dziecięcym Aleksandrą Piotrowską i zmagającą się z efektami braku konsekwencji, samotną mamą, Anną Pisarzewską. Jak można poradzić sobie z taką sytuacją, nad czym musi popracować mama i jak może uzmysłowić dziecku konsekwencje jego postępowania?
Kilka dni temu policja zatrzymała 17-letnią Wiktorię, która prawdopodobnie pchnęła nożem swoją koleżankę Agatę. Prokuratura podejrzewa, że było to zabójstwo na prośbę i za zgodą ofiary. Czym ten czyn różni się od zwykłego zabójstwa? Jaka kara grozi za zabójstwo na prośbę? Co "siedzi w głowie" osoby, która decyduje się na pomoc w samobójstwie? Dlaczego nastolatki są coraz bardziej brutalne? Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa dziecięcego Monikę Perkowską i adwokata Lukę Szaranowicza.
Kuba Klawiter zaprezentował w Dzień Dobry TVN gadżety, które przypadną do gustu każdemu dziecku. Były to interaktywne zabawki na każdą kieszeń. Idealne prezenty na Dzień Dziecka.
Wykształcenie odpowiedniej postawy u dzieci związanej z zarządzaniem finansami jest niezwykle trudnym zadaniem. Kiedy należy rozpocząć edukację finansową naszych pociech? Jak nauczyć je czym jest zarabianie pieniędzy? Kiedy dawanie kieszonkowego ma sens? Co powinno być wyznacznikiem jego wysokości? Gośćmi Dzień Dobry TVN były Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy oraz Daria Widawska, aktorka i mama 7-letniego syna. Czy dajecie swoim dzieciom kieszonkowe?
W akcie desperacji rodzice podrzucili maleńkiego synka do szpitala. Po chwili chcieli go odzyskać. Nie było to jednak możliwe. Postawili więc dochodzić swoich praw przed sądem. Dlaczego podjęli decyzje o porzuceniu dziecka? Jakie mają szanse, by odzyskać prawa rodzicielskie do synka?
Co roku, w krajach rozwijających się, za mąż wydaje się ponad 14 milionów dziewczynek, które nie skończyły 18 lat. Dominika Kulczyk odwiedziła Etiopię gdzie, mimo iż małżeństwa dzieci są nielegalne, tradycja i względy materialne biorą górę nad prawem. Już dziś o 11.00 w programie "Efekt Domina" zobaczymy "Historie dziewczynek, które nie mają wolności, które są skazane na ślub, które nie mogą wybierać..."
Tym filmem Joey Salads zszokował miliony rodziców na całym świecie. Za ich zgodą sprawdził, czy dziecko zaczepione przez obcą osobę na placu zabaw przybiegnie do mamy, czy pójdzie razem z nieznajomym. Efekt zadziwił nawet jego samego. Ten sam eksperyment przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski. Ile wykonał prób? Czy któraś zakończyła się niepowodzeniem?
"Bajkowy efekt domina" - to edukacyjna książka oraz audiobook wydany przez Kulczyk Foundation. Dominika Kulczyk do współpracy nad audiobookiem zaprosiła między innymi: Piotra Fronczewskiego, Agnieszkę Dygant i obecnego w studiu Tomasza Ossolińskiego. Przychód ze sprzedaży bajek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? W jakich miejscach gwiazdy czytały dzieciom książki? W studiu Dzień Dobry TVN o akcji opowiedziała jej pomysłodawczyni - Dominika Kulczyk oraz Tomasz Ossoliński, projektant, który zaangażował się w projekt.
Najmłodsza - spośród czterech córek Ewy Szydłowskiej - Laryssa cierpi na stwardnienie guzowate, rzadką chrobę genetyczną w wyniku, której w wielu narządach tworzą się guzki. Laryssa ma guzy w mózgu i czesto miewa ataki padczki. Jej mama żyje z nieustannym lękiem o zdrowie córki. Nigdy nie wie czy płacz i marudzenie są spowodowane głodem i zmęczeniem, czy może rozwijającą się chorobą. Jest zestresowana i załamana. Czy psycholog Aleksandra Piotrowska jest w stanie pomóc Pani Ewie? Czy starsze córki mają żal do mamy, że nie ma dla nich wystarczająco dużo czasu? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Mama niedoskonała".
