Newsy

Zakaz małżeństw dla nieletnich. "Dzieciom należy dać żyć swoim dzieciństwem"

Newsy

Aktualizacja:
iStockphoto BONDART / Getty Images

Nowy Jork został szóstym stanem w kraju, który zakał zawierania związków małżeńskich przez osoby nieletnie. W większości problem dotyczył związków dziewcząt i dorosłych mężczyzn. Dopuszczalny wiek zawarcia związku małżeńskiego w wielu miejscach w USA jest bardzo niski.

Małżeństwa dzieci w Stanach Zjednoczonych

Gubernator Andrew M. Cuomo podpisał ustawę podnoszącą wiek przyzwolenia na zawarcie małżeństwa w stanie Nowy Jork do 18 lat. Jak zaznaczył w wydanym oświadczeniu, nowe przepisy mają stanowić „dalszą ochronę bezbronnych dzieci przed wyzyskiem”.

- Dzieciom należy dać żyć swoim dzieciństwem - podkreślił.

To nie pierwsza zmiana prawa dotycząca małżeństw zawieranych przez nieletnich w stanie Nowy Jork. Prawo zmieniono już w 2017 roku, podnosząc wiek umożliwiający zawarcie z 14 do 18 lat. Wadliwie skonstruowane prawo w praktyce otworzyło drogę do zawierania małżeństw przez 17-latki, jeśli uzyskały akceptację sądu i rodziców. W świetle nowej ustawy nie będzie możliwości wydania zgody sądu na ślub poniżej 18. roku życia. Podobne prawo uchwaliły inne stany: Minnesota, Pensylwania, New Jersey i Delaware

W latach 2000-2018 w Nowym Jorku ślub wzięło prawie 5 tys. nieletnich - wynika z badań prowadzonych przez organizację Unchained at Last, która opowiada się przeciwko małżeństwom dzieci w Stanach Zjednoczonych. W tym samym okresie na ślubnym kobiercu w całym kraju stanęło 300 tys. dzieci. 86% z nich to dziewczynki. Średnia różnica wieku wynosiła 4 lata.

Wiek przyzwolenia na ślub w Stanach Zjednoczonych

Choć liczba małżeństw zawieranych przez dzieci sukcesywnie spada, to problem wciąż pozostaje poważny. Sprawy nie ułatwia fakt, że każdy stan ma własne przepisy. Niektóre z nich mogą być szokujące.

W zdecydowanej większości stanów ślub bez zgody rodziców można zawrzeć w wieku 18 lat. W wielu stanach jest to również granica przyzwolenia, czyli wiek, w którym jest możliwy stosunek płciowy nieuznawany przez prawo za gwałt. Każdy stan ma własne przepisy ustalające wiek, w którym małżeństwo za zgodą sądu i rodziców mogą zawrzeć nieletni. Najniższy obecnie wiek jest ustalony na Alasce, gdzie aby uzyskać pozwolenie na ślub panna młoda musi mieć 14 lat, a pan młody 16. Na Hawajach ślub mogą wziąć 15-latkowie.

Wiele emocji wzbudza prawo stanu Massachusetts, którego przepisy nie regulują minimalnego wieku małżonków, a decyzja jest podejmowana przez sędziego. Jako precedens często przywoływana jest sprawa Thomasa Partona przeciwko Susan Hervey z 1864 roku.

Wówczas 13-letnia dziewczynka wyszła za mąż bez zgody matki, która zabraniała mieszkać jej z nowo poślubionym mężem. Sąd orzekł, że chociaż zawieranie małżeństwa z osobą nieletnią jest nielegalne, ale małżeństwo zostało uznane za ważne ponieważ nieletnia przekroczyła wiek zgody. W połowie XIX wieku ustalono, że dla dziewczynki to 12 lat, dla chłopca 14.

Sprawa ta została ostatnio przytoczona podczas procesu w 1977 r. Wówczas prawników zainteresował jej podstawowy wydźwięk: „Ceremonia małżeństwa z udziałem dobrowolnie wyrażającego zgodę nieletniego, działającego bez zgody rodziców, została uznana za ważną, chociaż ze względu na małoletniego, ceremonia odbyła się z naruszeniem prawa.”

Zobacz wideo: Suknie ślubne na każdą kieszeń

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości