Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy 4 października. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji. Z jego okazji przedstawiamy niesamowite i dziwne zwierzęta, o których mogłeś nigdy nie słyszeć.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
Światowy Dzień Zwierząt
Światowy Dzień Zwierząt ma na celu zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków i zachęcenie do wspierania i ochrony zwierząt. W ciągu ostatnich 150 lat czterokrotnie zwiększyło się tempo wymierania ptaków i ssaków. Na skutek działalności człowieka tracą one swoje naturalne siedliska. Emisja zanieczyszczeń, nielegalny handel stanowią największy problem w ochronie zagrożonych gatunków.
W Polsce Światowy Dzień Zwierząt po raz pierwszy obchodzony był w 1993 r.
TOP 5 dziwnych zwierząt - nawet nie wiesz, że istnieją
Jeleń z kłami
Jeleń z kłami, a właściwie jelonkowiec błotny, nazywany też jelonkiem błotnym lub sarenką błotną. To jedyny przedstawiciel rodzaju Hydropotes. Zwierzę to znaleźć można na terenie Chin i Korei. Jeleń jest stosunkowo nieduży, bo ma około 50 cm w kłębie i waży jedynie 10-15 kg. Jego kły nie służą do zabijania ofiar (zwierzę jest roślinożerne), a potyczkom z konkurentami.
Jadowity ptak
Aż trudno uwierzyć, żeby ptak mógł być jadowity. Jednak stosunkowo niedawno opisano taki gatunek. Jest nim fletowiec kapturowy. Jego pióra pokryte są batrachotoksyną - trującą substancją, której samo dotknięcie może skończyć się ogromnym bólem, a spożycie nawet śmiercią.
Pokemon z głębin
Morska owieczka to jeden z licznych gatunków ślimaków morskich, które obezwładniają swoim urokiem. Zwierzę to występuje między innymi w wodach w pobliżu Japonii i przypomina pokemona. Co ciekawe, jest w stanie fotosyntezować. Jeśli szukacie innych przeuroczych morskich ślimaków, to warto również poznać morskiego króliczka (sea bunny slug), dirona albolineata czy chromodoris willani.
Prawdziwy jednorożec
Rogi jednorożców istnieją naprawdę i kiedyś faktycznie były pozyskiwane. Nie pochodzą one jednak od śnieżnobiałych rumaków, z którymi obcować mogą jedynie dziewice, a od niekoniecznie pięknego ssaka morskiego - narwala jednozębnego. Jego spiralnie skręcony górny lewy kieł może osiągać nawet 300 cm. Chociaż wciąż nie do końca wiadomo, do czego jest mu potrzebny, to podejrzewa się, że może pomagać rozbijać pokrywę lodową. Obecnie jednak przypuszcza się, że kluczowa jest funkcja sensoryczna zęba - ma on bowiem około 10 milionów włókien nerwowych, które pozwalają zwierzęciu na odczuwanie zmian nie tylko temperatury, ale również ciśnienia, a nawet stężenia związków chemicznych w otaczającej go wodzie.
Płazi duch
Na koniec zostawiliśmy sobie zwierzę widmo. Chociaż nie jest do końca niewidzialne, to zdecydowanie bardzo się stara. Oto szklana żabka, której tkanki mięśniowe oraz skóra są... przezroczyste. W efekcie od strony brzucha można podziwiać wnętrze tego płaza, natomiast od strony grzbietu jest bardziej zielonkawa i nieco mniej przeźroczysta, chociaż nadal idealnie wtapia się w otoczenie.
Dziwne zachowania wśród zwierząt
Ziemia pełna jest niesamowitych zwierząt, które zaskakują swoim wyglądem, ale nie tylko on się przecież liczy. Również sposób życia wielu z nich jest dość zaskakujący.
Są na przykład takie, które nie mają instynktu macierzyńskiego. Zdecydowanie do takich należą uwielbiane ostatnio przez internautów kuoki - potrafią one rzucić swoim potomstwem w drapieżnika w sytuacji zagrożenia. Z kolei samica kazuara, tuż po złożeniu jaj porzuca je, a opiekę pozostawia samcowi.
U niektórych gatunków zaskakująco wyglądają starania o wybrankę. W przypadku żyraf najpierw samce toczą bój o partnerkę, a potem obaj z nią kopulują.
Z kolei to zwierzę ma niesamowitą anatomię układu rozrodczego, dzięki któremu samice mogą wybierać, z którym partnerem będą współżyć. Mowa tu o hienach cętkowanych, które posiadają pseudopenisa. W rzeczywistości jest to wisząca łechtaczka, w której znajduje się kanał rodny samicy. Ta może się "wciągać" do środka, jeśli hiena chce dopuścić do stosunku.
Zobacz także:
- Kot zgubił się podczas rodzinnych wakacji na kempingu. Przeszedł do domu ponad tysiąc kilometrów
- Końskie pijawki pojawiły się na popowodziowych rozlewiskach. Czy są groźne?
- Szympans porwał i zabił malutkie dziecko. Jak doszło do tej tragedii?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: feathercollector/Getty Images