Dyrektor jednego z przedszkoli nie wyraziła chęci przedstawienia rodzicom koncepcji swojego programu nauczania. Fakt ten wzbudził ich sprzeciw. Do kogo powinni się wówczas zgłosić o pomoc? Gdzie wnieść skargę? I czy można odwołać dyrekcję publicznej placówki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy naszego eksperta Lukę Szaranowicza.
O książkach dla dzieci, z aktorką Kariną Kunkiewicz, rozmawiała Dorota Wellman. Lubicie czytać dzieciom książki przed snem? Kto wcześniej usypia - Wy czy one? :) Wpisujcie tytuły ulubionych lektur Waszych dzieci! Ile razy już je czytaliście? :)
Córka Pani Moniki urodziła się kilka godzin wcześniej niż księżniczka Charlotte Elizabeth Diana. Przypadek o tyle niezwykły, że Monika Tano już drugi raz lądowała na porodówce dokładnie w tym samym czasie, co Księżna Kate. Zbieg okoliczności? Jak zmieniło się życie rodziny Tano po narodzinach Aurelki. Czy zainteresowanie mediów nie jest zbyt męczące? Czy Pani Monika będzie teraz śledzić losy rodziny królewskiej? Z mamą polskich "royal babies" rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Zwłaszcza w szkole. Czy maluchy ze zdiagnozowanym schorzeniem mogą uczyć się razem z innymi dziećmi? Jakie zalecenia obowiązują nauczycieli, którzy pracują z nadpobudliwymi uczniami. Opowiedziała o tym Danuta Kozakiewicz, dyrektorka szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie. Z kolei z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym porozmawialiśmy o tym, czym tak naprawdę jest zespół ADHD. Wyróżniamy jego trzy objawy. Jakie? Potocznie mianem "ADHD" określamy malucha, które zwyczajnie jest niegrzeczne. Czy słusznie?
Fakt adopcji może być przed dzieckiem skrywany, aż do jego pełnoletności. Takie jest polskie prawo. To od woli adopcyjnych rodziców zależy, czy powiedzą o tym dziecku wcześniej. W dzisiejszym odcinku "Rozmów w Toku" historie adoptowanych, którzy zdecydowali się odnaleźć swoich biologicznych rodziców oraz rodzeństwo. Jak wyglądały ich spotkania?
Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadził test, w którym sprawdził, jak weryfikowane są matury. Jak zmienia się wynik tego samego egzaminu w zależności od tego, kto go sprawdza i o jakiej porze? W przypadku jakiego przedmiotu zaobserwowano największą różnicę podczas sprawdzania? Czy egzaminy zewnętrzne są zatem bardziej obiektywne? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Michał Sitek, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych ds. Badawczych.
Ulewanie, czyli refluks żołądkowo-przełykowy, to stan fizjologiczny, który powinien ustąpić przed ukończeniem 18-miesiąca życia dziecka. Co jest przyczyną ulewania u niemowląt? Czy nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi może powodować ulewanie pokarmu? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja Obsługi Malucha" i skorzystajcie z rad położnej Karoliny Ebebenge!
Alternatywą dla tradycyjnej formy nauczania jest edukacja domowa lub demokratyczna. W tym ostatnim systemie dzieci uczą się samodzielnego wyszukiwania informacji, same decydują, czego chcą się uczyć, a czego nie. Czy dla maluchów nie jest to zbyt duża odpowiedzialność? Jakie są zalety, a jakie wady edukacji demokratycznej? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Darią Krawczyk-Borys - mamą Inez i Blanki, które uczą się w domu, Justyną Masella-Praszyńską - mamą Magdy i Mikołaja, która pracuje i ma dzieci w szkole demokratycznej oraz z psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą.
Robienie baniek mydlanych to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Nasz ekspert zademonstrował, jak samodzielnie zrobić je w domu. Fizyk Tomasz Rożek zapewnia, że według jego przepisu są najlepsze! :) Dlaczego bańki mydlane tak szybko pękają? Czy Zuzia i Jaś, dzieci Tomasza Rożka, były zadowolone z zabawy?
Wiele pań w ciąży wybiera poród w wodzie, ponieważ panuje opinia, że jest on mniej bolesny i krócej trwa. Jakie kobiety kwalifikują się do porodu w wodzie? Czy to prawda, że dzieci, które rodzą się tą metodą są spokojniejsze? Czy są jakieś minusy porodu w wodzie? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog Grzegorz Południewski.
