Wstrząsająca historia Studni Czarownic w Edynburgu. Zamordowano nawet 300 kobiet

Turyści zwiedzający zamek w Szkocji
Zamek w Edynburgu
Źródło: LightRocket/Getty Images
Zamek w Edynburgu co roku odwiedza ponad milion ludzi. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że kroczy po tej samej ziemi, która kiedyś widziała straszliwą śmierć setek oskarżonych o czary kobiet. Winnym odmawiano odpowiedniego pochówku, a szczątki pozostawiano w miejscu śmierci.

Oskarżenia o czary w Szkocji

Szkocki król Jakub VI wierzył, że czary są formą satanizmu i że każdy, kto posiadał te nadprzyrodzone zdolności, był opętany przez diabła. W rezultacie w XVII i XVIII wieku ponad 4000 rzekomych czarownic (w większości kobiet) zostało skazanych na śmierć. Pod koniec XVII wieku przestano palić oskarżone na stosie, a zaczęto je wieszać. Ostatnie powieszenie miało miejsce w 1728 roku.

Astrologia i ezoteryka

Horoskop na Chiński Nowy Rok. Co nas czeka w Roku Smoka?
Źródło: Kinga Dyczewska / Dzień Dobry TVN
Horoskop - ogólny
Horoskop - ogólny
Horoskop numerologiczny na 2024
Horoskop numerologiczny na 2024
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Numerologiczne tajemnice
Numerologiczne tajemnice

Każdy mógł zostać oskarżony o używanie czarnej magii. Zamordowane kobiety były często psychicznie chore lub zajmowały się zielarstwem. Przechodziły różne testy, aby sprawdzić, czy faktycznie posiadają nadprzyrodzone zdolności. Podejrzane były wiązane za ręce i stopy, a następnie wrzucane do wody, aby ustalić, czy są niewinne. Te, które utonęły, oczyszczano z zarzutów. Natomiast osoby, które przeżyły, oskarżano o czary i wysyłano na stos.

Jednym z najsłynniejszych przypadków były procesy czarownic z North Berwick. To tam Jakub VI, po powrocie do Szkocji po odebraniu swojej nowej narzeczonej z Danii, napotkał sztormy tak straszne, że jego statek musiał zawrócić. Był przekonany, że burze były dziełem czarownic z North Berwick - małej, nieznaczącej nic wiosce na szkockim wybrzeżu. Około 70 kobiet oskarżono o bycie czarownicami lub ich wspólniczkami, a następnie powieszono lub spalono na stosie.

Studnia Czarownic w Edynburgu

Nieopodal zamku w Edynburgu znajduje się Studnia Czarownic. To miejsce, gdzie przez setki lat palono czarownice. W XVI wieku w tym miejscu zamordowano więcej kobiet niż gdziekolwiek indziej w Szkocji. Każdej ofierze odmówiono odpowiedniego procesu. Niektóre źródła podają, że zamordowanych mogło być nawet 300 kobiet.

Obecnie Studnia Czarownic to mała fontanna, które historia sięga końca XIX wieku. W 1894 r. Sir Patrick Geddes, filantrop znany z innowacyjnego myślenia w planowaniu urbanistycznym, zlecił swojemu przyjacielowi i artyście Johnowi Duncanowi zaprojektowanie publicznej fontanny do picia w pobliżu zamku, aby upamiętnić kobiety bezsensownie prześladowane za czary. Misternie wyrzeźbiona fontanna Duncana zawiera symbole dualizmu dobra i zła, a także ikony uzdrawiania i higieny.

Studnia Czarownic w Edynburgu
Oskarżenia o czary w dawnej Szkocji
Studnia Czarownic w Edynburgu
Źródło: Wikipedia

Następnym razem, gdy odwiedzisz Zamek w Edynburgu, znajdź Studnię Czarownic. Pomyśl o niewinnych kobietach, które padły ofiarą tego nikczemnego okresu historii i przypomnij sobie, jak daleko zaszliśmy, w sensie kulturowym, od tamtych przerażających czasów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości