Tajemnicze worki w lasach. Leśnicy apelują: "Nie niszcz i nie zabieraj ich"

Chrońmy lasy!
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na terenie Lasów Państwowych wywieszono na drzewach tajemnicze "worki". Nadleśnictwo Gniezno poinformowało właśnie, do czego służą. Leśnicy proszą o nieniszczenie ich i niezabieranie z miejsc, w których zostały zamocowane.

Leśnicy apelują do spacerowiczów

10 lipca w mediach społecznościowych prowadzonych przez Nadleśnictwo Gniezno pojawił się post, w którym poinformowano o pułapkach na owady. Leśnicy proszą, aby spacerowicze nie niszczyli i nie zabierali worków, które mają ochronić lasy.

- Uwaga pułapka! Na przełomie czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki. Pułapki wywiesza się każdego roku w tych samych miejscach, na wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu. Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki - napisano w poście na Facebooku nadleśnictwa.

- Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienice brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych - czytamy w informacji.

Szkodniki, które niszczą las 

Szkodnikiem, który niszczy drzewa jest motyl nazwany brudnica mniszka. Pojawia się w lasach iglastych i mieszanych. Ma maskujące ubarwienie, skrzydła są białe, szarawe lub brązowe z paskami, dzięki temu owady nie są widoczne w dzień.

W lipcu i sierpniu w pęknięciach kory samice składają jaja, a w kwietniu następnego roku wykluwają się larwy. Żerują one na liściach i igłach, powodując ogromne szkody w drzewach. Kiedy roślina się osłabi będzie podatna na wpływ innych szkodników. Przez larwy następuje też obumieranie drzew. - Występujące licznie i bardzo żarłoczne potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł - tłumaczyli leśnicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana