Halloween - kontrowersyjne święto
Halloween przywędrowało do Polski prosto ze Stanów Zjednoczonych około 30 lat temu. Jest obchodzone zawsze 31 października. Głównym symbolem jest wydrążona i podświetlana od środka dynia, która koniecznie musi mieć przerażającą minę. Tradycyjnie tego dnia dzieci i młodzież nie tylko chodzą po domach w poszukiwaniu cukierków, ale także odwiedzają straszne farmy oraz organizują liczne zabawy.
Obecnie w Polsce nie ma obowiązującego przepisu, który zakazywałby chodzenie po domach i zbieranie cukierków.
Na temat Halloween negatywnie wypowiada się kościół katolicki, ponieważ to święto o charakterze pogańskim. W Polsce wciąż istnieje przeświadczenie, że nie powinno się "zadawać" z duchami, a każda próba kontaktu z nimi stoi w sprzeczności z naukami Kościoła. Kraje Zachodu nie mają z tym większego problemu. Dla nich Halloween stało się bardzo dochodowym biznesem, który nakręca sprzedaż w trudnym okresie przedświątecznym.
Próba wprowadzenia zakazu obchodzenia Halloween
W 2020 roku do Sejmu wpłynęła petycja, która miała karać dzieci chodzące po domach. Za żądanie cukierków tego dnia miało grozić aż 500 złotych grzywny. Z kolei za przebranie się za wampira nawet kara 15 dni aresztu. Autor petycji proponował także utworzenie przy prokuraturze okręgowej specjalnej komórki, której zadaniem byłoby szpiegowanie dzieci. Ostatecznie petycja została odrzucona w styczniu 2021 roku na posiedzeniu komisji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie cukierki dawać dzieciom na Halloween? Sprawdź nasze pomysły
- Jakie cukierki dawać dzieciom na Halloween? Sprawdź nasze pomysły
- Jak w pełni wykorzystać sezon na chryzantemy? "Doskonale nadają się do jesiennych kompozycji"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/iStockphoto