Zmiany w podróżowaniu po Europie. Kto na nich skorzysta?

Osoba w maseczce na lotnisku
Zmiany w podróżowaniu po Europie. Kto na nich skorzysta?
Źródło: Phynart Studio/Getty Images
W dobie pandemii COVID-19 podróżowanie, w tym po Europie, jest znacznie utrudnione. Mimo to, wiele osób decyduje się na różnego rodzaju wyjazdy, w tym urlopy. W związku z rosnącą liczbą osób zaszczepionych rozważane są scenariusze w ułatwieniu podróżowania. Od kiedy i na jakich warunkach?

Łatwiejsze podróżowanie po Europie - od kiedy?

W związku z wciąż trwającą pandemią toczą się rozmowy o poluzowaniu pandemicznych obostrzeń. Miałoby to ułatwić przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej dla osób, które posiadają ważny certyfikat covidowy. Ministrowie spraw europejskich zgodzili się, że od 1 lutego powinny zakończyć się ograniczenia swobodnego ruchu. Oznaczałoby to, że osoby zaszczepione z ważnym certyfikatem nie musiałyby przechodzić kwarantanny i dodatkowych testów. 

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Certyfikat covidowy a podróże po Europie

Dzięki zmianom w prawie możliwe byłoby podróżowanie przy pełnym zaszczepieniu i z ważnym certyfikatem covidowym. Ministrowie zgodzili się również, że do podróży uprawniałyby także testy: negatywny PCR w ciągu 72 godzin lub negatywny antygenowy zrobiony w ciągu 24 godzin przed podróżą. Podobnie działałyby certyfikaty ozdrowieńców - ważne 180 dni od wyzdrowienia.

Jak powiedział Clement Beaune, sekretarz stanu do spraw europejskich Francji, kluczowe jest podejście do człowieka, a nie miejsca, w którym mieszka. Oznaczałoby to, że osoby, które mieszkają na terenie, gdzie jest duża ilość zarażonych, nie uniemożliwiałaby wyjazdu za granicę, jednak na terenie Unii. Jak mówił sekretarz: "Dlatego o wiele bardziej koncentrujemy się na indywidualnej sytuacji osób – zaszczepionych lub nieszczepionych – niż na sytuacji epidemicznej tego lub innego kraju lub regionu UE, przy czym ważne jest, aby wprowadzić więcej ograniczeń dla osób nieszczepionych".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!