W okolicach Wejherowa (woj. pomorskie) pojawiły się lodowe włosy. To dość rzadkie zjawisko, które wymaga określonych warunków pogodowych i obecności pewnego organizmu. Jak powstaje?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Lodowe włosy na Pomorzu
Na Kontakt24 wpłynęły zdjęcia tego niesamowitego zjawiska - lodowych włosów. Charakterystyczne białe włoski stworzone z lodu osadziły się na opadłych gałęziach. Zdjęcia tego zjawiska nadesłano na Kontakt24.
Jak powstają lodowe włosy?
Lód włóknisty, znany również jako lodowe włosy, to rzadkie zjawisko, które wymaga spełnienia kilku warunków do jego powstania. Jednym z nich jest obecność grzyba o nazwie łojówka różowawa (Exidiopsis effusa), który opóźnia proces krystalizacji wody. Kolumny tej cieczy są wypychane do góry, gdzie spotykają się z zimnym powietrzem i zamarzają, tworząc delikatne, włókniste kryształki przypominające włosy. Aby mogły się one pojawić, konieczne jest również wystąpienie ujemnej temperatury w warstwie powietrza przyziemnej oraz wysoka wilgotność.
Zjawisko lodowych włosów obserwowane jest od 1918 roku, jednak dopiero w 2015 naukowcy odkryli, w jaki sposób powstaje. Zjawisko to obserwowane jest jedynie na półkuli północnej.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Czym jest okiść? Czy jest groźna?
- Widzisz parujący śnieg lub lód? To wcale nierzadkie zjawisko fizyczne, które można sprytnie wykorzystać
- Lodowe góry widziane na Bałtyku. "To zjawisko przyciąga wielu turystów"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Kontakt24/TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24