Czy wynajęcie surogatki jest w Polsce przestępstwem? W przypadku konfliktu stron - kto ma prawa do dziecka? Kobieta, która zleca zapłodnienie, czy ta która rodzi dziecko? Co grozi rodzicom, gdy sprawa ujrzy światło dzienne? O komentarz w Dzień Dzień Dobry TVN poprosiliśmy adwokata Piotra Kaszewiaka.
Dziś, egazaminem z języka polskiego, rozpoczynają się matury. Do matury w tym roku przystąpi ponad 300 tys. uczniów w całej Polsce. Dziennikarz Dzień Dobry TVN mateusz Hładki wybrał się do jendego z warszawskich liceów, by przypomnieć sobie swoje egzaminy maturalne. Jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy? Czy będzie łatwiej, czy może trudniej niż w ubiegłym roku? Dlaczego tegoroczne matury są wyjątkowe? I czy maturzyści są zestresowani? I najważniejsze, czy założyli czerwoną bieliznę na szczęście? :-)
Do matury kilka dni. To ostatnia moment na powtórkę lub... na naukę :-) Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak do egzaminu dojrzałości przygotowują się tegoroczni maturzyści. Czym się różni barchan od wydmy parabolicznej? Jak wypada znajomość lektur? Co licealiści mają do "Dziadów", która książka była "zryta" i, dlaczego nad Niemnem było ciekawie? Czy wiecie, czym są językowe wyznaczniki spójności tekstu? Zobaczcie, co można, a czego nie można robić podczas egzaminu maturalnego!
W kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Instrukcja obsługi malucha" położne Karolina Ebebenge i Małgorzata Krucz podpowiadają, jak uspokoić płaczące dziecko. Jakie są najskuteczniejsze metody? Czy szum suszaki jest dobrym rozwiązaniem?
Czy informować pracowników przedszkola i rodziców innych dzieci o tym, że nasze dziecko jest zarażone wirusem HIV? Kto powinien o tym powiedzieć? Czy istnieje ryzyko zakażenia podczas zabawy w przedszkolu? Czy placówka może nie przyjąć dziecka zarażonego? A jeżeli tak się stanie, to jak powinniśmy zareagować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Lukę Szaranowicza, psychologa Małgorzatę Kruk i prof. Magdalenę Marczyńską, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. A co Wy myślicie na ten temat? Zgadzilibyście się, by Wasza pociecha chodziła z dzieckiem z HIV do przedszkola?
Jak szybko powrócić do formy sprzed ciąży? Co zrobić, gdy w nawale obowiązków nie ma czasu na fitness na siłowni? Sposób znalazła Joanna Brzezińska, która zaczęła ćwiczyć podczas spacerów z kilkumiesięcznym dzieckiem. Jak udało jej się zachęcić do tego również inne mamy? Czy wózek jest dobrym narzędziem do pracy? Jak wymyśla swoje programy do ćwiczeń? Czym sie inspiruje? Czy ich wykonywanie jest bezpieczne?
Dlaczego "Mikołajek" jest ulubioną książką synów Agaty Kościkiewicz? Czy synowie utożsamiają się z głównym bohaterem? Czy tak samo jak "Mikołajek" lubią rozrabiać? Kiedy Agata Kościkiewicz czyta Jankowi i Mikołajowi najchętniej? Dlaczego uważa, że do chłopców najbardziej trafiają komiksy?
Davina Reeves-Ciara postanowiła uszyć praktyczną sukienkę. Pomaga jej w tym przyjaciółka Kasia. Skąd pomysł na samodzielne szycie ubrań? Co wyróżnia sukienki szyte przez Kasię? Jak dziewczyny się poznały? Co sprawiło, że między nimi "zaiskrzyło"? Davina w ramach podziękowań przygotowała dla Kasi niespodziankę. Jaką?
Dziś drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie zmierzą się z testami matematyczno-przyrodniczymi. Jak przebiega sam egzamin? Dlaczego jego wynik jest tak istotny? Kto bardziej się denerwuje - dzieci czy rodzice? Jakie nastroje panowały chwilę przed rozpoczęciem egzaminu - sprawdził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Na tę dolegliwość cierpi jedno na pięcioro dzieci, a jej objawy występują najczęściej pomiędzy godziną 18:00 a 22:00. Kolka u niemowląt zazwyczaj pojawia się około trzeciego tygodnia życia, a ustępuje około czwartego miesiąca życia dziecka. Dlaczego u niemowląt pojawiają się kolki i jak im zaradzić? Jak masować brzuszek dziecka i, kiedy powinno się to robić? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha"