Newsy

Zakaz palenia na balkonach? Pomysł dzieli Polaków

Newsy

Peter Dazeley/Getty Images

Palenie na balkonach to temat, który mocno dzieli opinię publiczną. Niektórzy uważają, że można to robić, inni są zdecydowanie przeciwni. Problem stał się szczególnie - nomen omen - palący w czasie pandemii, kiedy większość z nas pracuje w domu i spędza w nim dużo czasu. Dla osób niepalących dym lecący od sąsiada stanowi spory problem. W związku z tym pojawił się pomysł zakazu palenia na balkonach.

Palenie na balkonach

Od jakiegoś czasu sporo mówi się na temat pomysłu zakazu palenia na balkonach. Za takimi zmianami jest między innymi warszawska radna Renata Niewitecka. - Sama mieszkałam kiedyś obok sąsiada, który palił na balkonie. Musiałam latem zamykać okna, ale i tak dym dostawał się do wnętrza mojego mieszkania - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Problem stał się znacznie większy w okresie pandemii. Palacze, którzy pracują w domach, bardzo często wychodzą na swoje balkony, by palić. To z kolei bardzo często nie podoba się ich sąsiadom.

Zakaz palenia na balkonach

Zakaz palenia na balkonach obowiązuje na Litwie od 1 stycznia tego roku. Czy w naszym kraju jest możliwy? To temat, który bardzo dzieli Polaków. Pod artykułami na ten temat zazwyczaj toczą się bardzo zagorzałe dyskusje. Przeciwnicy zakazu podkreślają zazwyczaj, że jest to ograniczanie ich wolności. Z kolei zwolennicy odwołują się do kwestii zdrowotnych. Oto niektóre z komentarzy, które możemy przeczytać pod publikacjami.

  • Bez przesady, nie dajmy się zwariować, rozumiem i popieram zakaz grillowania na balkonach, ale nie zakaz palenia papierosów.
  • Sam nie palę, nie lubię dymu, ale zakaz palenia na balkonie to bzdura. Mam sąsiada, starszego człowieka, ledwo chodzi. Pali na balkonie. Dlaczego mamy mu tego zakazywać?
  • Problem z paleniem papierosów jest taki, że dym truje bardziej niż palenie. Ci, co palą myślą, że wymyślamy. Ale tak naprawdę palenie na balkonach wnosi dym do innych mieszkań i truje. Wiem, że ciężko na papieroska wychodzić na dwór z dala od okien. Ale jak ktoś zdecydował nie palić, dlaczego ma wdychać dym od sąsiada i się nim truć.
  • A ja spytam nieco przewrotnie, dlaczego palacze w ogóle wychodzą palić na balkon, a nie palą w mieszkaniu? Czyżby jednak smród im przeszkadzał?

Zakaz palenia na balkonach - sonda

Pomysłodawczyni czeka na wyniki i zapowiada przygotowanie projektu ustawy. Po zebraniu 100 tysięcy głosów sprawą będzie musiał zająć się Sejm.

- Docierają do mnie sygnały mieszkańców, nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski, że uporczywi palacze do takiego momentu zatruwają innym osobom życie, że te muszą wyprowadzić się z własnych mieszkań – podkreśla Niewitecka.

Palenie - jak walczyć z tym nałogiem? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czy poród przez cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii u dziecka? "Taki maluch styka się zupełnie innymi bakteriami"

Pewnego dnia usłyszała: "Mamo nie jestem tym, kim myślisz, że jestem". Jak reagować na coming out dziecka?

Rodzice pokłócili się o zmarłe dziecko. Prochy podzielili na pół

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości