Wichury w kraju. 25 tysięcy interwencji spowodowanych silnym wiatrem

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Powalone drzewo

W związku z silnymi wiatrami i niesprzyjającą pogodą w sobotę, 19 lutego odnotowano prawie 25 tysięcy interwencji. Niekorzystne warunku doprowadziły do śmierci 4 osób. Silne wiatry spowodowane były niżem Eunica. 

Tysiące osób bez prądu

W sobotę 19 lutego w całym kraju obowiązywał najwyższy stopień alarmowy w związku z przechodzącym niżem Eunica. Silne wiatry doprowadziły do ponad 24 972 tysięcy zgłoszeń. Najczęściej służby interweniowały w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim. W wielu budynkach uszkodzone bądź zerwane zostały dachy. 

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
wideo 2/2

W niedzielę 20 stycznia 2022do godziny 06.30 strażacy odnotowali 106 zdarzeń, które miały związek z wciąż trwającymi silnymi wiatrami. 

Ilość interwencji zakłóciła działanie telefonów alarmowych

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, o godzinie 6 rano bez prądu wciąż było ponad 406 tysięcy odbiorców. W sobotę o godzinie 21 odbiorców bez prądu było 524 103, uszkodzonych budynków- ponad 5 170, 9 osób zostało rannych, a 4 osoby zmarły.

Zgłoszeń było tak wiele, że linia 112 przestała działać. Po godzinie 21 w sobotę, 19 lutego, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że linia z powrotem normalnie funkcjonuje. Jak informował średnio w ciągu dnia na infolinię przychodzi około 55-60 tysięcy zgłoszeń. W dniu wczorajszym w ciągu jednej godziny przyjęto 27 tysięcy zgłoszeń. Od północy do 16 ich liczba wzrosła do 180 tysięcy.

Wypadki śmiertelne spowodowane wichurami

W związku z sobotnimi wichurami zginęły 4 osoby, 9 zostało rannych. Jedna osoba zginęła na drodze krajowej numer 11, jak poinformował rzecznik prasowy straży pożarnej śmiertelny wypadek spowodowany był upadkiem drzewa na jadący samochód. Podobna sytuacja miała miejsce w województwie lubelskim, również zmarła jedna osoba. Na Mazowszu drzewo przewróciło się na mężczyznę, doprowadzając do zgonu. Podobna sytuacja miała miejsce w województwie łódzkim, gdzie drzewo przygniotło przechodnia. 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: nycshooter/Getty Images

Pozostałe wiadomości